fbpx
 • TCM w Polsce
 • Historia medycyny chińskiej i akupunktury

  Tradycyjna medycyna chińska to dyscyplina medyczna obejmująca cały szereg różnego rodzaju zabiegów, praktyki i terapii, rozwijanych przez wieki w Państwie Środka. Początki systemu wiedzy znanego obecnie jako tradycyjna medycyna chińska datuje się na około tysiąc lat przed naszą erą. W skład tego systemu wchodzi zarówno akupunktura, termopunktura (moksoterapia), akupresura, masaż (guasha) i gimnastyka lecznicza (qiqong), jak też ziołolecznictwo oraz dieta.

  Wspólnym mianownikiem, dla większości tych terapii, jest oparcie się na oddziaływaniu na system energetyczny człowieka. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską w ludzkim ciele znajdują się meridiany, czyli szlaki lub kanały energetyczne, przez które przepływa qi – energia życiowa. Kiedy przepływ qi jest harmonijny, organizm jest zdrowy, kiedy natomiast przepływ ulega zaburzeniom lub blokadom, pojawiają się choroby. Wówczas zadaniem zabiegów medycyny chińskiej jest przywrócenie obiegu energii do jej właściwego, stałego i łagodnego, przepływu.

  Regulować qi w organizmie można na różne sposoby. Zapobiegać pojawianiu się jej zaburzeń można przy pomocy odpowiedniej diety opartej na metodzie Pięciu Przemian, a nawet poprzez odpowiednią aranżację otoczenia (Feng Shui). Kiedy jednak zaburzenia, blokady lub niedobory energii się pojawią, wówczas skorzystać można bądź to z ziołolecznictwa mającego na celu ogólne uregulowanie qi, bądź to z jednej z technik stymulacji punktów akupunkturowych, które umożliwiają precyzyjne udrożnienie wybranych kanałów energetycznych (meridian). Do stymulacji punktów można wykorzystać ciepło (moksoterapia), ucisk (akupresura lub masaż) lub nakłuwać je igłami (akupunktura).

  Początki akupunktury

  Według chińskiej legendy akupunktura została odkryta przez jednego z lekarzy wojskowych, tysiące lat temu. W trakcie pewnej bitwy, jeden z chińskich żołnierzy został raniony strzałą w bark. Choć została mu udzielona pomoc i żołnierz przeżył, od tej pory towarzyszył mu dokuczliwy ból. W jednej z kolejnych bitew, ten sam żołnierz, został ponownie raniony strzałą. Tym razem jednak pocisk trafił go w nogę. Zaskakujące było to, że po otrzymaniu postrzału w nogę, ból w barku całkowicie ustąpił. Żołnierz opowiedział o tym jednemu z lekarzy polowych. Ich rozmowie przysłuchiwał się drugi żołnierz, który sam zmagał się z bólem i sztywnością barku. Ponieważ żadna z terapii dotąd mu nie pomogła, zdesperowany żołnierz poprosił lekarza by ten ugodził go strzałą w to samo miejsce, gdzie strzała trafiła jego kompana, licząc, że i w jego wypadku ból barku ustąpi. Lekarz zgodził się na to i wbił strzałę w dokładnie to samo miejsce, gdzie strzała trafiła jego poprzedniego pacjenta. Ku zaskoczeniu wszystkich, również i w tym przypadku ból i sztywność ustąpiły. Zaintrygowany lekarz rozpoczął badania nad wpływem ran powstałych w określonych miejscach na zdrowie innych części ciała. Jego badania szybko przyniosły mu sławę, a on sam odkrył, że zamiast stosowania niebezpiecznych dla człowieka strzał, ten sam efekt można osiągnąć poprzez nakłucie odpowiedniego punktu zwyczajną igłą.

  akupunktura, punkty akupunkturowe, historia tradycyjnej medycyny chińskiej, tradycyjna medycyna chińska, mansukrypt
  akupunktura, punkty akupunkturowe, historia tradycyjnej medycyny chińskiej, tradycyjna medycyna chińska, mansukrypt
  akupunktura, punkty akupunkturowe, historia tradycyjnej medycyny chińskiej, tradycyjna medycyna chińska, figurka z brązu, model

  Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy takie zdarzenia miało miejsce w rzeczywistości, niemniej jednak odkrycia archeologiczne potwierdzają, że akupunktura była stosowana już od najdawniejszych czasów. Jej początków można szukać już w epoce kamienia, kiedy to w celach leczniczych wykorzystywano kamienne ostrza do uciskania lub nakłuwania punktów na ciele człowieka. Warto zaznaczyć, że najnowsze odkrycia archeologiczne mogą dowodzić tego, że akupunktura już w początkach starożytności była rozpowszechniona dużo szerzej, niż tylko na Dalekim Wschodzie. Jej ślady możemy odnaleźć również w Europie i innych częściach globu.

  Pierwszą usystematyzowaną wykładnię medycyny chińskiej zawarto w „Kanonie medycyny chińskiej Żółtego Cesarza”. Dzieło to powstawało przez prawie 500 lat, a ukończone zostało w I wieku n.e. Żółty Cesarz (Huang Di) to legendarny władca Chin, który miał panować ponad 4,5 tysiąca lat temu. Żółtemu Cesarzowi przypisuje się cały szereg różnych odkryć i wynalazków, takich jak pismo, kompas, koło garncarskie, kalendarz, astronomia, matematyka i właśnie medycyna.

  Żółty Cesarz, Qui Shi Huang Di, historia tradycyjnej medycyny chińskiej, tradycyjna medycyna chińska

  Długa historia moksoterapii

  Moksoterapia jest równie stara co akupunktura, a niektóre najnowsze odkrycia świadczą o tym, że terapia ciepłem może być starsza, niż samo powstanie koncepcji meridian, qi i harmonii energetycznej organizmu. Świadczyć o tym mogą manuskrypty odnalezione w chińskim grobowcu w Ma-Wang-Dui. W wielu starych tekstach i traktatach można odnaleźć informacje o stosowaniu moksoterapii w uzupełnieniu do akupunktury. Ponieważ zabieg moksoterapii trwa dłużej, niż akupunktury, choć jego efekty są intensywniejsze, to w danych czasach zalecany był przede wszystkim, w sytuacjach kiedy sama akupunktura nie wystarczała.

  moksoterapia, historia tradycyjnej medycyny chińskiej, tradycyjna medycyna chińska

  Podsumowanie

  Medycyna chińska liczy sobie przeszło 3 tysiące lat i przez ten czas w w jej obrębie powstało wiele technik leczniczych, cieszących się powodzeniem, aż do dnia dzisiejszego. Metody leczenia stosowane przez tradycyjną medycynę chińską cały czas są rozwijane i doskonalone, pojawiają się nowe urządzenia ułatwiające stosowanie tradycyjnych terapii. Współczesna medycyna zaczęła odkrywać powiązania pomiędzy poszczególnymi punktami na ciele człowieka a organami wewnętrznymi, które występują w systemie nerwowym człowieka. Na podstawie tych odkryć powstają współczesne teorie medyczne, takie jak refleksologia czy aurikuloterapia, bardzo zbliżone w swoich podstawach do starożytnej chińskiej wiedzy o meridianach i punktach akupunkturowych. Tak oto, dawna mądrość zaczyna odnajdywać swoje potwierdzenie w odkryciach współczesnej nauki.

  Autorzy

  Jacek Furgalski Redaktor portalu odpowiedzialny za publikację artykułów. Od dawna interesujący się historią Dalekiego Wschodu, ma teraz okazję poznać bliżej tajniki niezwykłej medycyny chińskiej, a swoimi odkryciami podzielić się z czytelnikami naszego bloga.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z