fbpx
 • TCM w Polsce
 • Toniki Jing

  Toniki witalności Jing

  Artykuł opracowany przez
  Bożena Górek

  „Jing jest źródłem, z którego powstaje ciało”. Jing to nasiono, z którego wyrasta kwiat zwany życiem…

  Jing stanowi fundament dla rozwoju fizycznego i umysłowego. Ta niebywale cenna substancja przechowywana jest w Nerkach. Istnieją 2 źródła esencji życiodajnej esencji Jing – wrodzone i nabyte. Wrodzone, inaczej dziedziczne, przedurodzeniowe Jing powstaje podczas poczęcia z Jing rodziców. Ten rodzaj energii nie jest odnawialny. Drugim źródłem Jing jest Jing nabyte, które tworzy się po narodzinach przez Żołądek i Śledzionę z transformacji pożywienia i napojów. Jing po narodzinach wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy oraz zdolności reprodukcyjne. Co jest tutaj istotne – Jing nabyte uzupełnia Jing wrodzone, dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie, by zwiększyć aktywność nawet małej ilości wrodzonej Jing i wydłużyć czas na swoim „wewnętrznym zegarze życia”.

  Jing determinuje długość naszego życia, odporność na choroby oraz ogólny poziom energii. Niedobór Jing może manifestować się w różny sposób, m.in.:

  • upośledzeniu procesów wzrostu i rozwoju,
  • wadach wrodzonych u dzieci,
  • opóźnieniach w rozwoju fizycznym i umysłowym,
  • spowolnionym lub nawet zatrzymanym dojrzewaniu,
  • nieprawidłowych funkcjach mózgi,
  • słabości nóg i kości,
  • impotencji, bezpłodności, zaburzeniach seksualnych,
  • przedwczesnym starzeniu się,
  • deformacjach ciała.

  Co osłabia tę drogocenną esencję naszego życia?

  Jednym z głównych czynników osłabiających Jing bez wątpienia jest brak umiejętności radzenia sobie z emocjami – stres, lęk, brak poczucia bezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważnym aspektem ochrony tej substancji jest praca nad samym sobą… U mężczyzn zbyt duża utrata nasienia, zwłaszcza w wieku starszym, zmniejsza tą substancję, a u kobiet zbyt wiele porodów bez okresu na odbudowę. Oczywiście słowo „zbyt duża” dla każdego oznacza co innego i uwarunkowane jest indywidualna konstytucja, czyli zasoby jakie posiadamy. Kolejnym czynnikiem będzie na pewno nieodpowiednie pożywienie, bogate w trujące toksyny, zanieczyszczone, nieświeże, przetworzone, ze zbyt dużą ilością białka, czy cukru rafinowanego, nieregularne posiłki ubogie w wartości odżywcze, jak również nieodpowiednie naczynia do przygotowywania posiłków – zawierające aluminium. Rzecz jasna, używki, typu kawa, tytoń, narkotyki zubożają nas o tą życiową esencję.

  No dobrze, skoro już wiemy jak manifestuje się niedobór i co zabiera nam naszą drogocenną Jing, musimy dowiedzieć się zatem co robić, by wydłużyć czas na naszym własnym „wewnętrznym zegarze życia” 🙂

  Jak wzmocnić nasiono naszego życia, czyli naszą witalność? Cudowne Toniki Jing.

  Kto nie marzy o większej witalności? Osobiście nie znam takich osób… Zwłaszcza w dzisiejszych czasach konsumpcjonizmu, napędzanych dążeniem do sukcesu, bycia wciąż lepszym, posiadania większych zasobów materialnych i wyciskania z siebie 200%. Pytanie, po co to komu? Na to pytanie musi sobie każdy z Was odpowiedzieć sam 😉 Żyjąc w czasach „owczego pędu” zaczęłam się zastanawiać, czy ze mną wszystko ok, kiedy rok temu wpadła mi w ręce bardzo wartościowa lektura „Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć”, po której stwierdziłam, że wszystko ze mną w porządku – podążam we własnym tempie nie poddając się obecnym trendom i naciskom i wiecie co? Dobrze mi z tym. Jeśli żyjesz w pędzie – polecam zainteresować się tematem „Slow Life” – może wyciągniesz wartościowe przemyślenia z tej pozycji.

  Bez prawidłowej ilości Jing (a dla każdego jest ta ilość indywidualna) nic nie będzie w organizmie funkcjonowało prawidłowo, a najlepsze toniki Jing nie zadziałają, jeśli Twój system Śledziona-Żołądek nie będą posiadały właściwego ognia trawiennego. Nie zostaną strawione, przyswojone i właściwie zmetabolizowane, nie zbudują Jing. Tutaj dowiesz się, jak wzmocnić system Śledziona-Żołądek. Ale to nie wszystko! Wątroba również bierze czynny udział w trawieniu, więc należy również zadbać o odnowę Wątroby, zanim będzie można na prawdę skutecznie odbudować Jing. Niestety u większości ludzi w dzisiejszych czasach ten narząd nie funkcjonuje prawidłowo. Nic się nie martw, wszystko można naprawić, ale wszystko zależy od Twojej decyzji i pierwszego kroku. W chińskich medycznych tekstach możemy odszukać informację, że „Wątroba i Nerki pochodzą z tego samego źródła”, dlatego toniki Jing wzmacniają zarówno Nerki jak i Wątrobę.

  W zależności od posiadanej konstytucji jedni do odbudowy Jing potrzebują pewnej grupy pokarmów, które dla innych będą zdecydowanie nieodpowiednie, dlatego istotą wzmocnienia Jing jest zdiagnozowanie, czy dana osoba jest nadmiarowa, czy niedoborowa. Jak rozpoznać, czy jesteś nadmiarowy, czy niedobory oraz jakie toniki Jing warto zastosować dowiesz się w następnym artykule.

  Autorzy

  Bożena Górek Terapeuta żywieniowy i metod naturalnych, terapeuta akupunktury kosmetycznej i ucha. Opracowuje autorski protokół naturoterapii organizmu w drodze do naturalnego piękna skóry. Jej celem jest poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat wpływu pożywienia i emocji na jakość życia.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Odżywianie dla zdrowia

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Superodżywianie

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Wewnętrzna gra: stres

  książka, stres

  Możesz znać nas z