fbpx
 • TCM w Polsce
 • Igły do akupunktury – systematyka i rodzaje

  Akupunktura staje się coraz popularniejszą metodą leczenia i zapobiegania chorób, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Cały czas otwierane są nowe gabinety oferujące zabiegi medyczne wywodzące się ze szkoły tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki coraz liczniejszym kursom akupunktury, trafia ona także do domów i coraz częściej wykorzystywana jest jako doraźny lub profilaktyczny sposób na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami.

  W akupunkturze najważniejsza jest wiedza – znajomość dokładnego położenia punktów akupunkturowych, powiązań między nimi a poszczególnymi organami oraz znajomość przepływu energii Qi przez meridiany. Dysponując tą wiedzą możemy przystąpić do wyboru odpowiednich narzędzi do prowadzonych przez nas zabiegów.

  Kiedy po raz pierwszy szukamy odpowiednich igieł do akupunktury może nas zaskoczyć duża różnorodność ich rodzajów i odmian. Która igła będzie dla nas najodpowiedniejsza?

  W poniższym artykule postaramy się w prosty i przejrzysty sposób przedstawić różnice pomiędzy poszczególnymi typami igieł – zaczynajmy!

  Rozmiar

  Pierwszym co rzuca się w oczy przy wyborze igieł do akupunktury jest różnorodność ich rozmiarów – zarówno jeśli chodzi o ich długość jak i o średnicę ostrza.

  Najczęściej można spotkać igły o długości 7 mm, 13 mm, 15 mm, 25 mm, 40 mm, 50 mm, ale spotykane są również krótsze igły o długości 3 mm lub bardzo długie o długości nawet 100 mm. Pomiędzy tymi wielkościami występuje wiele innych długości – zależy to od producenta igieł. Podane rozmiary są jednakże najczęściej wybieranymi i najbardziej dostępnymi na rynku wielkościami.

  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż gdy mówimy o długości igły podajemy wyłącznie długość samego ostrza. Podawana na pudełku długość nie oznacza pełnej długości igły akupunkturowej, na którą składa się jeszcze długość jej uchwytu.

  Najpopularniejszą długością igieł jest 40 mm – igły tej długości to standardowe igły wykorzystywane w klasycznych zabiegach akupunktury. Są one na tyle długie, by łatwo było nimi operować i dochodzić w trudniej dostępne miejsca. Stosuje się je do nakłuwania punktów akupunkturowych na rękach, nogach oraz na ciele, szczególnie w miejscach gdzie tkanka tłuszczowa pozwala na łatwe dostanie się do poszukiwanego punktu. Igły o długości 25 mm lub 50 mm, podobnie jak igły 40 mm, stosowane są w standardowych zabiegach akupunktury – odpowiednio do miejsc znajdujących się płycej lub głębiej. Wybór igły tych rozmiarów zależy przede wszystkim od preferencji poszczególnych terapeutów.

  Drugą kategorię igieł stanowią igły o długości ostrza od 3 do 15 mm. Igły tego typu często nazywane są igłami kosmetycznymi lub po prostu igłami do twarzy i uszu, ponieważ najczęściej stosuje się je właśnie do zabiegów akupunktury kosmetycznej twarzy oraz zabiegów akupunktury uszu, a także do terapii su dżok. Igły tego typu mają krótkie ostrza, które doskonale nadają się do precyzyjnego nakłuwania punktów akupunkturowych twarzy i uszu.

  Najczęściej spotykane średnice igieł, czyli średnice igły, to 0.12 mm, 0.14 mm, 0.16 mm, 0.18 mm, 0.20 mm, 0.22 mm, 0.25 mm, 0.30 mm. Igły o średnicach poniżej 0.12 mm lub powyżej 0.30 mm występują bardzo rzadko. Im średnica igły jest mniejsza, tym ostrzejsza jest igła, jednak ciężej jest ją wbić w skórę – cienka igła bowiem jest bardzo giętka. Niekiedy jednak do nakłuwania określonych punktów akupunkturowych powinno się wybierać igły o określonej szerokości – zależy to od rodzaju zabiegu, nakłuwanego miejsca i techniki jaką stosuje terapeuta. Wybór odpowiedniej średnicy igły zależy wreszcie od indywidualnych upodobań terapeutów i ich osobistych doświadczeń.

  Rozmiar podawany w cunach

  Można spotkać się z podawaniem rozmiarów igieł akupunkturowych w tradycyjnej chińskiej jednostce stosowanej w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jaką jest cun. Jeden cun odpowiada długości mierzonej pomiędzy stawem międzypaliczkowym bliższym i dalszym, palca środkowego. Podobna odległość to szerokość kciuka mierzona w jego najszerszym miejscu. Te długości będą inne u każdej osoby, ale średnio wynosić one będą około 2,5 cm.

  Przekładając rozmiar igieł z cunów na milimetry można skorzystać z poniższej rozpiski
  0,5 cun = 15 mm
  1,0 cun = 25 mm
  1,5 cun = 40 mm
  2,0 cun = 50 mm
  2,5 cun = 65 mm
  3,0 cun = 75 mm
  3,5 cun = 90 mm
  4,0 cun = 100 mm
  4,5 cun = 115 mm
  5,0 cun = 125 mm

  igły do akupunktury, uchwyt stalowy, miedziany, srebrny, z pętelką, bez pętelki

  Uchwyt

  Każda igła do akupunktury wyposażona jest w uchwyt, czyli pogrubioną część znajdującą się nad ostrzem. Uchwyt w igle akupunkturowej ma dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze uchwyt służy do trzymania i posługiwania się igłą – terapeuta nie dotyka ostrza, lecz uchwytu, który jest lepiej przystosowany do precyzyjnego operowania igłą. Chropowata struktura uchwytu powoduje, że igła nie ślizga się w palcach, ani nie obraca się. Druga funkcja uchwytu związana jest z ściśle z teorią przepływu energii Qi przez meridiany w organizmie człowieka.

  Najczęściej stosowane są igły o uchwycie wykonanym ze stali – wyposażone są w niego wszystkie standardowe igły do akupunktury. Istnieją jednak igły z uchwytami wykonanymi z miedzi, ze srebra, z plastiku a nawet ze złota (choć te ostatnie są bardzo rzadko spotykane i zazwyczaj drogie). Metal, z którego wykonano uchwyt wpływa na przepływ energii Qi przez igłę. Energia Qi człowieka w trakcie zabiegu akupunktury przepływa przez igłę, po czym wraca do organizmu. Poszczególne metale w różny sposób przewodzą energię Qi przez co mają różne oddziaływanie na pacjenta. Terapeuci posiadający dogłębną wiedzę o akupunkturze wiedzą jak dobrać rodzaj igły do wykonywanego zabiegu, tak by pobudzać i regulować przepływ energii Qi przez meridiany w określony sposób.

  Igły z plastikowymi uchwytami zazwyczaj występują w formie krótkich igieł kosmetycznych (igieł do twarzy), ale ponieważ plastik również powoduje przepływ energii w specjalny sposób, igły z plastikowymi uchwytami mogą być stosowane także w innych zabiegach. Igły z plastikowymi uchwytami są również najczęściej stosowanymi igłami w akupunkturze weterynaryjnej, czyli w zabiegach akupunktury dla zwierząt. W tym wypadku przemawiają głównie względy praktyczne – plastikowe uchwyty mają intensywne kolory, dzięki czemu wbitą igłę łatwo znaleźć nawet w gęstej i długiej sierści. Dzięki temu nie ma ryzyka, że przeoczymy jakąś igłę podczas ich usuwania po zakończonym zabiegu – pozostawienie igły po zakończonej akupunkturze mogłoby być niebezpieczne dla naszego czworonoga.

  Na przepływ energii Qi przez igłę wpływa nie tylko rodzaj materiału z jakiego został wykonany uchwyt, ale również to czy uchwyt zakończony jest pętelką czy jest prosto ścięty. Popularne teorie akupunktury mówią, że igły wyposażone w uchwyt bez pętelki rozpraszają energię, natomiast te z pętelką zawracają ją z powrotem do ciała. Wybór igły z pętelką lub bez pętelki zależy zatem w dużej mierze od szkoły akupunktury jaką stosujemy w swojej praktyce i technik jakie szkoła ta zaleca.

  Pakowanie i prowadnice

  Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej dla nas igły jest sposób jej pakowania oraz to czy w pudełku znajdują się prowadnice do igieł.

  Igły do akupunktury pakowane są w blistrach, pojedynczo lub po kilka sztuk w jednej komorze blistra (zazwyczaj po 10 sztuk w jednej komorze).

  Igły pakowane pojedynczo mają tą przewagę, że każdą z igieł otwieramy osobno. Ponieważ igły są sterylne i zapakowane hermetycznie po ich otwarciu należy zużyć je wszystkie. Dlatego też wykorzystując igły pakowane pojedynczo możemy zużyć dokładnie tyle igieł ile potrzebujemy, a żadna się nie zmarnuje. Igły pakowane pojedynczo dedykowane są dla osób, które wykonują zabiegi korzystając z niewielkiej, precyzyjnie określonej liczby igieł – np. w zabiegach domowych lub w specjalistycznych zabiegach w gabinetach akupunkturowych.

  Igły pakowane po kilka sztuk w jednej komorze blistra przeznaczone są przede wszystkim do wykorzystania w gabinetach akupunkturowych, gdzie zużywa się na raz duże ilości igieł.

  Prowadnice to plastikowe tubki, dopasowane do długości i szerokości igieł, które ułatwiają precyzyjne nakłuwanie skóry. Dzięki zastosowaniu prowadnicy łatwiej jest nakłuć dokładnie wybrane miejsce, a igła nie wygina się w trakcie wbijania.

  Najczęściej spotykani na rynku producenci oferują igły bez prowadnic, igły w których prowadnica dołączona jest do igieł zapakowanych zbiorczo w jednej komorze blistra oraz zestawy, w których prowadnica dołączona jest do każdej igły.

  Prowadnice są szczególnie przydatne, dla osób dopiero poznających tajniki akupunktury, dlatego też osoby takie powinny wybierać igły z prowadnicami, które znacząco ułatwią im zabiegi. Igły z prowadnicami nie są oczywiście zarezerwowane wyłącznie dla studentów akupunktury. Równie często są wybierane przez profesjonalistów prowadzących gabinety akupunkturowe, którzy chcą szybko i sprawnie przeprowadzać zabiegi.

  igły do akupunktury, blister - bez prowadnicy
  igły do akupunktury, blister - z prowadnicą
  igły do akupunktury, blister - pojedynczo pakowane z prowadnicą

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Możesz znać nas z