fbpx
 • TCM w Polsce
 • menopauza

  Akupunktura w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą

  Artykuł opracowany przez dr n. med. Magdalena Grzonkowska
  Menopauza i jej objawy, które są bardzo uciążliwe dla kobiet, dotykają blisko 90% z nich. Obecnie wiadomym jest, że spowodowane jest to niedoczynnością wydzielniczą jajników, nierównowagą hormonalną, dysfunkcją autonomicznego układu nerwowego oraz starzeniem się organizmu kobiety. Według medycyny chińskiej wszystko to wiąże się z deficytem Nerek.

  Kobiety w okresie menopauzy cierpią na różne dolegliwości związane ze zmniejszeniem poziomu hormonów płciowych. Głównie manifestuje się to nieregularnością cyklu menstruacyjnego, wybuchami gorąca, nadmiernym poceniem się, silnym biciem serca, rozdrażnieniem, nerwowością oraz obniżonym nastrojem.

  Wpływ akupunktury na menopauzę

  W celu zbadania wpływu akupunktury na leczenie dolegliwości związanych z menopauzą przeprowadzono badania naukowe na grupie kobiet cierpiących z tego powodu. W badaniu pacjentki podzielono na dwa typy, z deficytem Yin i deficytem Yang, kierując się przy tym kryteriami zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej według prawa Yin i Yang. Opierając się na tych zasadach do poszczególnych Deficytów przyporządkowano wyodrębnione dolegliwości:

  1. Deficyt Yin: zawroty głowy, szumy w uszach, wybuchy gorąca i nocne poty, rozdrażnienie, uczucie podrażnienia, irytacji okolic dłoni, stóp i klatki piersiowej, kołatanie serca, zapominanie, bezsenność, uczucie suchości w jamie ustnej i gardle, bolesność i osłabienie dolnego odcinka kręgosłupa i stawów kolanowych, zaparcia, ciemny mocz oddawany w małych ilościach, czerwony język z gęstym osadem, słaby i przyspieszony puls.

  2. Deficyt Yang: jasna lub ciemna cera, ospałość, osłabienie i spontaniczne, nagłe poty, bezdech, problem ze znalezieniem odpowiednich słów, kołatanie serca, awersja do zimna, zimne kończyny, osłabienie apetytu, rozwolnienie, częste nocne oddawanie moczu, blady obrzmiały język, z białym wilgotnym nalotem, słaby i powolny puls.

  Do badania przystąpiło 47 kobiet. 32 z nich dołączyły do grupy, na której wykonywano zabiegi akupunktury, pozostałych 15 stanowiło grupę kontrolną. Nie było statystycznie istotnych różnic w wieku pacjentek.

  Zabiegi akupunktury wykonywano nakłuwając punkty: Bl 23, St 36, Sp 6. Pomocniczo nakłuwano także punkty Du 20, Ren 17, Pc 6, Ht 7, LI 3, oraz Bl 18, Kid 3, a dla Deficytu Yin – Kid 12 oraz dla Deficytu Yang – Bl 20 i Du 4.

  Przebieg zabiegów

  Początkowo pacjentki znajdowały się w pozycji leżącej na plecach, igły pozostawiono na 30 minut i wykonywano nimi manipulacje jednorazowo trwające 10 sekund.

  Następnie pacjentki przyjmowały pozycję leżącą na brzuchu, a igły pozostawały w ciele przez 20 minut, także wykonując nimi 10 sekundowe manipulacje. Zabiegi wykonywano codziennie, z jednodniową przerwą po 6 dniach, przez łączny okres 4 tygodni.

  Grupa kontrolna przyjmowała doustnie Oryzanol (pozyskiwany z otrębów ryżowych kompleks estrów fitosteroli, kwasu felurowego i innych związków organicznych), jednorazowo 10 mg trzy razy dziennie, przez łączny okres 4 tygodni.

  Efekty terapii

  Po przeanalizowaniu wyników badań określono procentowo skuteczność terapii. W grupie stosującej akupunkturę skuteczność wyniosła 37,5%, a w grupie kontrolnej 6,67%. W grupie poddawanej akupunkturze 12 na 32 osób miało znikome rezultaty. W grupie kontrolnej znikome rezultaty miała jedna osoba, natomiast u 4 osób zanotowano pogorszenie objawów.

  Trzy miesiące po terapii w grupie poddanej akupunkturze u 9 osób z tych 12 zanotowano znaczącą poprawę, jedynie jedna osoba z całej grupy ponownie borykała się z objawami menopauzy, jednakże były one słabsze niż w okresie przed kuracją akupunkturą.

  Podsumowując zarówno terapia akupunkturą jak i Oryzanolem okazała się skuteczna, jednakże lepsze wyniki otrzymano w grupie poddanej leczeniu igłami.

  W badani sprawdzano także poziom serum E2, LH, FSH, T. Po zabiegach akupunktury stwierdzono wzrost serum E2, spadek LSH, T – te zmiany były istotne statystycznie. Poziom FSH także się obniżył jednakże nie było to istotne statystycznie.

  Menopauza z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  Kobiety nie mogą samodzielnie zaadaptować się do zmian, które zachodzą w ich ciałach w czasie menopauzy. Głównym celem w zabiegach akupunktury jest wzmocnienie Nerek, wyregulowanie pracy organów wewnętrznych oraz zrównoważenie Yin i Yang.

  W zabiegach akupunktury zastosowanych w celu leczenie dolegliwości związanych z menopauzą użyto punktu Bl 23 w celu wzmocnienia Nerek i wrodzonej esencji. Punkty St 36 i Sp 6 zostały użyte w celu wzmocnienia esencji oraz wyregulowania pracy narządów. Punkty dodatkowe: Ht 7 i Du 20 zastosowano w celu wzmocnienia i odżywienia Qi oraz redukcji napięcia. LI 3 reguluje Qi Wątroby oraz wpływa na obniżony nastrój. Punkty Pc 6 oraz Ren 17 regulują przepływ Qi oraz wzmacniają przepływ Krwi ułatwiając w ten sposób usunięcie zanieczyszczeń w meridianach. Przy deficycie Yin: punkty Bl 18, Kid 3 oraz Kid 12 zostały dodane by pobudzić pracę Nerek i Wątroby oraz odżywić Qi i Yin. Przy deficycie Yang punkty Bl 20 i Du 4 są używane do ogrzania deficytowych Nerek i Śledziony, w celu wzmocnienia Qi i Yang [1].

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Akupunktura - Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej

  akupunktura, podręcznik, książka

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Laserowa akupunktura i aurikuloterapia - Premio 30 Laser Duo

  elektroterapia, laseropunktura, laser, akupunktura, aurikuloterapia, Premio 30 Laser

  Srebrne igły do akupunktury

  igły do akupunktury srebrne chińskie

  Złote igły do akupunktury - hipoalergiczne

  igły do akupunktury złote chińskie
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z