Naciśnij ESC aby zamknąć

Zaburzenia Jelita Grubego w medycynie chińskiej

Jelito Grube, choć jest narządem, który występuje w parze z Płucami (Jelito Grube i Płuca są Urzędnikami Metalu) to dotykające ich zaburzenia najczęściej powiązane są ze Śledzioną, Żołądkiem i Jelitem Cienkim. Jest to nieprzypadkowe, wszystkie te narządy Zang Fu, łącznie z Jelitem Grubym, biorą udział w procesie trawienia.

Zaburzenia Jelita Grubego

Poszczególne zaburzenia dotykające Jelita Grubego, czyli tzw. syndromy, możemy podzielić na dwie kategorie: zaburzenia wynikające z przepełnienie i zaburzenia wynikające z osłabienia. Poniżej przedstawiamy listę rozpoznawanych przez medycynę chińską zaburzeń.

Zaburzenia z przepełnienia

  • Wilgotne Gorąco Jelita Grubego
  • Gorąco Jelita Grubego
  • Blokadę Jelita Grubego przez Gorąco
  • Inwazję Zimna na Jelito Grube
  • Stagnację Qi w Jelicie Grubym

Zaburzenia z osłabienia

  • Suchość Jelita Grubego
  • Zimno Jelita Grubego
  • Zapaść Jelita Grubego

Najczęstsze zaburzenia Jelita Grubego

Poniżej przedstawiamy dwa z najczęściej występujących zaburzeń Jelita Grubego oraz sposoby ich terapii zgodnie z zaleceniami medycyny chińskiej.

Gorąco Jelita Grubego (Ropień Jelita Grubego)

Objawy: ostry ból w dolnej, prawej części brzucha, nasilający się przy ucisku, gorączka, szybkie tętno, czerwony język z żółtym nalotem.

Przyczyny: nieregularne spożywanie posiłków, brak równowagi pomiędzy Zimnem i Gorącem, nadmierna aktywność fizyczna bezpośrednio po posiłku.

Punkty akupunkturowe do terapii: Ż 37 (St 37), Ż 25 (St 25), Ż 36 (St 36), JG 11 (LI 11), M-LE-13 (EX-LE 13)

Terapia: zadaniem terapeuty jest rozprowadzenie Zablokowanej w Jelitach Qi oraz wyprowadzenie nagromadzonego Gorąco. Stosując w tym celu akupunkturę przy nakłuciach zastosować bardzo silną stymulację punktów, która trwać powinna przez 2-3 minuty i być powtarzaną co jakiś czas. Cały zabieg akupunktury powinien trwać nieprzerwanie przez 1-2 godziny, przez które igły pozostawać będą w punktach, od czasu do czasu stymulowane, tak jak opisano to wcześniej.

Wilgotne Gorąco Jelita Grubego

Objawy: nagła, ostra biegunka z silnym uczuciem parcia, które nie ustępuje nawet po wypróżnieniu się. Stolec ma bardzo nieprzyjemny zapach i znajdują się w nim niewielki ilości ropy lub krwi. Wypróżnieniu towarzyszy uczucie palenia. Występować mogą także pragnienie, skąpomocz (mocz ma przy tym ciemną barwę) i gorączka. Tętno jest szybkie i ślizgające, a język czerwony z tłustym żółtym nalotem.

Przyczyny: nagromadzenie Wilgotnego Gorąca w Żołądku i Jelitach co spowodowane jest zjedzeniem zakażonego pokarmu lub wody.

Punkty akupunkturowe do terapii: PM 25 (Bl 25), Ż 25 (St 25), Ż 37 (St 37)

Terapia: zadaniem terapeuty jest usunięcie Wilgoci i Gorąca oraz zharmonizowanie Żołądka, Jelita Cienkiego i Jelita Grubego. W tym celu punkty akupunkturowe należy poddać silnej stymulacji, ale nie przekraczać standardowego czasu zabiegu.

Zamartwianie się jako przyczyna zaburzeń Jelita Grubego

Zamartwianie się, a także gniew, złość, frustracja czy chowanie głębokich uraz, mogą mieć pośredni wpływ na funkcjonowanie Jelita Grubego i przyczyniać się do powstawania jego zaburzeń. Szczególnie silny wpływ emocji na Jelito Grube ma miejsce w czasie posiłku lub gdy bezpośrednio po posiłku rozpoczyna się jakieś stresujące zajęcia.

Zamartwianie się osłabia QI Płuc. Osłabione Qi Płuc nie może schodzić w dół w kierunku Jelita Grubego. Pozbawione Qi z Płuc Jelito Grube słabnie i ulega stagnacji Qi w Jelicie Grubym.

Zaburzenia tego typu mogą objawiać się bólami podbrzusza, a także zaparciami i niemożnością pełnego wypróżnienia się.

TCMblog

Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *