fbpx
 • TCM w Polsce
 • Leczenie igłami – na czym opiera się akupunktura?

  Leczenie igłami, czyli akupunktura, jest metodą polegającą na nakłuwaniu specjalnych punktów akupunkturowych znajdujących się na ciele człowieka. Jest to terapia naturalna, która wykorzystuje zasoby organizmu do walki z chorobą. Cała głębia tradycyjnej medycyny chińskiej oparta jest na pojęciu energii qi tzw. energii życiowej, której przepływ w różnych sytuacjach (np. choroby) może być nieprawidłowy. Energia ta porusza się po ustalonych szlakach tzw. meridianach, na których leżą punkty akupunkturowe. Leczenie akupunkturą polega na znalezieniu istniejących blokad i usprawnieniu przepływu energii tak, aby krążyła prawidłowo.

  Źródła choroby w medycynie chińskiej

  Dla współczesnego człowieka, który całe życie miał kontakt tylko z zachodnią medycyną takie pojęcia mogą być bardzo abstrakcyjne. Postaram się przybliżyć tą metodę leczenia opierając się na znanych nam wzorcach medycyny konwencjonalnej. Mówiąc o chorobie wyobrażamy sobie np. chorobę układu krążenia, chorobę skóry, bóle kręgosłupa itp. itd. Myśląc z kolei o leczeniu od razu staje nam przed oczyma lekarz wypisujący receptę na kolejne leki, które mają załatwić problem, lub tak wyregulować organizm żeby nasza choroba nie przeszkadzała nam w życiu codziennym. Rozłóżmy sobie teraz całą naszą chorobę na czynniki pierwsze. U większości osób choroby te powstają z określonych przyczyn, w tym stylu życia, sytuacji stresowych, nieprawidłowego odżywiania się, braku aktywności fizycznej, przemęczenia, braku snu, czy nadmiernego stosowania używek. W wyniku eksploatacji organizmu nie jest on wówczas w stanie bronić się w sposób efektywny przed wszystkimi patogenami atakującymi organizm z zewnątrz czy też od środka. W ten oto sposób powstaje podłoże idealne dla rozwoju choroby, która najpierw manifestuje się niegroźnymi objawami, na które na początku nie zwracamy uwagi. Do lekarza z kolei zgłaszamy się w sytuacji gdy dzieje się coś z czym samodzielnie nie możemy sobie poradzić i jesteśmy wprost usatysfakcjonowani gdy wyjdziemy z odpowiednio dużą kupką recept. Okazuje się jednak, że część ze stosowanych leków będzie nam odtąd towarzyszyć do końca naszego życia, wpływając w ten sposób negatywnie na inne narządy np. żołądek, czy nerki. Patrząc na chorobę z innego punktu widzenia, ze strony medycyny naturalnej można zauważyć kilka istotnych elementów. Mianowicie rozwój choroby zawsze wiąże się z zaburzeniem przepływu energii, który można zaobserwować np. zimne ręce, zimne stopy czy napięte mięśnie.

  Przepływ energii

  Energia jest częścią nas samych, ciągle krąży i zaburzenia jej przepływu nie pozostaną niezauważone dla naszego ciała, które zacznie wysyłać nam sygnały o tym że coś jest nie tak. Zanim rozwinie się choroba, tych sygnałów i objawów ze strony naszego organizmu będzie bardzo dużo, a my w większości przypadków będziemy je ignorować i bagatelizować najczęściej z tego powodu, że nie zauważymy między nimi żadnego związku. Problem zaczyna się kiedy objawy już nie znikają, a zaczynają się nawarstwiać tak że samodzielnie nie możemy dać sobie z nimi rady i funkcjonować prawidłowo.

  Jeżeli przepływ energii zaburzony jest przez bardzo długi czas logiczne jest że objawy będą bardzo nasilone. Weźmy sobie za przykład osobę, która intensywnie ćwiczy na siłowni i wykonuje ćwiczenie opierające się na uniesieniu 5 kg ciężarka w dłoni na wysokość barków. Na początku nic się nie dzieje, z czasem tak wymuszona pozycja powoduje drżenie mięśni, następnie pojawia się ból który zaczyna się odczuwać w górnej części pleców i który wraz z czasem przybiera na sile i rozlewa się na dalsze okolice. Jest to nic innego jak zaburzenie przepływu. Mięśnie wykonujące ćwiczenie są cały czas napięte i ściskają biegnące tamtędy naczynia krwionośne. W ten sposób nie ma prawidłowego krążenia w kończynie górnej, co za tym idzie nie ma odpowiedniej wymiany gazowej i metabolicznej na poziomie komórkowym, przez co pojawiają się wyżej wymienione objawy. Tak samo dzieje się z energią i jej przepływem w momencie kiedy zaczyna rozwijać się choroba. Zadaniem akupunkturzysty jest zatem znalezienie wszystkich powstałych bloków i usunięcie ich, tak aby energia mogła krążyć w sposób naturalny i bez żadnych przeszkód, dzięki czemu organizm będzie miał podstawy (prawidłowe krążenie krwi, hormonów, odżywienie mięśni itp.) do rozpoczęcia walki z chorobą. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest to, że w takiej walce z chorobą nie stosujemy niczego co negatywnie wpływało by na inne części naszego ciała, po prostu umożliwiamy naszemu organizmowi sięgnięcie do jego naturalnych zasobów i rozpoczęcia walki swoimi własnymi rezerwami.

  Leczenie igłami ma wiele odmian, najstarszą z nich jest akupunktura pięciu elementów, według której pracuję. Opiera się ona na zjawiskach, które cyklicznie zachodzą w naturze oraz w nas samych. Klinicyści chińscy zauważyli to już dawno temu i przyporządkowali określone
  rzeczy do każdego z pięciu elementów.

  leczenie igłami, farmakologia, leki

  Leczenie igłami

  A zatem w przypadku jakich dolegliwości leczenie igłami przynosi najlepsze rezultaty?

  Zabiegi akupunktury w zwalczaniu dolegliwości bólowych towarzyszących chociażby artretyzmowi nie wywołują powstania efektów ubocznych, jakie mogą pojawić się przy stosowaniu leczenia farmakologicznego. Badania naukowe wykazały znaczne obniżenie poziomu odczuwanego bólu, zmniejszenie uczucia sztywności oraz poprawę ruchomości w stawach objętych dolegliwościami. Akupunktura jest w dodatku metodą, którą można włączyć w tzw. leczenie skojarzone, co oznacza że nie przeszkadza w stosowaniu innych zabiegów czy terapii, a wręcz przeciwnie potęguje ich efekt.

  W przypadku chorób nowotworowych leczonych przy pomocy chemioterapii, czy radioterapii udowodniono, że włączenie do terapii akupunktury zmniejsza częstość występowania nudności oraz wymiotów.

  Z badań z 1990 roku przeprowadzonych na Uniwersytecie w Arizonie wynika, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu depresji oraz nerwic. Ponadto zaskakujące efekty otrzymuje się także w leczeniu osób po udarach i to nie tylko świeżych.

  Akupunktura w leczeniu problemów z płodnością zwiększa szanse na zajście w ciąże. Umożliwia zwiększenie przepływu krwi, wzrost produkcji komórek jajowych, a u mężczyzn wpływa na wzrost liczebności plemników. Akupunktura wpływa na układ hormonalny, układ krążenia a przez to daje lepszą stymulację hormonalną dla jajników i owulacji.


  Źródło:
  //www.webmd.com/pain-management/features/acupuncture-pain-killer

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Akupunktura - Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej

  akupunktura, podręcznik, książka

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Akupunktura kosmetologiczna

  akupunktura, podręcznik, książka

  Przewodnik po punktach akupunktury Płuc i Jelita Grubego

  akupunktura, podręcznik, książka

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Możesz znać nas z