fbpx
 • TCM w Polsce
 • Chiński Nowy Rok – Rok Świni

  Myślę, że każdy choć trochę związany z medycyną chińską słyszał o Chińskim Nowym Roku. O tym, że odbiega on nieco od Naszego, czy o tym że daty są przesunięte… Ale czy wiecie, że Nowy Rok to dla Chińczyków najważniejsze Święto w roku?

  Masowe powroty

  Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym przypadającym między końcem stycznia a początkiem lutego, jego data wyznaczana jest przez kalendarz księżycowy. W tym roku dzień ten wypada 5 lutego. I całe szczęście, że nie pokrywa się z naszymi Świętami, bowiem Chińczycy jako naród z tradycjami, są w obowiązku powrotu na ten czas do swoich rodzin. Podróżujący w tym czasie na pewno zauważyli wzmożony ruch we wschodnich kierunkach oraz podniesione ceny przelotów.

  Mieszkańcy Chin nie wyobrażają sobie spędzania Świąt na nartach, plaży, w spa, czy w innym miejscu oddalonym od domowego ogniska. Muszą powrócić do korzeni i odwiedzić w czasie obchodów także swoją dalszą rodzinę. Będą mieli na to czas, ponieważ same święta tradycyjnie trwają od dwóch tygodni do jednego miesiąca. Studenci zazwyczaj mają wolne od uczelni aż 40 dni.

  Państwowo Chińczykom przydzielone są 3 dni wolnego, ale większość robi sobie w tym czasie wolne i większość sklepów, czy urzędów jest nieczynnych.

  rok świni, rok dzika, chiński nowy rok

  Rok Świni – Świnia w Chińskim Zodiaku

   

  Chiński Nowy Rok, wypadający w 2019 roku, będzie Rokiem Świni lub Rokiem Dzika. Nadchodzące obchody Chińskiego Nowego Roku przypadać będą na 5 lutego.

  W kalendarzu chińskim rok 2019 będzie Rokiem Świni. Świnia jest w Chinach symbolem beztroskiej zabawy, szczęścia i bogactwa. Osoby, które urodziły się w roku Świni mają charakteryzować się dużą tolerancją, są miłe i uprzejme, działają w sposób altruistyczny troszcząc się bardziej o innych, niż o siebie. Jednocześnie jednak posiadają wewnętrzną siłę, która umożliwia im dbanie o to by wśród bliskich, z którymi przebywają panował pokój. Osoby spod znaku Świni budzą w innych sympatię i łatwo zaskarbiają sobie przyjaźń innych – zarówno dzięki ich radości w poświęcaniu się dla innych, jak i rozrywkowemu, optymistycznemu usposobieniu, które przyciąga ludzi. Ludzie urodzeni w roku Świni są ponadto wytrwali, rozsądni, działają z namysłem, ale też łatwo potrafią dostosować się do niecodziennych sytuacji.

  Szczęśliwymi kolorami roku Świni są brązowy, złoty i żółty, a szczęśliwym kamieniem jest rubin. Jego szczęśliwe liczby to 2, 5 i 8. Świnia to dwunasty z kolei znak zodiaku, którego rządzącą planetą jest Mars, a przypisanym miesiącem listopad. Kierunkiem świata Świni jest północny-zachód, a przypisaną do tego znaku godziną 21:00-23:00. W zachodnim systemie znaków zodiaku najbliższym odpowiednikiem Świni jest Skorpion.

  Chiński Nowy Rok, jedzenie, kuchnia, potrawy

  Świętowanie Chińskiego Nowego Roku

  Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku każdy musi posprzątać, kupić sobie coś nowego, kogoś odwiedzić, porządnie się najeść, dać komuś prezent, pomodlić się, a także odgonić złe duchy i przywitać dobre.

  Złe duchy – jak każdy dobrze wie – najlepiej przegania się ogniem i hałasem. W okresie noworocznym w Chinach wrażliwi nie mają łatwo. Dźwięk wystrzeliwanych petard, kapiszonów i sztucznych ogni rozlega się na okrągło.

  Sprzątać wolno tylko przed Nowym Rokiem, w Nowy Rok sprzątać można tylko talerze po ucztach, żeby nie wymieść szczęścia, które Nowy Rok przyniósł ze sobą.

  W Wigilię Nowego Roku przygotowuje się uroczystą kolację, której obowiązkowym daniem są pierożki – jiaozi 饺子. Kiedy każdy się naje do granic możliwości nadchodzi czas na gry i zabawy, a nawet hazard. Składane są życzenia i wręczane są prezenty. Nikt nie kładzie się spać, wszyscy, nawet ci najmłodsi muszą doczekać do rana. Trzeba być czujnym i palić wszystkie światła – złe duchy mogą czaić się tuż za rogiem.

  W domu ma panować radość i optymizm – to jak człowiek będzie zachowywał się tego dnia wpłynie na jego cały nadchodzący rok. Należy zachować spokój i pogodę ducha, a także rozmawiać o samych miłych rzeczach – zakazane jest narzekanie i krytykowanie.

  Przez kolejne dni Nowego Roku odwiedza się rodzinę i najbliższych. Wszyscy nasi znajomi ze studiów stwierdzili, że Nowy Rok jest dla nich najlepszym okresem, nie dość, że kilka dni z rzędu spędza się przy stole, to na dodatek bliscy rodziny hojnie obdarowują gotówką.

  Tak, gotówką, w uroczych czerwonych kopertach – hongbao 红包. W Chinach przekazywanie pieniędzy oraz wspominanie o nich w każdych niemal życzeniach i świątecznych zwrotach grzecznościowych nie jest niczym niestosownym. Ich stosunek do pieniędzy jest jak najbardziej pozytywny, według Chińczyków pieniądze przynoszą szczęście a także sprzyjają jego osiągnięciu. Pieniądze umieszczane w hongbao nazywane są pieniędzmi szczęścia.

  Dzieci są obdarowywane pieniędzmi przez rodziców, wujków i dziadków, kawalerowie przez członków rodziny, którzy są już po ślubie.

  Oprócz pieniędzy tradycyjnym świątecznym upominkiem są owoce. Istotną rzeczą jest, żeby owoce dawać parami.

  Chiński Nowy Rok, stragan, prezenty, ulica, sklep

  Festiwal Latarń

  Nie można sobie wyobrazić piękniejszego zakończenia Świąt niż Festiwal Latarń – Shang Yuan 上元. Przypada on piętnastego dnia Nowego Roku. W tym dniu każdy kto żyw wiesza przed swoim domem czerwone lampiony. Są one wszędzie – przy domach, na placach, wzdłuż ulic. Latarnie wypuszczane są także do nieba. Festiwalowi towarzyszy muzyka, tańce, a także parada przebierańców. Tego dnia jada się specjalnie na ten dzień przygotowane przez członków rodziny słodkie pierożki z ciasta ryżowego z nadzieniem z czarnego sezamu w aromatycznej zupie – tang yuan 汤圆.

  Święto lampionów uznawane jest także jako święto miłości i nadziei na spotkanie drugiej połówki.

  Chiński Nowy Rok, Festiwal Lampionów, Święto Lampionów, ulica, lampiony

  Autorzy

  Ola Strauss Zakochana w dalekowschodnich systemach myślenia, pasjonatka chińskiej kuchni i zdrowego stylu życia. Uwielbia podróżować i nie boi się nowych wyzwań.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Magia zmian

  książka

  Ścieżka wolności

  książka

  Świąteczny Promocyjny KATALOG PREZENTÓW w TCMsklep.pl

  katalog prezentów

  Life Well Life Long

  książka

  Możesz znać nas z