fbpx
 • TCM w Polsce
 • gua sha twarzy

  Gua Sha twarzy czyli botoks medycyny wschodu

  Kiedy lata temu pierwszy raz usłyszałam o terapii Gua Sha, nie pomyślałabym, że można ją stosować na twarzy, a na pewno nie myślałam, że będzie to najchętniej "skrobany" obszar. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zabiegi Gua Sha na twarz oraz lifting jadeitowym wałeczkiem zyskał na popularności, gwiazdy oraz wiele kobiet i mężczyzn na całym Świecie zakochało się w tej naturalnej metodzie walki o zdrową skórę.

  Jak pisaliśmy kiedyś w naszym artykule na temat tej techniki, nazwa Gua Sha pochodzi od dwóch chińskich słów oznaczających „skrobać” (gua) oraz „czerwona wysypka” (sha), które w dużym przybliżeniu oddają sposób przeprowadzenia zabiegu. Nie przeraźcie się wyszukując grafiki oznaczone tą nazwą, masaż wykonywany na plecach jest dużo bardziej intensywny niż ten wykonywany na twarzy, a jego specyfika działania nieco inna - bardziej przypominająca tę przy stawianiu baniek. Masując twarz stosuje się bardzo lekki ucisk, postępując ze swoją skórą bardziej brutalnie można nabawić się niepotrzebnych siniaków i przebarwień. Bardziej niż nacisk istotny jest przy tym masażu kierunek, w którym przesuwamy naszą płytkę - wzdłuż naszych meridian i odprowadzając zgromadzone płyny do węzłów chłonnych.

  Zabieg doskonale porusza zastaną limfę, wraz z którą pozbywamy się toksyn z organizmu, a w przypadku twarzy oczyszcza nasze pory poruszając Qi. Wzmacnia osłabione mięśnie, wygładza skórę redukując widoczność zmarszczek. Masaż pomaga pozbyć się worków i cieni pod oczami, a także rozjaśnić zmiany w kolorycie skóry.
  Dzięki niemu nasza skóra staje się bardziej napięta, odżywiona i nabiera pięknego koloru. Masaż płytką rozluźnia nasze mięśnie, a dobrze zastosowany może wyleczyć nawet zaburzenia czynności stawów skroniowo żuchwowych.

  Aby osiągnąć dobre efekty, istotnym jest, żebyśmy wykonywali zabieg 1-2 razy w tygodniu. Wtedy możemy poznać jego pełną moc, ponieważ efekty się kumulują. Zabieg wykonany raz nie zmieni za dużo w wyglądzie naszej skóry, ale zabieg wykonywany regularnie przed dłuższy okres czasu może zdziałać cuda.

  Jaki przyrząd do Gua Sha jest najlepszy?

  Istotnym jest, aby zabieg na twarzy wykonywany był płytką wykonaną z naturalnych tworzyw. Na rynku znajdziecie przyrządy z jadeitu, drzewa sandałowego oraz rogu. To od Ciebie zależy, który z materiałów wybierzesz. Do zabiegów na twarz najbardziej popularny jest jadeit z racji swoich upiększających właściwości - zwany również żadem lub nefrytem. W Chinach był on stosowany już w starożytności.
  Przed zakupem upewnij się, że płytka pochodzi z dobrego źródła i rzeczywiście wykonana jest z kamienia naturalnego. Ważnym jest również, aby była dobrze wyprofilowana i posiadała gładkie krawędzie.
  Dla osób, które dużo podróżują lub boją się, że płytka gua sha z jadeitu może szybko skończyć w kawałkach polecam przyrządy drewniane lub wykonane z rogu - do twarzy wybierajcie te grubsze, które będą delikatniejsze dla delikatnej skóry twarzy.

  Kolejną z ważnych kwestii jest kształt twojej płytki - istnieją przyrządy w kształcie prostokąta, trójkąta, rybki, z wypustkami oraz bez wypustek. Wybór tak na prawdę zależy od was i od tego która z technik będzie waszą ulubioną. Najczęściej wybierane są płytki w kształcie prostokąta oraz trójkąta, jako że mają odpowiednio wyprofilowane krawędzie.

  Przeciwwskazania do zabiegu Gua Sha twarzy

  Pamiętajcie, żeby nie stosować terapii Gua Sha na uszkodzoną skórę, uszkodzone żyły, pieprzyki, przecięcia, siniaki, rozległe zmiany trądzikowe, trądzik różowaty. Rezultaty zabiegów są zależne od wieku, konstytucji, typu skóry i przebytych chorób. Pod żadnym względem zabieg nie powinien sprawiać bólu. Zaczynaj zabieg delikatnie, obserwując zachowanie skóry i postępuj uważnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się z terapeutą. Artykuł ten pod żadnym względem nie jest substytutem porady lekarskiej lub leczeniem określonych stanów chorobowych.

  Przebieg masażu Gua Sha twarzy - 8 kroków do pięknej skóry

  Do zabiegu będziesz potrzebować: płytki Gua Sha (lub dwóch płytek), olejku przeznaczonego do twarzy - polecam olejek ze słodkich migdałów, serum olejowe, lub dowolny inny olej, który nie zapcha wam porów.
  Przy każdym zabiegu pamiętaj żeby:

  • skóra twarzy i szyi była oczyszczona
  • nie używaj mocnego nacisku - twarz jest delikatna, a skóra łatwo się rozciąga
  • poruszając zastoje limfy z twarzy drenujemy ją poprzez prawy i lewy przewód limfatyczny - ich ujście znajduje się pomiędzy obojczykami, a ruch prowadzić się będzie sprzed ucha, za ucho, wzdłuż szyi, do obojczyków
  • każdy ruch, wykonywany jest w górę, pamiętaj, że stosujemy masaż w celu pozbycia się obwisania, dlatego nie wykonuj ruchów w dół. Jedynym wyjątkiem będzie ruch w dół, kiedy będziemy na końcu kierować limfę do węzłów chłonnych
  • każdy ruch powtarzaj 3-5 razy na każdym masowanym obszarze, za wyjątkiem czoła - tu możesz wykonać dwa razy więcej ruchów
  • zwykle ruchy wyznaczają kości i zagłębienia twarzy, wczuj się w ruch i spróbuj ocenić co jest dla Ciebie najlepsze

  Na poniższych schematach przedstawiłam krok po kroku jak wykonać masaż. Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale na prawdę wystarczy wziąć płytkę w ręce i przekonać się na własnej skórze jakie to łatwe i przyjemne.

  Krok 1. Czoło

  Zacznij od punktu znajdującego się między brwiami - zwanego trzecim okiem - poruszaj się w górę, aż do linii włosów. Następnie wykonuj ruch nad brwiami od środka czoła, aż do skroni. Przesuń się wyżej i powtórz ruch, postępuj tak aż do linii włosów.

  Krok 2. Okolice oczu

  Używając zaokrąglonej części przyrządu przesuń go po obszarze znajdującym się poniżej linii brwi, a nad oczami. Wykonując ruch opieraj się na górnej kości oczodołu przy brwiach.
  Masując obszar pod oczami poruszaj się delikatnie i powoli tam, gdzie zwykle pojawiają się worki lub cienie. Zawsze zaczynaj od okolic nosa, a kończ przy skroniach. Wyobraź sobie, że poruszasz nagromadzoną limfę od środka twarzy, aż do skroni, a następnie wzdłuż linii włosów w dół, za ucho.

  Krok 3. Nos

  Znajdź odpowiednią krawędź w swojej płytce (to ta, gdzie znajdują się uwypuklenia) i oprzyj ją na krawędzi nosa w miejscu, gdzie zaczynają się brwi. Ruchem w dół przesuń płytkę do czubka nosa. Powtórz ruch po drugiej stronie.

  Krok 4. Policzki

  Powtórz podobny ruch do poprzedniego. Poruszaj się od środka twarzy - nosa, przez policzek, w górę do obszaru węzłów chłonnych znajdujących się przed uchem.

  Krok 5. Okolice ust

  Okrąż usta, próbując przetransportować limfę do węzłów chłonnych znajdujących się przed uchem.

  Krok 6. Podbródek i dolna szczęka

  Przesuń płytkę od środka podbródka do małżowiny usznej zaczynając od obszaru tuż pod dolną wargą. Przesuń się trochę niżej i powtórz ruch. Aby uwypuklić linię szczęki znajdź odpowiednią krawędź w swojej płytce, a następnie przesuń płytkę wzdłuż dolnej krawędzi szczęki w kierunku ucha. Wymasuj też miękką część znajdującą się pod podbródkiem zaczynając od jego środka, aż do tyłu ucha. Niech poprowadzi Cię linia szczęki.

  Krok 7. Szyja
  Przeprowadzając masaż nie zapominaj o szyi! Zaczynając od jej środka wykonuj ruch w dół do obojczyków, a następnie przesuń się o kawałek i powtórz ruch.

  Krok 8. Ruch na zakończenie

  Za każdym razem zapewnij sobie odpowiedni drenaż limfatyczny. Pozbądź się w tym ruchu całej limfy, którą poruszyłaś. Wykonaj ruch ze środka czoła, do linii włosów, a następnie przez skronie, wzdłuż linii włosów za ucho, a następnie w dół do obojczyków.

  Jest to przykładowy schemat działania, najlepiej jest od niego zacząć, a następnie na własnej skórze przekonać się co jest dla nas odpowiednie. Na YouTube znajdziecie mnogość filmików opisujących zabiegi na twarz, podchodźcie do nich z rozsądkiem, biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej nie są to zabiegi stosowane przez profesjonalistów.

  Masaż Gua Sha nie tylko dla dobra skóry

  Masaż Gua Sha płytką jadeitową jest doskonałym uzupełnieniem akupunktury twarzy. Wykonywany przed zabiegiem nie tylko odpręży pacjenta, ale również pobudzi krążenie usuwając toksyny, co pomoże wzmocnić efekt terapii.

  Jeśli spodobała wam się praca z płytką i chcecie poznać tajniki tej metody, nie tylko dbając o piękną twarz, ale także szukając pomocy przy innych schorzeniach, serdecznie polecam wam niedawno wydaną książkę - "Gua Sha - chiński masaż uzdrawiający", w którym znajdziecie informację i świetne schematy leczenia z dokładnymi rysunkami. Badania wykazały, że Gua Sha stymuluje reakcje immunologiczne i przeciwzapalne, które utrzymują się wiele dni po kuracji!

  Autorzy

  Ola Strauss Zakochana w dalekowschodnich systemach myślenia, pasjonatka chińskiej kuchni i zdrowego stylu życia. Uwielbia podróżować i nie boi się nowych wyzwań.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • Mogą Cię zainteresować

  Jadeitowe wałki do twarzy

  wałki do twarzy, wałeczki do twarzy, jadeitowe

  Przyrządy do Gua Sha z rogu

  gua sha, guasha, z rogu, róg

  Jadeitowe przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, jadeit, jadeitowe przyrządy

  Drewniane przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, drewniane, drewniane przyrządy do masażu
 • FreshMail.pl