fbpx
 • TCM w Polsce
 • Świecowanie uszu

  Świecowanie uszu, znane także jako konchowanie uszu, jest to jeden z zabiegów medycyny niekonwencjonalnej, którego źródło wywodzone jest z tradycyjnej medycyny chińskiej, a także z praktyk medycznych stosowanych przez starożytnych Greków, Egipcjan i Majów. Niektórzy badacze za wynalazców zabiegów konchowania uszu uważają Indian z plemienia Hopi, choć trzeba zaznaczyć, że teoria ta jest zazwyczaj odrzucana. Jeszcze inni źródeł tego zabiegu szukają w bardziej egzotycznych miejscach, takich jak mitologiczna Atlantyda. Niezależnie od źródeł swojego pochodzenia konchowanie uszu było i jest powszechnie stosowane w krajach Azji, Europy i obydwu Ameryk.

  Koncha to długa rurka zwężająca się z jednej strony w formie lejka. Rurka została wykonana z tkaniny (lnu), która została nasączona woskiem pszczelim oraz mieszanką miodu i odpowiednio dobranych ziół. Niekiedy do zabiegów konchowania zamiast konchy używa się specjalnych świec (tak zwane „świecowanie uszu”). Świecowanie to nieco mniej skuteczna metoda stosowana u wrażliwych osób. W przypadku konchy ciepło doprowadzane jest intensywniej i głębiej do wnętrza ucha. NIektórzy uważają, że koncha lepiej wprowadza ciepło do ucha dzięki swojemu lejkowatemu kształtowi.

  Konchowanie i świecowanie to zabiegi mające na celu oczyszczenie i leczenie uszu, zatok oraz infekcji górnych dróg oddechowych za pomocą palącej się z jednej strony konchy umieszczonej w uchu pacjenta.

  Czemu służy świecowanie uszu?

  Podstawowym celem świecowania uszu jest oczyszczenie ucha poprzez usunięcie z niego nadmiaru woskowiny. Oczyszczanie odbywa się poprzez rozpuszczenie wydzielin w uchu przy pomocy ciepła, a następnie odessanie ich dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez różnicę temperatur, która występuje w konsze.

  Świecowanie ucha może także, zdaniem jego zwolenników, pomagać w przypadku różnych dolegliwości i schorzeń laryngologicznych. Ma ono poprawiać słyszalność, regulować ciśnienie śródczaszkowe, łagodzić podrażnienia w uszach i zatokach, a także niwelować szum i dzwonienie w uszach. Konchowanie ma pomagać także w przypadkach nieżytu nosa (kataru), stanu zapalnego zatok, migreny i bólu głowy, a nawet w przypadku stresu i nadpobudliwości nerwowej oraz przy stanach przewlekłego zmęczenia. Lecznicze działanie konchy ma opierać się na miejscowym aktywowaniu limfy i procesów metabolicznych.

  Świecowanie a Tradycyjna Medycyna Chińska

  Konchowanie jest również wykorzystywane, jako jeden z zabiegów mających na celu pobudzanie punktów akupunkturowych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Koncha może być zatem stosowana podobnie jak moksa – do stymulowania punktów akupunkturowych przy pomocy ciepła. Od moksy odróżnia ją to, że może również oddziaływać w bezpieczny sposób na punty znajdujące się w głębi ucha. Stymulowanie punktów akupunkturowych ma na celu uregulowanie przepływu energii Qi w organizmie, odblokowanie jej zatorów, a w rezultacie przywrócenie równowagi energetycznej w ciele człowieka.

  Zabiegi świecowania mają także otwierać i oczyszczać czakry, przez co, zgodnie z tradycją, mają przyczyniać się do regeneracji i oczyszczania aury.

  Jak wygląda zabieg świecowania?

  Przed przystąpieniem do świecowania pacjent powinien wygodnie położyć się na boku. Zabieg powinien trwać około 30 minut, w trakcie których pacjent powinien leżeć nieruchomo, dlatego też ważna jest jego wygoda przez ten czas.

  Zasadnicza część zabiegu polega na zapaleniu konchy z jednej strony (szerszej), po czym umieszczeniu jej węższego końca (nie palącego się) delikatnie w uchu pacjenta, na głębokość około 1 cm. Kiedy koncha dopala się, jej wypalone fragment można usuwać przy pomocy pęsety.

  Właściwe użycie konchy nie stwarza ryzyka poparzenia, należy jednakże dbać o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy uważać na to, aby w trakcie zabiegu koncha się nie przewróciła ponieważ wówczas pojawia się ryzyko poparzenia pacjenta. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie obszaru wokół świecowanego ucha przy pomocy ręcznika. Terapeuta musi być również precyzyjny i delikatny przy umieszczaniu konchy w uchu ponieważ źle wprowadzona do ucha może nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, a w rezultacie do uszkodzenia słuchu. Po przeprowadzonym zabiegu należy dokładnie sprawdzić czy w kanale słuchowym nie pozostały fragmenty konchy, ponieważ ich pozostawienie może podrażniać ucho, a w rezultacie przyczynić się do powstania zapalenia. Dlatego też zabiegi świecowania uszu powinien zawsze przeprowadzać profesjonalny terapeuta.

  Zabieg konchowania wykonuje się naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim uchu. Najlepiej jest go wykonywać w cyklach, ale nie częściej, niż co drugi dzień.

  W trakcie zabiegu należy zadbać o relaks pacjenta. Zabieg pomoże mu się rozluźnić, uspokoić i odstresować. Pomóc może w tym relaksacyjna muzyka, wygodne łóżko oraz brak intensywnych źródeł światła. Jednoczesna troska zarówno o zdrowie fizyczne, jak i ogólne samopoczucie pacjenta jest jednym z podstawowych założeń medycyny holistycznej – podchodzącej do zdrowia człowieka w sposób całościowy.

  Zabiegów świecowania uszu nie powinno się wykonywać na dzieciach do szóstego roku życia.

  świecowanie uszu, konchowanie uszu

  Jak działa koncha?

  Ciepło wytwarzane przez palącą się końcówkę konchy powoduje wytworzenie się niewielkiego podciśnienia, które pozwala delikatnie wyssać nieczystości z wnętrza ucha, za sprawą tak zwanego „efektu kominowego” oraz zrównoważyć ciśnienie w trąbce Eustachiusza.

  Ogrzanie wewnętrznych ścianek ucha powoduje ponadto miejscowe pobudzenie krążenia i przekrwienie tkanek, co, jak już wspomnieliśmy, wzmacnia procesy metaboliczne i aktywuje limfę, co przekłada się na ogólne wzmocnienie odporności.

  W trakcie zabiegu na ucho oddziałują także olejki eteryczne, którymi nasączona jest koncha, a które wydzielają się w trakcie jej spalania.

  koncha, świecowanie uszu, konchowanie uszu, świeca

  Kontrowersje

  Niektórzy lekarze sceptycznie podchodzą do zabiegów świecowania uszu. Świecowanie nie jest zabiegiem medycznym w rozumieniu medyny zachodniej. Lekarze wskazują na to, że ucho ma zdolność do samooczyszczania się, więc zabiegi oczyszczające je nie są potrzebne. W wyjątkowych przypadkach zalecają natomiast wizytę u laryngologa. Poddawana w wątpliwość jest także techniczna strona zabiegów – wśród lekarzy uważa się, że podciśnienie wytwarzane przez konchę jest zbyt małe by usunąć zanieczyszczenia z ucha. Medycyna zachodnia nie udowodniła skuteczności świecowania w leczeniu chorób laryngologicznych, dlatego też w przypadku ich wystąpienia, niezależnie od poddawania się zabiegom, zaleca się wizytę u lekarza specjalisty, którego należy poinformować również o tym, że korzystamy z zabiegów świecowania.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z