fbpx
 • TCM w Polsce
 • Akupunktura kosmetyczna – terapia leczenia skóry

  Autor –Aaron Zizov
  Konsultacje –Izabela Kubieniec
  Zanim wykonamy zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej albo innego inwazyjnego zabiegu medycyny estetycznej, warto wypróbować akupunkturę kosmetyczną. Jest to metoda stosowana przez najbogatsze kobiety starożytnych Chin, która jednak nie odeszła do lamusa… A wręcz przeciwnie! W ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem kobiet na całym świecie. Prowadzone badania dają obiecujące rezultaty i pozwalają wpisać akupunkturę kosmetyczną na listę skutecznych terapii anti-aging.

  Akupunktura kosmetyczna – kiedy zacząć ją stosować?

  Problemy kosmetyczne to stan, w którym nasza skóra traci kondycję. Taka sytuacja ma miejsce na skutek zachodzących w niej procesów związanych ze starzeniem się lub schorzeń dermatologicznych. Faktem jest, że od około 25 roku życia ludzkie ciało zaczyna funkcjonować inaczej, niestety gorzej… Ten właśnie mechanizm prowadzi do zmian w strukturze skóry, które dodatkowo są wzmacniane przez czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Wspólnymi objawami takich stanów są zmarszczki, przebarwienia, worki lub kręgi pod oczami, ale i wiotczenie skóry, utrata jędrności oraz opadanie mięśni twarzy. Zdarza się także, że obserwujemy nadmierne wypadanie włosów. Na wszystkie te „problemy” rozwiązaniem może być akupunktura kosmetyczna.

  Akupunktura kosmetyczna

  Krótka historia akupunktury kosmetycznej

  Wpływ akupunktury na wygląd skóry odkryto przypadkiem, kiedy terapeuci stosujący medycynę chińską leczyli przy pomocy igieł do akupunktury zupełnie inne problemy, zwykle związane z chorobami wewnętrznymi. Odkryto, że u pacjentów, którzy byli regularnie poddawani zabiegom akupunktury, obserwowano znaczną poprawę kondycji skóry. Zmieniała się jej struktura, ale i była zdrowsza i dłużej opierała się procesom starzenia się.

  Na czym polega akupunktura kosmetyczna?

  Zgodnie z medycyną chińską, na skórze znajduje się ponad 365 punktów akupunkturowych. Są rozmieszczone wzdłuż 12 linii nazywanych meridianami, czyli kanałami zawierającymi energię życiową Qi. Niezaburzony przepływ Qi jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ciała. Akupunktura pozwala usunąć blokady na ich przebiegu, co rozprasza zastoje w meridianach i poprawia funkcje wcześniej przyblokowanych obszarów ciała. Medycyna chińska proponuje następujące wyjaśnienie: poprzez stosowanie akupunktury kosmetycznej zwiększa się dopływ Qi i krwi do skóry twarzy. To zmniejsza ilość i głębokość zmarszczek, wpływa na gęstość i jędrność skóry, przywraca naturalny koloryt bez przebarwień oraz nadaje skórze zdrowy wygląd. Akupunktura kosmetyczna działa zatem w dwóch obszarach – z jednej strony poprawia odżywienie skóry, co bezpośrednio wpływa na komórki, a z drugiej wpływa na zmianę wyglądu. Efekt terapii z zastosowaniem akupunktury jest namacalny – pacjent dotykając twarzy czuje, że skóra jest bardziej jędrna, gęstsza. Z kolei w lustrze widzi, że owal twarzy jest harmonijny, skóra jest podniesiona, promienna i młodsza.

  Akupunktura kosmetyczna daje pierwsze rezultaty po 2-3 zabiegach, a po 10 spotkaniach zmiany w ilości zmarszczek i elastyczności skóry będą już dobrze widoczne. Po 10 zabiegach zaleca się kontynuowanie akupunktury raz w miesiącu, aby utrzymać uzyskane efekty.

  Akupunktura kosmetyczna

  Akupunktura kosmetyczna z punktu widzenia nauki

  W ostatnich latach akupunktura kosmetyczna budzi duże zainteresowanie wśród naukowców. W publikacji pochodzącej z 2013 roku z Korean Journal of Acupuncture autorzy opisywali mechanizmy działania akupunktury kosmetycznej. Określili, że zmarszczki pojawiają się na skutek gorąca generowanego przez mięśnie mimiczne. Wysoka temperatura wysusza skórę, co powoduje jej starzenie. Akupunktura usuwa blokady na przebiegu meridianów i poprzez działanie na meridianach pozwala wyprowadzać z nich gorąco i spowalniać procesy starzenia. Richard G. Glogau, profesor dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, w wywiadzie dla New York Times wyjaśniał, że oczekiwanie poprawy wyglądu skóry przy stosowaniu akupunktury jest zasadne, ponieważ akupunktura także rozluźnia mięśnie, a to ich stały skurcz powoduje powstawanie zmarszczek. Inne badanie, opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie naukowym Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine sprawdzało, czy akupunktura zmienia elastyczność skóry. Naukowcy z Uniwersytetu Kyung Hee w Korei badali kobiety wieku 49-50 lat, z pomarszczoną skórą, które nie stosowały akupunktury kosmetycznej przed dołączeniem do badania. Przez 3 tygodnie wykonywano u nich zabiegi akupunktury, na które składały się: nakłuwanie twarzy, głowy i szyi. Wyniki wstępne wykazały istotną poprawę stopnia elastyczności oraz wygląu skóry, co jednocześnie podnosiło poczucie własnej wartości wśród uczestniczek badania. Autorzy wykazali też, że akupunktura zmniejsza ilość i głębokość zmarszczek poprzez zmniejszanie napięcia mięśni mimicznych twarzy. Z kolei  wcześniej, bo w 2009 roku, przeprowadzono badanie w Korei, w którym wzięły udział osoby z różnymi problemami skórnymi, takimi jak przebarwienia, trądzik, porażenia mięśni twarzy oraz asymetria twarzy. Okazało się, że aż 83% pacjentów uczestniczących w badaniu było zadowolone z efektów zabiegów.

  Akupunktura kosmetyczna

  Zalety akupunktury kosmetycznej w stosunku do metod inwazyjnych

  Akupunktura kosmetyczna stała się popularnym sposobem leczenia w Stanach Zjednoczonych. Pacjentki, a coraz częściej pacjenci, zgłaszają się do akupunkturzystów z różnego rodzaju problemami skórnymi. Istnieje wiele doniesień pochodzących z USA, które mówią o redukowaniu obrzęku twarzy czy worków pod oczami oraz zmniejszaniu ilości i głębokości zmarszczek. Akupunktura kosmetyczna przynosi więcej korzyści, niż metody inwazyjne lub różne rodzaje peelingów, ponieważ działa na źródło problemu, a nie tylko niweluje skutki widoczne na ciele. Nakłuwanie przy użyciu igieł akupunkturowych rozluźnia mięśnie, w tym szczególnie mięśnie żuchwy i czoła. W wielu przypadkach terapeuci łączą różne metody, takie jak akupunktura, kremy i mieszanki ziołowe oraz masaże. Często zaleca się także zmianę nawyków żywieniowych. Takie postępowanie pozwala poradzić sobie z problemami skórnymi oraz polepszyć kondycję i wygląd skóry.

   

  Już od wielu lat skupiamy naszą uwagę na temacie zdrowia – zarówno utrzymania go w dobrym stanie, jak i przywrócenia ciału harmonii, jeśli została ona zachwiana. Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Dao został założony z myślą o osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie medycyny holistycznej, żyć zdrowiej oraz właściwie dbać o siebie, swoją rodzinę czy pacjentów.

  Szkoła akupunktury ITCM Dao

  Autorzy

  Izabela Kubieniec Zawodowa fizjoterapeutka prowadząca własną praktykę, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i filologii angielskiej, Sekretarz zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej i Akupunktury „PTCMA”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Igły intradermalne - igły uszne do aurikuloterapii i akupunktury ucha

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Możesz znać nas z