fbpx
 • TCM w Polsce
 • Akupunktura doktora Yamamoto w leczeniu bólu lędźwi

  Autor –Daria Zwinczewska
  Konsultacje –Moshe Becker

  Artykuł ukazał się nakładem czasopisma Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja


  Leczenie pacjentów z problemami neurologicznymi wymaga dobrej współpracy między lekarzami, fizjoterapeutami i rehabilitantami, którzy dokładają starań, by przywrócić pacjenta do zdrowia i pełnej sprawności. Mimo że współpraca coraz częściej spełnia oczekiwania zarówno personelu, jak i pacjentów, tym ostatnim często nie udaje się pomóc w satysfakcjonującym zakresie. Tutaj z pomocą może przyjść YNSA (Yamamoto new scalp acupuncture), czyli Nowa Akupunktura Czaszki Doktora Yamamoto.

  Nowa Akupunktura Czaszki Doktora Yamamoto jest, jak nazwa wskazuje, systemem relatywnie nowym. Doktor Toshikatsu Yamamoto z Japonii opracował ją i opisał w drugiej połowie XX w. W 1973 r. młody neurolog przedstawił swoje odkrycia na zjeździe medycznym w Japonii. W tym czasie jego system nie został zaakceptowany w środowisku lekarskim. Mimo to, widząc skuteczność podejmowanych przez siebie działań, dr Yamamoto kontynuował stosowanie go w swojej klinice przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Obecnie, będąc już w podeszłym wieku, dr Yamamoto wciąż z powodzeniem leczy kilkudziesięciu pacjentów dziennie w Miyazaki, miasteczku położonym w południowej części Japonii.

  Doktor Yamamoto nazwał swój system Nową Akupunkturą Czaszki Yamamoto. Metoda ta jest najskuteczniejsza w leczeniu problemów ortopedycznych i neurologicznych, ale może być stosowana również przy innych dolegliwościach.

  System YNSA cechuje się natychmiastowym efektem – pacjent powinien poczuć ulgę lub doświadczyć poprawy swojego stanu już podczas zabiegu. Technika diagnozy jest oparta na palpacji i jest łatwa do nauczenia się. W przeciwieństwie do wielu innych systemów akupunkturowych, YNSA nie wymaga procesu analizy stanu pacjenta, a podejmowane leczenie jest podyktowane objawami.

  Przeciwwskazaniami do stosowania systemu akupunktury YNSA są:

  • bardzo wysoka gorączka,
  • duże osłabienie lub wyczerpanie,
  • ropnie lub urazy w miejscu lokalizacji punktu akupunkturowego.

  Aby wybrać stronę nakłucia, należy na obu dłoniach zbadać palpacyjnie punkt LI 4, który znajduje się promieniowo od połowy drugiej kości śródręcza, pomiędzy kością a mięśniem. Leczenie należy zastosować po stronie bardziej bolesnej. Punkt LI 4 uciska się niezbyt głęboko i raczej delikatnie przy użycia kciuka, przesuwając go do przodu i do tyłu.

  Standardowo korzysta się z igieł 0,25 × 30 mm. Aby upewnić się, że punkt został zlokalizowany prawidłowo, można użyć główki od zapałki. Punkt, który się kłuje, powinien być bolesny. Szukając punktu na większych odcinkach, kłuje się jedynie bolesne miejsca, nawet jeżeli nie odpowiadają one precyzyjnie lokalizacji bólu ciała (np. danego kręgu). Kąt i głębokość nakłucia powinny odpowiadać zasadom nakłuwania wybranych punktów w akupunkturze korporalnej.

  Jeżeli po nakłuciu nie obserwuje się poprawy, należy ponownie zweryfikować lokalizację. Punkt można nakłuwać paroma igłami. Przy poprawnym nakłuciu pacjent często odczuwa ból w miejscu wkłucia, ale także natychmiastową poprawę swojego stanu. Jeśli chodzi o dobór punktów podczas zabiegu, należy używać jak najmniejszej liczby igieł. Przy niesatysfakcjonującym efekcie nakłucia można dodawać kolejne punkty, jednak gdy redukcja bólu wynosi 70–80%, nie należy umieszczać więcej igieł w ciele pacjenta. Zbyt duża liczba igieł może nasilić ból. Czas zabiegu waha się w granicach 20–40 minut.

  Akupunktura metodą Yamamoto

  Punkty metody Yamamoto w leczeniu bólu lędźwi

  Punkt D

  Należy do podstawowych punktów opisanych przez dr Yamamoto. Znajduje się w obszarze skroniowym, na linii włosów (w szerokości dłoni pacjenta nad poziomem brwi), ok. 1 cm nad łukiem jarzmowym i ok. 2 cm do dołu od ucha na mięśniu skroniowym.

  Odzwierciedla dolną część ciała – od pępka w dół. W szczególności jest używany do leczenia dolnej części pleców i nóg. Może być stosowany w leczeniu: lumbago, rwy kulszowej, zaburzeń krążenia w nogach, reumatyzmu, przykurczy mięśniowych itp.

  Punkt D1–D6

  Znajduje się nad stawem skroniowo-żuchwowym, minimalnie do przodu od ucha. Punkt rozpoczyna się od D1 i biegnie do dołu do D6. Długość punktu to ok. 1 cm. Odzwierciedla odcinek lędźwiowy, krzyżowy kręgosłupa i kość ogonową. D1 obrazuje poziom L1, D2 – L2 itd., a D6 obrazuje kość krzyżową i ogonową. Jego funkcje są analogiczne z funkcjami punktu D.

  Odcinek lędźwiowy w somatotopie I

  W linii włosów za górną granicą ucha, ok. 1 cm do tyłu od obrysu ucha. Przedni brzeg odzwierciedla krąg L1, a tylny brzeg odzwierciedla kość krzyżową. Jest używany od leczenia bólów dolnej części kręgosłupa.

  Odcinek lędźwiowy w somatotopie J-K

  Znajduje się w okolicy guzowatości potylicznej zewnętrznej. Należy zbadać palpacyjnie odcinek do 3 cm w górę i do 1–1,5 cm do boku. Nakłuwa się jedynie bolesne punkty.

  Punkty kostki

  Znajdują się poniżej kostki przyśrodkowej i bocznej. Poszukuje się reaktywnych punktów i bada palpacyjnie obszar poniżej i przed lub poniżej i za kostką. Funkcje: obszar przyśrodkowy leczy przyśrodkową powierzchnię nóg, miednicy, odcinka lędźwiowego i rwę kulszową. Obszar boczny leczy boczną powierzchnię całego ciała, a w szczególności problemy związane z kończynami dolnymi i miednicą.

  Punkty stosowane przez doktora Yamamoto są skuteczne zarówno przy ich nakłuwaniu, jak i przy wykonywaniu akupresury.

  KOMENTARZ DO ARTYKUŁU

  Metodę Yamamoto można z powodzeniem stosować w terapii zarówno jako główną metodę leczenia, jak i w połączeniu z akupunkturą według tradycyjnej chińskiej medycyny. Służy mi zarówno w celach terapeutycznych, jako główna metoda leczenia, jak i stanowi ważny element w szerszym leczeniu łączącym medycynę akademicką z medycyną chińską. Metoda Yamamoto oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego jest pomocna w terapiach schorzeń związanych z układem nerwowym, np. zawrotach i bólach głowy. Dodatkowo sprawdza się w leczeniu bólów kręgosłupa oraz dolegliwości ogólnoustrojowych, np. depresji, nerwic czy zaburzeń snu zespołu przewlekłego zmęczenia. Badanie łokcia stosowane w metodzie Yamamoto bardzo często pozwala mi w szybki i prosty sposób diagnozować dolegliwości. Dlatego często włączam to badanie do diagnostyki, którą również opieram na połączeniu medycyny akademickiej z medycyną chińską. Pozwala mi to na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. Całościowe podejście do pacjenta jest gwarancją nie tylko trafnej diagnozy, ale i skutecznej terapii.

  Iwona Noworyta
  lekarz neurolog

  Już od wielu lat skupiamy naszą uwagę na temacie zdrowia – zarówno utrzymania go w dobrym stanie, jak i przywrócenia ciału harmonii, jeśli została ona zachwiana. Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Dao został założony z myślą o osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie medycyny holistycznej, żyć zdrowiej oraz właściwie dbać o siebie, swoją rodzinę czy pacjentów.

  Szkoła akupunktury ITCM Dao

  Autorzy

  Daria Zwinczewska Jest lekarzem - absolwentką Akademii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także prezesem Polskiego Towarzystwa Chińskiej Medycyny i Akupunktury (PTCMA). Od ponad 10 lat zajmuje się akupunkturą, której uczyła się między innymi w trakcie wielokrotnych praktyk odbywanych w Chinach. Jest wykładowcą w Instytucie Tradycyjnej Chińskiej Medycyny „Dao” w Krakowie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  0,25 x 30 mm - pak. po 10 szt. - EACU Igły do akupunktury

  igły do akupunktury stalowe koreańskie

  Akupunktura - Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej

  akupunktura, podręcznik, książka

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Akupunktura kosmetologiczna

  akupunktura, podręcznik, książka

  Przewodnik po punktach akupunktury Płuc i Jelita Grubego

  akupunktura, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z