fbpx
 • TCM w Polsce
 • Punkty akupunkturowe

  Punkty akupunkturowe leżące na linii meridianu wg teorii tradycyjnej medycyny chińskiej łączą powierzchnię ciała z narządami wewnętrznymi. Dla wielu osób takie połączenie kojarzy się z fantastyczną opowieścią szytą bardzo grubymi nićmi. Na szczęście różni badacze coraz częściej zerkają w stronę akupunktury, starając się stwierdzić dlaczego działa i czy te wszystkie teorie mogą być prawdziwe? Czy istnieje na to jakieś bardziej medyczne wytłumaczenie? Poza stwierdzeniem yin, yang, energii qi, które szczerze powiedziawszy dla większości z nas są to tylko dziwne, obco brzmiące słowa.

  Langevin i Yandow w swojej pracy badawczej postanowili przyjrzeć się zagadnieniu punktów z anatomicznego aspektu, by wytłumaczyć w sposób naukowy rozmieszczenie punktów oraz ich oddziaływanie. Wg medycyny chińskiej punkty te znajdują się na powierzchni ciała, wytwarzając swego rodzaju sieć, czy też aktywne połączenia. W tej sieci krąży tzw. energia, która wzbudza różne procesy, a której zahamowanie przepływu wywołuje chorobę. Zatem nakłuwanie punktów daje możliwość wpłynięcia na jej przepływ. Ważnym aspektem nakłuwania punktu jest manipulacja igłą, która umożliwia osiągnięcie de qi – odczuwanej sensacji podczas nakłucia przez pacjenta i tzw. „chwycenia igły” którą odczuwa akupunkturzysta. W jednym ze swoich badań autorzy sprawdzali to zjawisko w punktach akupunktury i punktach kontrolnych leżących 2 cm od konkretnych punktów. Wykazali, że to zjawisko (po angielsku nazywane „needle grasp” przetłumaczone przeze mnie jako „chwytanie igły”) częściej spotykane jest w punktach akupunktury, niż w miejscach w których te punkty nie występują (średnio o 18%). Autorzy wykazali, że nie dotyczy to kurczących się mięśni, ale otaczających tkanek miękkich, które podczas manipulacji igłą owijają się dookoła niej. W ten sposób za pomocą igły możliwe jest przekazanie sygnału do otaczających tkanek.

  Ważnym aspektem jest tutaj grubość stosowanej igły, która tutaj zwykle ma średnicę 0,25 – 0,50 mm. Dzięki temu otaczające tkanki owijając się wokół igły towarzyszą jej w rotacji do 180 stopni, następnie puszczając wytwarzają swym ruchem wir. Przy igle której średnica przekracza 1 mm, otaczające tkanki „nawijają się” jedynie do 90 stopni, następnie puszczają i wracają na swoje miejsce, nie tworząc „wiru”. Porównując materiał, z którego wykonana jest igła – złoto i stal nierdzewna, wykazano że w przypadku igieł złotych takie „wiry” powstają łatwiej, gdyż ma ona bardziej nierówną powierzchnię. Autorzy sprawdzali lokalizację punktów na ramieniu udowadniając, że punkty znajdują się w otoczeniu tkanek miękkich, których ruch wprowadza sygnał odbierany chociażby przez układ nerwowy, krążenia czy też immunologiczny. Tkanki te otaczają mięśnie, kości, ścięgna i przekształcają się w bardziej wyspecjalizowane części tj. okostną, opłucną, otrzewną. Sygnał (mechaniczny, bioelektryczny, biochemiczny) przekazywany przez tkanki miękkie może mieć potencjalnie ogromne znaczenie, łącząc różne części ciała jak i wpływając na fizjologię, gdyż otaczają takie struktury jak nerwy, naczynia krwionośne czy limfatyczne.

  punkty akupunkturowe, akupunktura, meridiany, medycyna chińska

  De qi – czyli to co czujemy przy nakłuwaniu igłami punktów akupunkturowych

  De qi jest odczuwaną sensacją wywołaną przez nakłucie punktu akupunkturowego, która występuje w momencie „trafienia” w dany punkt. Samo przebicie skóry przez igłę jest praktycznie nieodczuwalne, dlatego akupunkturzysta zawsze wie, czy dany punkt został dobrze nakłuty czy też nie. Według tradycyjnej medycyny chińskiej odczucie de qi następuje na skutek przepływu energii życiowej tzw. qi, dlatego gdy podczas zabiegu pacjent nie odczuwa podobnych sensacji podczas nakłuwania istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zabieg okaże się skuteczny. Ogromną rolę w całym procesie leczenia odgrywa zatem współpraca pomiędzy pacjentem a akupunkturzystą. Z punktu widzenia zachodniej medycyny, zachodząca reakcja związana jest z pobudzeniem zakończeń nerwowych znajdujących się w bliskiej lokalizacji punktu. De qi może być odczuwane w różny sposób, w zależności od nakłuwanej okolicy ciała, sposobu nakłucia, czy też samego punktu. Odczuwaną sensacją może być uczucie głębokiego rozpierania, mrowienia, szczypania, ciężkości, rozchodzącego się ciepła, czy prądu.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Akupunktura - Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej

  akupunktura, podręcznik, książka

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Możesz znać nas z