fbpx
 • TCM w Polsce
 • Jak akupunktura pomaga łagodzić migrenę?

  Jak akupunktura pomaga łagodzić migrenę?

  Migrena to rodzaj nawracającego bólu głowy, charakteryzujący się silnym pulsującym bólem po jednej stronie głowy. Leki często stosowane w leczeniu migreny mają skutki uboczne oraz dają objawy odstawienia. Dlatego ludzie często korzystają z medycyny alternatywnej. Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, przyczynami migreny są inwazja patogenicznego Wiatru, Zastój Krwi i zastój Qi w układzie meridianów oraz Wewnętrzny Wiatr i Ogień wywołane nadmiarem Yang Wątroby. Akupunktura ma specjalne zalety w leczeniu bólu. Ten artykuł przedstawia najczęściej stosowane punkty akupunkturowe pomagające w łagodzeniu migreny.

  Spis treści:
  1) Cztery rodzaje bólów głowy zdefiniowane według lokalizacji bólu
  2) Ból Shaoyang
  3) Ból Yangming
  4) Ból Jueyin
  5) Ból Taiyang
  6) Dodatkowo punkty akupunkturowe stosowane w migrenie
  7) Migrena spowodowana przez Deficyt Qi i Krwi
  8) Migrena spowodowana przez Nadmiar Yang Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego
  9) Migrena spowodowana przez Deficyt Yin Wątroby i Nerek
  10) Migrena spowodowana przez Zastój Śluzu i Wilgoci

  Cztery rodzaje bólów głowy według medycyny chińskiej

  Według badań Yang Ye, pracującego w Xing’an Jieshou Orthopedic Hospital w Guangxi w Chinach, najczęściej stosowanymi punktami akupunktury w leczeniu migreny u pacjentów w średnim i starszym wieku są Sizhukong (TH 23), Fengchi (GB 20), Hegu (LI 4), Taiyuan (LU 9), Zusanli (ST 36), Hanyan (GB 4), Toulinqi (GB 15) oraz Shuaigu (GB 8).

  Ból Shaoyang

  W teorii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ból po lewej lub prawej stronie głowy nazywa się bólem Shaoyang, ponieważ lewa i prawa strona głowy to obszary, przez które przechodzi Kanał Potrójnego Jiao Ręki Shaoyang i Kanał Pęcherzyka Żółciowego Stopa Shaoyang. Migrena często występuje podobnie jak ból Shaoyang. To dlatego punkty akupunktury Fengchi, Hanyan, Toulinqi i Shuaigu, które znajdują się w Kanałach Pęcherzyka Żółciowego Stopa Shaoyang, są często stosowane w leczeniu migreny. Dodatkowo używa się punktu Zulinqi (GB 41), który również jest punktem na Kanale Pęcherzyka Żółciowego, oraz Waiguan (TE5), który znajduje się na Kanale Potrójnego Jiao Ręki Shaoyang.

  Migrena może również występować na czole, w górnej części głowy lub z tyłu głowy. Bóle głowy w różnych obszarach mają różne definicje w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, dlatego można dodatkowo wykorzystywać niektóre specjalne punkty akupunktury.

  Ból Yangming

  Ból na czole, łuku nadoczodołowym i nasadzie nosa nazywa się bólem Yangming. Do leczenia tego rodzaju bólu dodatkowo stosuje się punkty Taiyang (EX-HN 5), Cuanzhu (BL 2), Neiting (ST 44) i Touwei (ST 8). Punkty Neiting i Touwei znajdują się na Kanale Żołądka Stopa Yangming.

  Ból Jueyin

  Ból na górze głowy nazywa się bólem Jueyin. Do leczenia tego rodzaju bólu stosuje się również punkty Zhiyin (BL 67), Sishencong (EX-HN 1) i Taiyang.

  Ból Taiyang

  Ból z tyłu głowy nazywa się bólem Taiyang. Do leczenia tego rodzaju bólu stosuje się również punkty Tianzhu (BL 10), Zhiyin, Yuzhen (BL 9) i Kunlun (BL 60). Wszystkie cztery punkty znajdują się na Kanale Pęcherza Mocznego Stopa Taiyang.

  Dodatkowo punkty akupunkturowe stosowane w migrenie

  W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej terapia jest dobierana w oparciu o różnicowanie syndromów chorobowych. Sposób leczenia migreny w TCM zależy od tego, czy mamy do czynienia z deficytem czy z nadmiarem czynników patogenicznych.

  Migrena spowodowana przez Deficyt Qi i Krwi

  Jeśli migrena jest spowodowana deficytem Qi i Krwi, dodatkowo stosuje się punkty Baihui (GV 20) i Zusanli. Osoba cierpiąca na deficyt Qi i Krwi często odczuwa zawroty głowy i zmęczenie. Jej twarz i język stają się bladoszare, a puls jest słaby.

  Migrena spowodowana przez Nadmiar Yang Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego

  Gdy przyczyną migreny jest Ogień wywołany nadmiarem Yang Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego, dodatkowo stosuje się punkt Taichong (LR 3). Pacjent cierpiący na ten syndrom może odczuwać pulsujący ból głowy. Jest zawsze w stanie niepokoju i drażliwości. Odczuwa zawroty głowy, a w ustach czuje gorzki smak. Jego twarz i język stają się czerwone, a język jest pokryty żółtym nalotem. Puls przypomina napiętą strunę.

  Migrena spowodowana przez Deficyt Yin Wątroby i Nerek

  Gdy migrena jest spowodowana deficytem Yin Wątroby i Yin Nerek, dodatkowo stosuje się punkt Taixi (KI 3). Cierpiący na ten rodzaj deficytu pacjent odczuwa zawroty głowy i jest nękany szumami w uszach. Jego lędźwie i kolana są bolesne i słabe, a on sam czuje się zmęczony. Cierpi na uderzenia gorąca, nocne poty i bezsenność. Jego język jest czerwony.

  Migrena spowodowana przez Zastój Śluzu i Wilgoci

  Gdy migrenę wywołuje Zastój Śluzu i Wilgoci, dodatkowo stosuje się punkty Baihui, Fenglong (ST 40) i Yinlingquan (SP 9). Pacjent cierpiący na ten syndrom odczuwa senność i uczucie ciężkości. Traci apetyt i towarzyszy mu uczucie pełności w żołądku. Często odczuwa potrzebę wymiotowania, a jego wymioty przypominają śluz. Jego język jest pokryty białym, wilgotnym i gęstym nalotem.

  Źródła:

  1. Liang, F., et al., 2016. Science of Acupuncture and Moxibustion. 4th ed. Beijing: China Press of Traditional Chinese Medicine.
  2.  Yang, Y., 2023. Analysis on Acupoints for Treating the Middle and Old Aged Patients of Migraine. Contemporary Medical Symposium, 21 (11), p. 169-172.

  Autorzy

  Yike Jiang Dyplomowany specjalista od medycyny chińskiej pochodzący z rodziny, która już od czterech pokoleń praktykuje medycynę chińską i prowadzi praktykę medyczną w Chinach. Ukończył Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Shaanxi. Od 2022 r. mieszka w Polsce.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z