fbpx
 • TCM w Polsce
 • Krótko o akupunkturze i jej konceptach

  Artykuł na podstawie pracy dyplomowej autorstwa
  mgr inż. Gabriela Żemetro
  Pełna publikacja pracy na stronie:
  Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy

  Akupunktura istnieje od tysiącleci. Jako złożona i ukierunkowana idea, ten system leczniczy jest jednym z najstarszych na Ziemi. Początki akupunktury na świecie związane są ze starożytnymi Chinami. Istnieją dowody na stosowanie akupunktury na terenie dzisiejszych Chin już w epoce neolitu, zwanego też epoką kamienia gładzonego, a więc w okresie trwającym od dziesięciu tysięcy do czterech tysięcy lat p.n.e. [1].

  W wykopaliskach w Toudaowa (Środkowa Mongolia) znaleziono w 1963 roku ostre odłamu kamienia zwane bian, pochodzące z neolitu, które eksperci uważają za najstarsze na świecie, prymitywne, kamienne igły używane do zabiegów akupresury. Ponadto, jaspisowe igły znaleziono w Zheng Chow, w ruinach pałacu cesarskiego dynastii Shang (1765-1123 p.n.e.) [2].

  Zgodnie z legendą, akupunktura mogła zrodzić się z zaobserwowanego przez starożytnych chińskich wojowników znikania uporczywych bólów po zranieniu strzałami z łuku, lub bronią kłutą. Zbudowano na tej podstawie dalszą analogię między określonymi punktami na powłokach ciała i narządami wewnętrznymi. Z czasem wykorzystano owe spostrzeżenia do celów terapeutycznych. Początkowo zaczęto stosować akupunkturę i akupresurę wyłącznie celem zwalczania dolegliwości bólowych, a później także stanów chorobowych, w których ból nie był zjawiskiem dominującym. Już 3000 lat p.n.e. Chińczycy posługiwali się metodą Tcha-Tchin, polegającą na połączeniu ucisku z płytkim nacięciem skóry w wybranych miejscach [3]. Akupunktura była dobrze znana w Chinach już trzy tysiące lat przed Chrystusem [4].

  Polak w świecie akupunktury

  W Polsce akupunktura zaistniała za sprawą Michała Boyma, polskiego misjonarza, który przebywał od roku 1644 do chwili śmierci w roku 1659 w „Państwie Środka”. Początkowo przebywał w enklawie Makau, gdzie uczył się języka chińskiego i zapoznawał z chińską medycyną i farmacją. Trafił na dwór ostatniego cesarza z dynastii Ming – Jung Li, skąd w 1650 roku został wysłany do Europy jako ambasador. Po wyjaśnionej ostatecznie pozytywne sprawie zarzutów o oszustwo, Boym został przyjaźnie przyjęty przez papieża Aleksandra XII. Po powrocie do Chin zmarł w prowincji Kuangsi [5].

  Pionierskie prace Michała Boyma stanowiły rewelację na skalę światową. Dowodzą, że korzenie polskiej akupunktury sięgają połowy siedemnastego stulecia [6]. Najbardziej znanym dziełem Michała Boyma była wydana w Wiedniu w 1656 roku Flora Sinensis. Jest to pierwsza praca na temat roślinności Chin jaka ukazała się w Europie. Boym napisał również dzieło Specimen medicinae Sinicae, w którym opisuje chińską medycynę i zapoznaje czytelników między innymi z akupunkturą, a przede wszystkim ze sposobem diagnozowania na podstawie tętna [7]. Jest to podstawowe współcześnie narzędzie badania pacjentów w akupunkturze naturalnej.

  Skuteczność akupunktury

  Dlaczego akupunktura w wielu szczególnych przypadkach wydaje się być skuteczniejsza od klasycznej terapii w medycynie zachodniej? Wydaje się, iż dlatego, ponieważ człowiek w niej znajduje się tam, gdzie przynależy – jest elementem przyrody i założeniem głównym jest życie według jej prawideł. Z tego wywodzi się wniosek, że należy nie tylko leczyć zaawansowane schorzenia, a wdrożyć specyficzny naturalny rytm życia z wszystkimi jego przejawami, aby schorzeniom przede wszystkim zapobiegać. A czyż w dzisiejszym opanowanym przez cywilizację świecie nie jest sprawą priorytetową walka z najpotężniejszym czynnikiem chorobotwórczym, jaki istnieje, czyli właśnie stresem?

  Z obserwacji pór roku w naturze i potrzebie podporządkowania się jej praw przez człowieka, aby mógł żyć szczęśliwie zrodziła się z koncepcja cyklu Pięciu Elementów. Jest to więcej, niż potrzeba – nakaz, imperatyw. Pięć elementów, to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Tworzą one ciągły zamknięty obieg – przepływ energii Qi, z której zbudowany jest wszechświat. Cykl przechodzenia w siebie w kolejności elementów nazywa się cyklem Sheng. Jest to kierunek, porządek i postęp w przepływie energii, ale także proces tworzenia się i odżywiania. Dodatkowo teoria Zang-Fu przyporządkowuje określone elementy konkretnym narządom.

  Jeden przepływ energii Qi istnieje dla ciała, umysłu i ducha, te poziomy nie są rozpatrywane w oddzieleniu od całości, indywidualnie. Istnieje jeden przepływ energii obejmujący wszystkie trzy poziomy. Pozwala to na konkluzję, że zaburzony gdziekolwiek przepływ energii ma wpływ na całą istotę ludzką rozpatrywaną na różnych poziomach. I tego właśnie brakuje we współczesnym spojrzeniu na istotę ludzką, zagubioną w natłoku wielorakich bodźców.

  akupunktura, zabieg akupunktury

  Akupunktura współcześnie

  Dzisiaj używa się akupunktury w bardzo szerokiej gamie dolegliwości, a także używa się jej, jako element najzdrowszej profilaktyki zdrowotnej, mimo często spotykanego mniemania, iż metoda ta służy głównie uldze w bólu. Czasami budzi kontrowersje teoria, na której bazuje leczenie akupunkturą z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej. Jednak od lat dokonano wielu badań wyjaśniających działanie i skuteczność tych metod w oparciu głównie o biochemię układu nerwowego. Energię Qi, o której wspomniano powyżej, można przyrównać do czynności bioelektrycznej, której właściwy poziom jest kluczem do uzyskania równowagi w organizmie. Stwierdzono, że nakłuwanie ciała w ściśle określonych miejscach przywraca pożądaną przewodność elektryczną. Ponadto wyznaczone punkty nakłuć znajdują się dokładnie w rejonie tzw. stref Heada i to właśnie w mechanizmie odruchów segmentalnych upatruje się skuteczność akupunktury [8]. Samo nakłuwanie pobudza układ współczulny i przywspółczulny działając regulująco na czynność narządów wewnętrznych, rozluźnia mięśnie gładkie oraz powoduje rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, polepszając krążenie krwi. Efektem jest lepsze odżywienie, a także oczyszczenie rejonu z nadmiaru ubocznych efektów przemiany materii [9]. Działanie przeciwbólowe zabiegów tłumaczone jest prawem Haymanna („dwa bodźce wywierają na siebie wzajemnie hamujący wpływ, przy czym bodziec silniejszy działa proporcjonalnie silniej”, a także „bodziec późniejszy odczuwany jest silniej lub jako bodziec jedyny”) oraz pobudzeniem wydzielania opioidów (endorfin i enkefalin) i neuromediatorów (serotonina, dopamina, adrenalina i inn.) pod wpływem stymulacji tkanek igłą. Badanie w kierunku działania przeciwbólowego prowadził B. Pomeranz (Kanada), który w jednym ze swoich doświadczeń na kotach uzyskał niezbite dowody na skuteczność metody [10].


  ŹRÓDŁA:

  [1] Z. Garnuszewski, Akupunktura we współczesnej medycynie, tom 1. Warszawa 1997, s. 29-30.
  [2] Ibidem.

  [3] Ibidem.
  [4] Ibidem.
  [5] Ibidem, s. 37.
  [6] Ibidem, s. 39.
  [7] Z. Garnuszewski, op. cit., s. 39.

  [8] M. Sołtysik, Akupunktura – alternatywna terapia bólu. //medtube.pl/tribune-pl/2012/04/akupunktura- alternatywna-terapia-bolu/, [Dostęp: : 05.05.2016].
  [9] M. Sołtysik, op. cit..
  [10] Ibidem.

  Autorzy

  Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy im. Michała Boyma to niepubliczna szkoła policealna (studium), której celem jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów akupunktury w Polsce.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Igły intradermalne - igły uszne do aurikuloterapii i akupunktury ucha

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Możesz znać nas z