fbpx
 • TCM w Polsce
 • Skrwawianie

  Skrwawianie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

  Skrwawianie to starożytna, orientalna metoda terapeutyczna, która polega na upuszczaniu kilku kropli krwi z punktu akupunkturowego lub przekrwionego naczynia kapilarnego (naczynia włosowatego). Upuszczanie Krwi to jedna z najstarszych technik akupunktury, która jednak popadła w zapomnienie. Celem skrwawiania jest leczenie, które opiera się na udrożnieniu i regulowaniu przepływu Qi i Krwi w naczyniach. Na początku skrwawianie było metodą nakłuwania wrzodów, a następnie pojęcie rozszerzyło się na wypuszczanie „złej krwi” („nadpsutej” z powodu urazu lub gorączki). Pojęcie było też używane jako określenie „wyganiania” niewidzialnych, złych duchów z ciała, co budziło kontrowersje.

  Wraz z upływem czasu metoda sprofesjonalizowała się – uczeni opracowali ramy teoretyczne tego rodzaju akupunktury, rezygnując z uwalniania „złych duchów” na rzecz terapeutycznych efektów udrożnienia przepływu Qi i Krwi. Używali do tego celu między innymi igieł akupunkturowych lub lancetów.

  Niektórzy podchodzą do skrwawiania z rezerwą. Niechęć do korzystania z tej metody może wynikać z samego procesu podobnego do pobierania krwi, który budzi dyskomfort lub też ze strachu o przeniesienie patogenów krwiopochodnych. Negatywne skojarzenia mogą być również spowodowane przez podobieństwo samej koncepcji zabiegu do „upuszczania krwi”, które to określenie często stosowane jest jako synonim przestarzałych i nieskutecznych praktyk medycznych.

  Warto jednak dowiedzieć się więcej o zastosowaniu kontrolowanego skrwawiania w zabiegach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) i akupunktury, ponieważ w określonych sytuacjach może ono być skuteczną metodą terapeutyczną.

  Czym jest skrwawianie?

  Skrwawianie to specjalistyczna technika terapeutyczna, która może przynieść dobre wyniki, jeśli stan pacjenta zostanie prawidłowo zdiagnozowany, a metoda skrwawiania fachowo wykonana i dopasowana do diagnozy. Według TCM celem skrwawiania jest usunięcie patogenów oraz Gorąca z ciała.

  Autor raportu na temat leczenia ostrych chorób za pomocą upuszczania krwi, Yin Ying, Blood-letting at a single point for treatment of acute diseases, twierdzi, że „skrwawianie w połączeniu ze stawianiem baniek ma na celu wyeliminowanie czynników toksycznych oraz usunięcie zastojów i Gorąca, aktywację krążenia Qi i Krwi w meridianach, a także łagodzenie obrzęków i bólu. Celem zabiegu jest ułatwienie eliminacji patogennego Qi i odbudowa dobrego zdrowia”.

  Cele terapeutyczne skrwawiania

  Upuszczanie krwi ma cztery główne cele terapeutyczne:

  1. Ożywienie płynnego przepływu Qi i Krwi, zwiększając w ten sposób i ułatwiając swobodny przepływ Qi, gdy potrzebuje ożywienia. Przykładem tego jest sytuacja, gdy pacjent ma skaczący puls i łagodne uczucie wzdęcia, które wskazuje na stagnację Qi Wątroby, a Qi należy po prostu przesunąć.
  2. Rozproszenie zastoju Qi i Krwi w przypadku bólu pleców lub pajączków spowodowanych przez zastój Qi i Krwi.
  3. Odprowadzenie nadmiaru Gorąca i Ognia. Taki nadmiar obejmuje czynniki chorobotwórcze, na przykład spowodowane inwazją Gorącego Wiatru do Płuc, która wywołuje gorączkę i ból gardła.
  4. Wreszcie, obniżenie wzrostu Yang, podobnie jak w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, spowodowanego wzrostem Yang Wątroby. Uwaga: nie każdy rodzaj nadciśnienia ma tę etiologię i dlatego upuszczanie krwi w przypadku tego schorzenia nie zawsze będzie wskazane.

  Rodzaje technik skrwawiania

  Istnieją 3 rodzaje technik skrwawiania:

  • metoda nakłuwania punktowego lub zabezpieczenia. W tym stylu nakłuwania skrwawia się dyskretny punkt lub punkt typu Jing (studnia), taki jak LI-1 (Shang Yang) – aby złagodzić ból zęba z powodu nadmiernego Gorąca, lub LU-11 (Shao Shang) – w leczeniu bólu gardła z powodu nadmiaru Gorąca,
  • metoda zbrylania lub nakłuwania powierzchniowego. Przy takim podejściu wykonuje się ruchy nakłucia igła w stosunkowo dużym punkcie, takim jak GV-14 (Da Zhui) – aby zmniejszyć nadmiar Gorąca w Płucach, jak w przypadku zapalenia płuc,
  • metoda szczypania: punkt jest ściskany między kciukiem a palcem wskazującym i przytrzymywany, podczas gdy terapeuta nakłuwa punkt. To działanie izoluje punkt, a także sprzyja powstawaniu spiętrzenia żylnego, co ułatwia krwawienie. Punkt Pęcherz 2 (Zan Zhu) jest częstym punktem uszczypnięcia i krwawienia, wykorzystywanym w przypadku przekrwienia zatok lub bólu głowy.

  Przeciwwskazania do skrwawiania

  Jednym z najważniejszych zakazów jest to, że metody tej nie powinno się stosować w przypadku Pustki Yin lub Fałszywego Gorąca. Krwawienie w tym przypadku może osłabić pacjenta, ponieważ Gorąco nie jest rzeczywiste, ale wynika z Pustki (niedoboru).

  Pozostałe przeciwwskazania:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia krzepnięcia, np. hemofilia,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew lub bardzo łatwe krwawienia u pacjenta,
  • skrajne osłabienie, niedokrwistość,
  • hipotensja (bardzo niskie ciśnienie),
  • ciąża.

  Jak wygląda skrwawianie?

  Przed zabiegiem terapeuta powinien mieć obok siebie wszystkie wymagane narzędzia zabiegowe: suche sterylne bawełniane waciki, preparaty nasączone alkoholem, ciasno przylegające rękawiczki ochronne i wybrane narzędzie do skrwawień.

  Obok stanowiska należy mieć otwarty pojemnik na igły i odpady biologiczne. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa terapeuty i pacjenta, mogą przydać się dodatkowe rękawiczki oraz gogle i maseczka (na wypadek nadmiernego krwawienia). Przed przystąpieniem do zabiegu terapeuta powinien założyć podwójną parę ciasno dopasowanych rękawiczek, w celu zapobieżenia przenoszeniu zakaźnych patogenów. Punkt, który ma zostać skrwawiony, należy przetrzeć 70% alkoholem izopropylowym i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

  Narzędzia do skrwawiania

  Narzędzia do skrwawiania to:

  Zaleca się użycie igły do ​​akupunktury 0,28 lub 0,30 mm średnicy i 15 mm długości.

  Przebieg zabiegu skrwawiania

  W przypadku stosowania metody punktowego nakłuwania lub szczypania dyskomfort związany z krwawieniem można łatwo wyeliminować poprzez szybkie, płytkie nakłucie o głębokości około 0,05 do 0,1 cun. Upuść od jednej do dwóch kropli krwi (niektórzy praktykujący mówią, że do dziesięciu), ściskając końcówkę. Zaabsorbuj krew przy użyciu sterylnej bawełny i wyrzuć bawełnę do pojemnika na śmieci wraz ze zużytymi rękawiczkami. Jeśli na waciku jest tak dużo krwi, że można ją wycisnąć (co nie powinno mieć miejsca przy prawidłowej technice skrwawiania), należy ją wyrzucić do pojemnika na odpady skażone biologicznie. Jeśli narzędzie do nakłuwania nie nadaje się do ponownego użycia, niezwłocznie wyrzuć je do pojemnika na ostre przedmioty po nakłuciu ostrza. Umieść plaster (plaster) na większości krwawiących punktów (tj. dystalnych punktach Jing [studnie]), aby umożliwić im zagojenie i zapobiec infekcji, a następnie umyj ręce.

  Skrwawianie można połączyć z bańkoterapią. Polega to na umieszczeniu na punkcie akupunkturowym bańki pod ciśnieniem, skrwawianiu i usunięciu krwi z miejsca, w którym zastój krwi powoduje silny i długotrwały ból. Bańki chińskie likwidują przewlekle zalegające czynniki patogenne wywołujące różne niedomagania, stany zapalne, bóle, obrzmienia czy zastoje.

  Podsumowanie

  Upuszczanie krwi było istotną częścią tradycyjnej praktyki akupunktury opisanej w klasycznych tekstach. Stosowana jest do dziś, szczególnie w leczeniu nagłych przypadków, takich jak utrata przytomności, wysoka gorączka i obrzęki. Większość terapii upuszczania krwi polega na leczeniu obwodowych punktów palców rąk i nóg. Jego celem jest łagodzenie nadmiernych stanów chorobowych, zwłaszcza zespołów Gorąca i obrzęków płynowych. Tradycyjna koncepcja zakładała, że ​​uwolnienie krwi wyciągnie nadmiar. W większości przypadków upuszczaniu krwi obwodowej (lub innej terapii upuszczającej krew) towarzyszy standardowa akupunktura, zwłaszcza w punktach znajdujących się niedaleko punktów upuszczania krwi, takich jak punkty nadgarstka/ręka LI-4, LU-7 oraz PC-6 i punkty stopa/kostka LV-2, LV-3 i KI-3, co sugeruje, że te inne punkty mogą znacząco przyczynić się do obserwowanego wyniku terapeutycznego. Jako symboliczna terapia – wypuszczanie nadmiaru, złej krwi, toksyn lub upałów – jest potężną techniką zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a jej stosowanie stanowi kontynuację najwcześniejszych tradycji akupunktury.

  Źródła:

  1. Subhuti Dharmananda; Bleeding Techniques: Ancient Treatment for Acupuncture Physicians; //musculoskeletalkey.com/bleeding-techniques-ancient-treatment-for-acupuncture-physicians/?fbclid=IwAR128dmIlFYsHLIJ_Q2o-brAfTcOyA9ssuaU8wTl08a-2aVxkgJMhSCXiRQ; [dostęp: 27.07.2022]
  2. Bleeding Peripheral Points: An Acupuncture Technique; //www.itmonline.org/arts/bleeding.htm?fbclid=IwAR2nQFdEpuePsjnJKzQ8LefFe3tLJk7tiqB_577n4phQ6va-08XqK639H8g; [dostęp: 27.07.2022]
  3. H. Montakab; Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim; Łódź 2020.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Lancety do skrwawiania

  lancety

  Profesjonalny zestaw bezogniowych baniek plastikowych TCM Goods - 26 sztuk + pompka

  bańki bezogniowe

  Profesjonalny zestaw ogniowych baniek szklanych TCM Goods - 18 sztuk + ogrzewacz

  bańki ogniowe

  Możesz znać nas z