fbpx
 • TCM w Polsce
 • Śnienie jest bardzo ciekawym i obszernym zagadnieniem nad którym pochylili się również starożytni Chińczycy. Co na temat śnienia mówi medycyna chińska? Jak się okazuje wiele!

  Diagnoza z pulsu to trudna sztuka, która wymaga dużo ćwiczeń. W poniższym artykule chcieliśmy jednak nieco przybliżyć ogólne założenia badania pulsu w Medycynie Chińskiej.

  Jaką rolę Mózg pełni w anatomii człowieka według Medycyny Chińskiej? Co ma wspólnego z obiegiem Nerek i Serca? Czy Chińczycy także uważają, że to mózg jest odpowiedzialny za ludzką świadomość?

  Diagnoza ze słuchu opiera się ona na wsłuchiwaniu się w to co pacjent mówi, ale także jak mówi, jakie odgłosy wydaje, jak kaszle, jak oddycha, jakim tonem i jakim stylem się wypowiada.

  Rozwój galwanometru, mikroskopu i tomografii komputerowej pozwolił na nowo przyjrzeć się punktom akupunkturowym z punktu widzenia zachodniej nauki. To co udało się odkryć zaskoczyło naukowców.

  Wilgoć w medycynie chińskiej stanowi jeden z głównych czynników chorobotwórczych. W poniższym artykule poruszymy kwestie przyczyn i odpowiedniego reagowania związanych z Wilgocią.

  Potrójny Ogrzewacz (San Jiao) jest narządem towarzyszącym Osierdziowi. Z zachodniego punktu widzenia stanowi narząd, który najciężej nam zrozumieć.

  Shen jest reprezentacją świadomości, funkcji mentalnych i emocjonalnych. Shen osobiste odzwierciedla równowagę umysłowo-emocjonalną danej osoby.

  Czynnikami Chorobotwórczymi Wewnętrznymi jest, według Tradycyjnej Medycyn Chińskiej, Siedem Emocji do których zaliczamy żal, strach, gniew, zamartwianie się, ekscytację, smutek, przerażenie.

  Z punktu widzenia TCM pojęcie „zdrowie” jesteśmy w stanie zdefiniować jako równowagę między Yin i Yang. Naturalnym jest, że zmiany zachodzące wokół nas wpływają na tę równowagę.

  FreshMail.pl