fbpx
 • TCM w Polsce
 • akupunktura w leczeniu blizn

  Akupunktura w leczeniu blizn

  Artykuł opracowany przez:
  dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Zapewne każdy z nas posiada jakąś bliznę, chociaż nie każdy zapewne wie, że mogą one być przyczyną różnych dolegliwości takich jak ból zarówno w miejscu jej występowania, jak i poza nim, przykurcze, ograniczenie ruchomości, czy chociażby dyskomfort psychiczny spowodowany nieestetycznym wyglądem, przerostem blizny.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Otóż blizna, która powstaje np. po przebytej operacji dochodzi wgłąb ciała (chirurg nie nacina jedynie skóry, ingeruje także w tkanki położone głębiej) może „zaciągać” struktury sąsiednie powodując w ten sposób powstanie dyskomfortu, uczucia sztywności, ograniczenia ruchomości, dolegliwości bólowych itp. Bardzo często blizny po cesarskim cięciu powodują powstawanie dolegliwości bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Blizny powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej mogą wywołać dolegliwości związane z układem pokarmowym – poprzez zmniejszenie ruchomości narządów jamy brzusznej, wywołując ból, zaparcia, czy wzdęcia.

  W jaki sposób akupunktura działa na blizny?

  Blizna, która wywołuje opisane wyżej dolegliwości jest blizną przerostową, czy też bliznowcem. Prawidłowa blizna po zagojeniu, powinna być miękka tzn. że w momencie gdy bierzemy skórę w rękę, w miejscu gdzie jest blizna i ściskamy nie powinniśmy niczego wyczuwać, jej struktura pod palcem powinna być zbliżona do skóry, która nie była wcześniej uszkodzona. Blizna, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to taka, która pod naszym palcem wyczuwana jest jako twarda, nieelastyczna struktura, której różne mobilizacje mogą być odczuwane jako nieprzyjemne. Akupunktura umożliwia zmiękczenie takiej blizny, jej uelastycznienie oraz uwolnienie powstałych zrostów. Nakłucia drobnymi igłami stymulują jej przebudowę. Należy pamiętać, że im większa blizna, tym dłużej będzie trwało leczenie.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Akupunktura kosmetologiczna

  akupunktura, podręcznik, książka

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Facial Enhancement Acupuncture

  facial acupuncture, akupunktura, podręcznik, książka
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z