fbpx
 • TCM w Polsce
 • Zaburzenia Żołądka w medycynie chińskiej

  Zaburzenia Żołądka w medycynie chińskiej

  Zaburzenia Żołądka w medycynie chińskiej mają swoje źródło w specyficznej roli jaką pełni ten obieg czynnościowy. Żołądek, czyli w języku chińskim Wei (胃), uznawany jest przez Tradycyjną Medycynę Chińską za jeden z najważniejszych obiegów czynnościowych w organizmie człowieka. Jest on miejscem przechowywania i przetwarzania pożywienia oraz miejscem wytwarzania Qi pourodzeniowego pochodzącego z pokarmów i napojów. Proces ten, nazywany procesem „fermentacji i dojrzewania” – wymaga odpowiedniego środowiska i dużej ilości płynów. Z tego powodu Suchość będzie w szczególnie negatywny sposób wpływała na funkcjonowanie Żołądka. Innymi powodami występowania zaburzeń Żołądka jest często również wpływ Ognia i Śluzy. Żołądek ma w końcu także tendencję do tworzenia syndromów osłabienia Yin.

  Więcej o roli i funkcji obiegu czynnościowego Żołądka w medycynie chińskiej przeczytasz tutaj.

  Narząd lub obieg czynnościowy w medycynie chińskiej

  Medycyna zachodnia przez narząd rozumie konkretny, wyodrębniony narząd anatomiczny. W medycynie chińskiej pojęcie narządu jest dużo szersze. Obejmuje ono zarówno klasycznie rozumiany narząd anatomiczny, ale także ogół określonych funkcji fizjologicznych powiązanych z tym narządem, warstwy anatomiczne, części ciała, narządy zmysłów, a także udział danego narządu w funkcjach umysłowych i emocjonalnych.

  Należy również zwrócić uwagę na to, że pojmowanie narządów przez medycynę zachodnią i medycynę chińską wcale się nie wyklucza. Medycyna chińska w oczywisty sposób przyjmuje istnienie narządów anatomicznych ale ujmuje je po prostu w szerszym kontekście. To spojrzenie na narządy nie tylko z punktu widzenia anatomii, ale także na interakcje między nimi a całym organizmem, które nie mają podstaw anatomicznych, ale które łatwo zaobserwować w naszym życiu.

  Biorąc pod uwagę to rozszerzające spojrzenie na narządy przez medycynę chińską, narządy Zang Fu tłumaczy się również na język polski jako „obiegi czynnościowe”. Takie określenie ich ma na celu zwrócenie uwagi nie tyle na sam narząd anatomiczny co na powiązane z nim czynności fizjologiczne. Zwolennikiem zastosowania nazwy „obiegów czynnościowych” jest między innymi dr Tadeusz Błaszczyk.

  Przyczyny zaburzeń Żołądka wg medycyny chińskiej

  Żołądek ma ogólną tendencję do tworzenia syndromów osłabienia Yin.

  Ogólnie Żołądek ma również tendencję do powstawania zaburzeń wynikających z Suchości i Gorąca. Do wysuszenia Żołądka może dochodzić w skutek spożywania dużej ilości ostrych przypraw, palenia papierosów oraz przyjmowaniu leków o smaku gorzkim i ostrym oraz działaniu diuretyczny.

  Żołądek odpowiada za poruszanie Qi w dół, w kierunku Jelita Cienkiego. W przypadku pojawienia się jednoczesnej stagnacji w Żołądku i Wątrobie, ruch z Żołądka zaczyna następować do góry i dochodzi w takiej sytuacji do wymiotów.

  Zaburzenia Żołądka w medycynie chińskiej

  • Zatrzymanie Płynów w Żołądku przez Zimno
  • Zastój Pokarmu w Żołądku
  • Niedobór Yin Żołądka
  • Wznoszący się Ogień Żołądka
  • Atak Wątroby na Żołądek

  Najczęstsze zaburzenia Żołądka w medycynie chińskiej

  Zatrzymanie Płynów w Żołądku przez Wilgoć

  Objawy Zatrzymania Płynów w Żołądku przez Wilgoć: Brak pragnienia. Odczucie zimna w nadbrzuszu i ból w nadbrzuszu, które zaostrzają się pod wpływem zimna a ustępują pod wpływem ciepła. Wymioty czystym płynem po zjedzeniu oraz odgłosy bulgotania w nadbrzuszu. Tętno głębokie i słabe. Język blady z białym, wilgotnym lub tłustym nalotem.

  Przyczyny Zatrzymania Płynów w Żołądku przez Wilgoć: Zastój Qi w Żołądku powstaje w wyniku nagromadzenia Zimna w Żołądku, które uszkadza Yang Żołądka. jest

  Punkty akupunkturowe do terapii Zatrzymania Płynów w Żołądku przez Wilgoć: Ren 12, PM 21, Ren 6, Ż 21 (St 21), Ż 36 (St 36)

  Terapia Zatrzymania Płynów w Żołądku przez Wilgoć: Celem terapii powinno być wzmocnienie i ogrzanie Środkowego Ogrzewacza. W tym celu stosuje się akupunkturę i moksoterapię punktów Ren 12 i PM 21, które regulują Qi Żołądka, rozpraszają Zimno oraz ogrzewają Środkowy Ogrzewacz. Można również zastosować punkt Ren 6, który rozprasza Zimno oraz pobudza Qi i Yang. W przypadku wymiotów można zastosować połączenie punków Ż 21 i Ż 36, które ma na celu regulowanie Qi Żołądka.

   

  Zastój pokarmu w Żołądku

  Objawy Zastoju Pokarmu w Żołądku: Brak apetytu. Odczucie rozpierania w nadbrzuszu i ból w nadbrzuszu. Odbicia, którym towarzyszy kwaśny smak i zapach. Luźny, śmierdzący stolec lub zaparcia. Tętno ślizgające. Język z grubą warstwą tłustego nalotu.

  Przyczyny Zastoju Pokarmu w Żołądku: Zablokowane Qi Żołądka powoduje osłabienie funkcji przyjmowania i przetwarzania pokarmów co w rezultacie powoduje, że zalegające pożywienie ulega zepsuciu.

  Punkty akupunkturowe do terapii Zastoju Pokarmu w Żołądku: Ren 10, W 13, Ż 36.

  Terapia Zastoju Pokarmu w Żołądku: Celem terapii powinno być pobudzenie krążenie w Środkowym Ogrzewaczu. W tym celu można skierować Qi Żołądka w dół korzystając z punktu Ren 10, pobudzić funkcję trawienną Śledziony przy pomocy punktu W 13 oraz zharmonizować ruch Śledziony (do góry) i Żołądka (w dół) przy pomocy punktu Ż 36. Nakłucia punktów akupunkturowych wykonuje się techniką harmonizowania lub rozpraszania.

   

  Niedobór Yin Żołądka

  Objawy Niedoboru Yin Żołądka: Brak apetytu. Suche usta i wargi. Odruch wymiotny, ale bez wymiotów. Zaparcia. Tętno cienkie i szybkie. Język czerwony bez nalotu.

  Przyczyny Niedoboru Yin Żołądka: Niewystarczająca ilość Yin Je w Żołądku.

  Punkty akupunkturowe do terapii Niedoboru Yin Żołądka: Ż 36 (St 36), PM 20, PM 21, Śl 6 (Sp 6), N 3 (Kid 3)

  Terapia Niedoboru Yin Żołądka: Należy odżywić Yin Żołądka w tym celu korzystając z akupunktury wykonywanej techniką tonifikacji (wzmacniania). Nie należy stosować moksoterapii. Można nakłuwać punkty Ż 36, PM 20 i PM 21 w celu poprawienia funkcji Żołądka i Śledziony oraz z punktów Śl 6 i N 3, które ogólnie wzmacniają Yin, a także wzmacniają Yin Żołądka.

   

  Wznoszący Ogień Żołądka

  Objawy Wznoszącego Ognia Żołądka: Pragnienie (szczególnie zimnych płynów). Palący ból w nadbrzuszu. Wymioty niestrawioną treścią żołądkową lub kwaśnym płynem. Ból, obrzmienie, owrzodzenie lub krwawienie dziąseł. Śmierdzący oddech. Zaparcia. Tętno powierzchniowe, szybkie i ślizgające. Język czerwony z żółtym, grubym, suchym nalotem.

  Przyczyny Wznoszącego Ognia Żołądka: Obecność wewnętrznego Gorąca w Żołądku.

  Punkty akupunkturowe do terapii Wznoszącego Ognia Żołądka: Ż 44 (St 44), Ren 12, W 3 (Liv 3), Ż 21 (St 21)

  Terapia Wznoszącego Ognia Żołądka: Celem terapii jest usunięcie Gorąca z Żołądka. W tym celu można zastosować akupunkturę, nakłuwając techniką rozpraszającą punk Ż 44, który usuwa Gorąco i Nadmiar z Żołądka, punkt Ren 12 w celu ponownego odwrócenia Qi Żołądka w dół, punkt W 3 w celu uspokojenia Ognia Wątroby oraz punktu Ż 21 w celu uregulowania Żołądka i Śledziony.

  Źródła:

  1. T. Błaszczyk; Podstawy medycyny chińskiej; Grodzisk Mazowiecki 2015
  2. H. Montakab; Medycyna chińska w praktyce; Łódź 2020
  3. J. Ross; Zang Fu. System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej; 2018

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Hericium - Suplement diety - Śledziona, Żołądek, Serce

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, hericium

  Podstawy Medycyny Chińskiej

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Zang Fu - System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  zang fu, narządy, organy, obiegi czynnośiowe

  MycoGastro Suplement diety - wspiera układ trawienny

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, gastro, mycogastro, układ pokarmowy, trawienie

  Mu Xiang Shun Qi Wan - "Wolna Droga" nalewka z ziół chińskich - YaoMedica - wspiera metabolizm

  Wolna Droga - nalewka z ziół chińskich

  Ti Zhong Jian Qing Tang - "Okrągły Buddha" nalewka z ziół chińskich - YaoMedica - wspiera trawienie

  Okrągły Buddha - nalewka z ziół chińskich

  Możesz znać nas z