fbpx
 • TCM w Polsce
 • Bajkalina

  Artykuł opracowany przez
  Akademia Długowieczności Longevitas.
  Autor – Ewa Wysocka

  Wyglądać młodo i pięknie – i oby ten stan otrzymał się jak najdłużej. Któż z nas by tego nie chciał? W odpowiedzi na narastające na przestrzeni lat potrzeby konsumentów, na rynku pojawiło się (i wciąż pojawia) wiele produktów, które mają nam pomóc ten cel osiągnąć. Cechują się różnymi mechanizmami działania i aktywnymi substancjami, powstającymi w oparciu o stale poszerzającą się wiedzę na temat biologii skóry.

  Najczęściej w kosmetykach tych spotkać możemy:

  • związki przeciwutleniające (np. koenzym Q10, witaminy C i E, polifenole i zawierające je ekstrakty roślinne),
  • substancje które stymulują odnowę strukturalnych składników skóry, przede wszystkim kolagenu i elastyny – a więc pochodne retinolu, węglowodany, proteiny itp.,
  • niskocząsteczkowe peptydy, które selektywnie regulują procesy fizjologiczne komórek skóry,
  • kwas hialuronowy, najbardziej znany „wypychacz” zmarszczek.

  Spora ich część ma podobne działanie, np. zwalczanie wolnych rodników.

  Nowym odkryciem zaś jest preparat, który hamuje starzenie komórkowe. Przedłuża aktywne życie fibroblastów (wpływając na ich telomery), przywracając tym samym aktywność typową dla komórek młodszych o dekadę.

  Jak to się dzieje?

  Co jest czym – senescencja komórkowa

  Senescencja komórkowa to najkrócej mówiąc jej starzenie. W jej przebiegu dochodzi do ubytków fibroblastów w skórze. Fibroblasty podlegają mitozie (podziałowi komórek), których może zajść określona liczba. Po jej osiągnięciu wkraczają w stan senescencji komórkowej, a następnie umierają.

  Młode fibroblasty – przed stanem senescencji – mogą dzielić się ok. 50 razy. Po ukończeniu 30 r.ż. liczba tych podziałów zmniejsza się, z każdą dekadą o ok. 10%.

  Komórki znajdujące się w stanie senescencji przechodzą wiele ważnych – negatywnych w skutkach – zmian na tle metabolicznym i morfologicznym. Innymi słowy, w tym stanie komórki działają coraz gorzej. Umierająca komórka wydziela substancje, które mają szkodliwy wpływ na te z nią sąsiadujące. Zmiany te wyraźnie wpływają na skórę i powodują jej starzenie.

  Obserwacje wskazują na to, że istnieje zegar komórkowy który określa moment zatrzymania replikacji komórkowej. Związane jest to ze skróceniem długości telomeru do zera. Telomery są fragmentami DNA, które znajdują się na końcach chromosomów. Przy każdym podziale komórkowym, telomer skraca się, zmniejszając tym samym liczbę możliwych, kolejnych podziałów. Kiedy telomer staje się zbyt krótki by umożliwić kolejną mitozę, mówimy o senescencji replikacyjnej.

  DNA

  Na ratunek – wyciąg z tarczycy bajkalskiej!

  By zapobiec senescencji komórkowej, zdecydowano się na stymulacje telomerazy w fibroblastach. Użyto specjalnie stworzonego modelu komórkowego, dzięki któremu możliwe było zmierzenie ekspresji telomerazy w komórkach. Ekspresja ta miałaby być wynikiem działania wprowadzonej substancji aktywnej. Przebadanych zostało 42 ekstraktów roślinnych, znanych z posiadania przeciwstarzeniowych właściwości. Sprawdzano, czy mogą mieć one wpływ na zwiększanie ekspresji telomerazy. Okazało się, że tylko jeden był w stanie  dokonać tego w ludzkich fibroblastach in vitro. Był nim wyciąg z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis). Dokładniej – zbawienna okazało się flawonoidowa frakcja tarczycy bajkalskiej – bajkalina.

  bajkalina, scutellaria baicalensis
  bajkalina, roślina, scutellaria baicalensis

  Po wprowadzeniu bajkaliny, fibroblasty które wkroczyły już w stan senescencji komórkowej, zdolne były przeprowadzić 5 dodatkowych cykli podziałów.

  Wyniki badań pokazują, że bajkalina potrafi zwiększyć liczbę podziałów o 10% (zakładając, że całkowita liczba to 50), a tym samym opóźnić moment wkroczenia ludzkich fibroblastów w stan senescencji. Jeżeli przyjmiemy, że po 30-stce liczba podziałów komórek skóry spada o 10% – co 10 lat – bajkalina zdaje się opóźniać starzenie komórkowe i przywracać aktywność fibroblastów do stanu, który porównywalny jest z tym w skórze młodszej o 10 lat.

  Kolejny test in vivo przeprowadzony został na grupie 20-stu kobiet, w wieku między 35. a 45. lat. Dwumiesięczne stosowanie kremu z bajkaliną, skutkowało wyraźną poprawą elastyczności i jędrności skóry. Odnotowano poprawę na poziomie ok. 12,5%.

  Fibroblasty są niezbędne do zachowania przez skórę elastyczności i zdolności do regeneracji. Szczególnie wtedy, gdy jest ona narażona na agresywne czynniki zewnętrzne. Starzejąca się skóra posiada więcej dojrzałych niż młodych komórek i dlatego traci niektóre z właściwości, obserwowalne u skóry młodej.

  Działanie na rzecz pięknej i zdrowej skóry odbywać się zatem powinno zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Bajkalina pomaga zachować młodość komórek skóry, zwiększając ekspresję telomerazy, wpływając tym samym na telomery – naturalne „zegary komórkowe”. Stosowana była w tradycyjnie medycynie chińskiej i medycynach dalekiego wschodu. Polecana jest do wykorzystywania w recepturach, które mają wspierać działanie przeciwstarzeniowe i odmładzające.

   


  ŹRÓDŁO:

  //longevitas.pl/bajkalina-wygladac-i-czuc-sie-o-10-lat-mlodziej/

  Autorzy

  Ewa Wysocka Entuzjastka odkrywania i testowania naturalnych sposobów dbania o zdrowie. Pisanie uważa za najlepszą formę dzielenia się wiedzą. Czytanie za naturalnie najlepszą formę jej przyswajania.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z