fbpx
 • TCM w Polsce
 • migrena, ból głowy

  Akupunktura w leczeniu migreny

  Migreny stanowią duży odsetek problemów zdrowotnych, a leczenie farmakologiczne często nie przynosi pożądanych rezultatów. Zabiegi akupunktury służą do uśmierzania intensywności napadów bólowych towarzyszących atakom migreny i okazują się bardziej skuteczne niż zażywane w tym celu leki. Akupunktura powoduje szereg zmian zachodzących w mózgu, przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych co wpływa na efekt przeciwbólowy zabiegu, wpływa na wydzielanie komórkowe, odpowiedź sensoryczną, produkcje noradrenaliny, serotoniny, angiotensyny II, enkefaliny, beta-endorfin i glutaminy. Przez swój wpływ analgetyczny powinna być szeroko stosowana w leczeniu migren.

  Czym jest migrena?

  Migrena to nawracające, uporczywe bóle głowy, dotyczące głownie pulsującego bólu jednej strony. Często towarzyszą jej nudności, wymioty oraz światłowstręt. Pacjenci mogą odczuwać różnego typu zaburzenia nerwowe, czy psychiczne poprzedzające sam epizod migrenowy.

  Migreny mogą być stałe i skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Jedną z teorii dotyczącą ich występowania jest podłoże naczyniowe, czy nerwowo-naczyniowe, które przyczyniają się do zmian w przepływie krwi w obrębie mózgowia. Przeprowadzone badania sprawdzały skuteczność akupunktury w połączeniu ze stosowanymi lekami. Badaniem objęto 40 pacjentów i przyporządkowano ich losowo do 2 grup. W grupie badawczej było 3 mężczyzn i 17 kobiet, w wieku od 24 – 55 lat. Migrena występowała u nich od 2 do 19 lat. W grupie kontrolnej było 2 mężczyzn i 18 kobiet, od 25 do 54 lat, z migrenami trwającymi od 2 do 20 lat. W badaniu oceniano nasilenie bólu oraz czas jego trwania, sprawdzano także zmiany w przepływie prędkości krwi mózgowej przed i po zabiegach.

  Akupunktura w leczeniu migreny

  Głównymi punktami w terapii były: Du 20, LI 4, Liv 3. Punkty dodatkowe: GB 41, St 40, Sp 9, Sp 10, St 36. Po nakłuciu igłami manipulowano przez 2 minuty, następnie zostawiano je na 10 minut i przeprowadzano kolejną 2-minutową manipulację, ponownie zostawiano igły na 10 minut. Seria obejmowała 20 zabiegów, co drugi dzień. Grupa kontrolna przyjmowała przed snem 10 mg „Flunarizine Hydrochloride” i miała unikać wszelkich czynników mogących wywołać migrenę tzn.: nadmiernego wysiłku fizycznego, stresu psychicznego, niewłaściwej diety i nieodpowiedniego stosowania leków. W medycynie chińskiej migrena określana jest jako „wiatr głowy”, „wiatr mózgu”, „wiatr z jednej strony głowy”, najczęściej znajdują jej powiązanie z wątrobą. Sam patomechanizm migreny nie jest do końca poznany. Obecnie największą popularnością cieszą się teorie naczyniowe, a aura towarzysząca migrenie wiązana jest ze zmianami w obrębie mikrokrążenia w mózgowiu. Według drugiej teorii – nerwowo-naczyniowej sama aura związana jest z dysfunkcją podwzgórza i układu limbicznego.

  W przeprowadzanym badaniu sprawdzano, czy akupunktura jest w stanie przywrócić przepływ krwi w obrębie mózgowia do prawidłowych wartości. Okazało się, że może ona działać dwukierunkowo – jeżeli przepływ jest zbyt wolny przyspiesza go, natomiast w odwrotnej sytuacji – spowalnia, czyli umożliwia osiągnięcie homeostazy – równowagi wewnętrznej. Badanie dowodzi, że akupunktura reguluje funkcje naczyń mózgowych oraz przepływ krwi, wpływając przez to na łagodzenie objawów migreny. Podobnych efektów nie udało się uzyskać przy pomocy samych leków.

  Dlaczego akupunktura jest skuteczna?

  W przeprowadzanych badaniach wykazano, że nakłuwanie igłami wpływa na przedni płat przysadki, na skutek czego wydzielane są beta endorfiny i ACTH. Sygnały ze skóry początkowo przesyłane są do rdzenia kręgowego, wzgórza i kory czuciowej kresomózgowia, na skutek czego aktywowane są mechanizmy kontrolowania bólu. Co dalej prowadzi do kumulowania wydzielanych: beta endorfiny, seratoniny, enkefaliny i noradrenaliny w mózgowiu i osoczu krwi co dodatkowo zwiększa efekt przeciwbólowy.


  ŹRÓDŁA:

  Dai Ming (戴明), Jin Miao (靳淼), Shen Weina (沈维娜) Clinical Observation on Acupuncture for Migraine
  J. Acupunct. Tuina. Sci. 2011, 9 (2): 84-87
  Iseri, Sevgin Özlem, Cabıoğlu, Tuğrul: Migraine Treatment And The Role Of Acupuncture: A Literature Review. Journal of the Australian Traditional-Medicine Society. Jun2012, Vol. 18 Issue 2, p89-93. 5p.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Akupunktura - Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej

  akupunktura, podręcznik, książka

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Możesz znać nas z