fbpx
 • TCM w Polsce
 • Gua Sha w medycynie chińskiej

  Gua Sha w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Gua Sha – słowo gua oznacza skrobać, a sha oznacza ogólnie formy chorób, proces chorobowy, czy też plamki na skórze (które powstają w trakcie zabiegu). Metoda Gua Sha była stosowana w Azji Południowo-Wschodniej, nie przez medyków a przez zwykłych ludzi i jest techniką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pod koniec XX wieku zyskała ona popularność w Chinach dzięki lekarzom z Tajwanu, co zapoczątkowało badania prowadzone przez Chińczyków nad wpływem Gua Sha na ludzki organizm. Badania te kontynuowane są po dziś dzień.

  Czerwona wysypka

  Metoda Gua Sha związana jest ze skórą, a ślady jakie pozostawia bywają zaskakujące i niepokojące dla postronnego obserwatora. Nie jest to jedyna z metod naturalnych, które pozostawiają ślady na skórze np. popularne w naszym kraju, również przekazywane z pokolenia na pokolenie tzw. stawianie baniek.W 2001 roku nakręcono nawet film pt. Gua Sha, gdzie lekarz amerykański odkrywa ślady Gua Sha na plecach dziecka i sądzi, że dziecko jest maltretowane. Ostatecznie cała sytuacja zostaje wyjaśniona, jednak daje nam już obraz jakich zmian skórnych można się spodziewać po takim zabiegu.

  Technika Gua Sha, czyli tzw. pocieranie skóry często prowadzi do powstania wybroczyn, czyli małych czerwonych plamek powstałych na skutek wynaczynienia krwi w skórze. Takie wybroczyny pojawiają się w momencie gdy tkanka mięśniowa i tkanka łączna zostają uciśnięte, natomiast skóra nie zostaje w żaden sposób naruszona. Naczynia włosowate podczas zabiegu Gua Sha pozostają nienaruszone, cały wyciek następuje z tzw. łożysk włośniczkowatych tkanki powierzchniowej. Krew nie może wypłynąć na powierzchnię ciała, przez co tworzy czerwone lub fioletowe plamki.

  Działanie Gua Sha wg Medycyny Chińskiej

  W momencie kiedy przepływ Krwi i Qi (zjawisk energetycznych) jest słaby, pojawia się skłonność do zastojów – brak ruchu pociąga za sobą stagnację, a ta skutkuje dyskomfortem i bólem. Zastosowanie Gua Sha w pobliżu zastoju powoduje jego rozproszenie, co porusza zarówno Krew jak i Qi. Stosowanie tej techniki nie musi jednak wiązać się ściśle z obszarem bólu, pracując na odpowiednich meridianach (kanałach) można uzyskiwać efekty mimo pracy na wydawałoby się odległym i niepowiązanym odcinku ciała.

  Metoda Gua Sha nie służy jednak tylko leczeniu lokalnych i powierzchniowych dolegliwości. Wiadomym jest, że w dalekowschodnim rozumowaniu Qi wpływa na nasz organizm poprzez sieć kanałów zwanych meridianami. Każdy z nich ma swoje powiązanie z określonymi narządami jak i z miejscami na powierzchni skóry. Tak więc działanie na określone miejsce może również wywierać pewne działanie na miejsca położone znacznie głębiej w naszym ciele. Teoria ta, nazywana teorią stref czy też warstw, dzieli naszą powierzchnię skórną na 6 stref wpływu:

  • strefa taiyang (najwyższe yang) – kanał jelita cienkiego i pęcherza moczowego
  • strefa shaoyang (mniejsze yang) – kanał potrójnego ogrzewacza i pęcherzyka żółciowego
  • strefa yangming (jasność yang) – kanał jelita grubego i żołądka
  • strefa taiyin (najwyższe yin) – kanał płuca i śledziony
  • strefa jueyin (absolutne yin) – kanał osierdzia i wątroby
  • strefa shaoyin (mniejsze yin) – kanał serca i nerki

  Dzięki tym połączeniom terapia Gua Sha zwalcza zastoje, jak również pozwala usunąć czynniki patogenne które poprzez skórę zaatakowały nasz organizm, o ile nie wniknęły zbyt głęboko.

  Kiedy nie wykonywać Gua Sha?

  Gua sha nie jest metodą przeznaczoną dla osób, u których występują problemy z krzepliwością krwi, czy też dla pacjentów w starszym wieku, którzy posiadają cienką i delikatną skórę. U kobiet w ciąży, nie należy z kolei wykonywać zabiegu na okolice brzucha i lędźwi.

  Dodatkowo techniki tej nie należy wykonywać:

  • w miejscu niedawnego urazu,
  • na skórze uszkodzonej, owrzodzonej,
  • w miejscu występowania żylaków,
  • w okolicy z obrzękiem,
  • przy zakrzepicy, w miejscu gdzie występuje tętniak, czy zaawansowana choroba miażdżycowa,
  • w miejscu występowania pieprzyków (należy je ominąć).

  Gua Sha jako profilaktyka

  Gua Sha jest metodą, która nie służy jedynie do walki z występującymi już dolegliwościami. Może być ona stosowana w celach profilaktycznych, zarówno w trosce o nasze zdrowie, dobre samopoczucie czy młody wygląd skóry. Szczególnie przydatna jest w schorzeniach przewlekłych, które pogarszają jakość życia np. astma, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość. W tego typu schorzeniach przewlekłych zawsze mamy do czynienia z jakimś rodzajem zastoju w przepływie Krwi i/lub Qi co stanowi główny problem, lub dodatkową dolegliwość. Jednak Gua Sha sprawdza się nie tylko w stanach chronicznych, ze względu na to, że można ją wykonać w warunkach domowych może stanowić narządzie pierwszej pomocy w stanach ostrych, czy też w ogóle uniemożliwić rozwój choroby. Metoda ta została w zasadzie wymyślona po to by przeciwdziałać gorączce czy cholerze. Gua Sha jest metodą bardzo skuteczną w leczeniu przeziębienia, gdyż zabieg wykonany na okolicę pleców otwiera pory skórne, zwiększa termogenezę (podnosi temperaturę) przez co naśladuje proces pocenia się – a doskonale wiemy, że niektóre choroby należy „wypocić”.

  Czym wykonywać Gua Sha?

  Zabieg Gua Sha wykonywany jest przedmiotem o gładkich, zaokrąglonych brzegach. Skóra powinna być pokryta np. oliwką do masażu, albo innym preparatem zmniejszającym tarcie i uczucie dyskomfortu. Narzędziem, którym wykonujemy zabieg może być praktycznie wszystko pod warunkiem, że ma gładkie, zaokrąglone krawędzie. Kierunek wykonywania techniki to wykonywanie pociągnięć ku dołowi lub na boki, wzdłuż włókien mięśniowych. Zabieg nie powinien być dłuższy niż 20-30 minut. Gua Sha może być stosowana dla oczyszczenia organizmu z tzw. patogenów zewnętrznych (wówczas na powierzchni skóry pojawiają się charakterystyczne wybroczyny) lub dla jego wzmocnienia (brak powstałych wybroczyn).

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Jadeitowe przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, jadeit, jadeitowe przyrządy

  Drewniane przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, drewniane, drewniane przyrządy do masażu

  Przyrządy do Gua Sha z rogu

  gua sha, guasha, z rogu, róg

  Gua Sha - chiński masaż uzdrawiający. Skuteczna alternatywa dla baniek

  gua sha, guasha, książka, poradnik, podręcznik

  Gua Sha - A Traditional Technique for Modern Practice

  gua sha, guasha, książka, podręcznik, poradnik
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z