fbpx
 • TCM w Polsce
 • osteoartroza, choroba zwyrodnieniowa stawów, akupunktura

  Sukcesy akupunktury w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

  Choroba zwyrodnieniowa stawów nazywana też osteoartrozą (z języka łacińskiego arthrosis deformans, osteoarthtosis, osteoarthritis) to utrudniająca normalne funkcjonowanie dolegliwość, która w samej Polsce dotyka co najmniej 2 milionów osób i jednocześnie jest najczęstszą w Polsce przyczyną orzekania o inwalidztwie. Ta poważna choroba objawiająca się bólem stawów i ograniczeniem funkcji ruchowych może być na szczęście leczona z wykorzystaniem akupunktury. Badania naukowe pokazują dużą skuteczność tej wywodzącej się z medycyny chińskiej metody, w leczeniu osteoartrozy.

  W Stanach Zjednoczonych, według badań z 1997 roku cierpiało na nią 16% mieszkańców, a ocenia się, że do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć do 18%. Ponieważ czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby jest nadwaga, a jak pokazują badania problem nadwagi staje się coraz bardziej powszechny, stąd też prognozuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów będzie coraz częściej występującym schorzeniem [1]. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę zwiększa się wyraźnie wraz z wiekiem. Szczególnie narażoną na tę chorobę grupę stanowią kobiety oraz osoby wykonujące obciążającą stawy pracę fizyczną.

  U chorych następuje destrukcja chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kości, których efektem jest przewlekły ból, niepełnosprawność i kalectwo. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą i postępującą. Dotyka ona przede wszystkim dużych stawów: biodrowych lub kolanowych oraz kręgosłupa [2].

  Choroby kości i stawów w Medycynie Chińskiej

  W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej za układ kości i stawów odpowiada obieg czynnościowy (tzw. „Urzędnik”) Nerek. Nerki powiązane z Elementem Wody mają odpowiadać za tworzenie szpiku i kości, a w szczególności wiązane są z odcinkiem lędźwiowym i kręgosłupem. Zaburzenia związane z Urzędnikiem Nerek mogą prowadzić do pojawienia się problemów ze zrostem kości po złamaniach oraz wystąpieniem zaplenia kości i stawów. Więcej o tym Urzędniku i Elemencie Wody możecie przeczytacie w artykule dostępnym tutaj.

  Badania nad skutecznością akupunktury w leczeniu osteoartrozy

  Grupa brytyjskich naukowców zbadała wpływ akupunktury na chorobę zwyrodnieniową stawów kolana na grupie 120 osób. Osoby zostały podzielone na trzy grupy: pierwsza otrzymała standardowe ulotki zawierające porady dotyczące postępowania z chorobą i zalecane ćwiczenia. Druga grupa oprócz otrzymania ulotek poddawana była grupowej akupunkturze. Trzecia grupa oprócz otrzymania ulotek poddawana była akupunkturze indywidualnej. Obydwie grupy pacjentów poddawanych akupunkturze poddane zostały 10 zabiegom w ciągu 12 tygodni. W trakcie tych zabiegów korzystano z czterech standardowych punktów akupunkturowych: Yinglingquan (SP-9), Xuehai (SP-10), Yinshi (ST-33), Zusanli (ST-36) oraz do czterech kolejnych punktów stosowanych w tzw. „akupunkturze Ahshi”. W trakcie zabiegów stosowano manualną manipulację igłami, a jeśli pod jej wpływem ból nie ustępował, wówczas aplikowano elektroakupunkturę. Najbardziej zauważalna średnia redukcja symptomów choroby zwyrodnieniowej stawów została zaobserwowana (w wyniku 14 tygodniowej obserwacji przeprowadzonej po zakończeniu zabiegów) wśród pacjentów poddanych akupunkturze grupowej (-3,2) i w mniejszym stopniu wśród pacjentów poddanych akupunkturze indywidualnej (-2,4). Wśród pacjentów, którzy otrzymali jedynie ulotkę z zaleceniami nastąpił w tym okresie niewielki wzrost symptomów choroby (+0,4) [3].

  Akupunktura czy fizjoterapia?

  Kolejne badanie, przeprowadzone tym razem przez chińskich lekarzy, miało na celu porównanie skuteczności akupunktury i fizjoterapii w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. W eksperymencie wzięło udział 50 osób, które zostały losowe przydzielone do jednej z dwóch grup: pierwsza leczona była z zastosowaniem akupunktury, a druga z zastosowaniem fizjoterapii. W przypadku grupy poddanej akupunkturze zastosowano siedem punktów akupunkturowych: Heding (M-LE-27), Xuehai (SP-10), Jimen (SP-11), Liangqiu (ST-34) i Zusanli (ST-36) – z wykorzystaniem akupunktury manualnej oraz boczny i środkowy punkt Xiyan (MN-LE-16) – z wykorzystaniem elektroakupunktury. Punkty nakłuwane były co drugi dzień przez okres 4 tygodni. Pacjenci z grupy poddanej zabiegom fizjoterapii otrzymywali terapię przez pięć dni w tygodniu przez okres 4 tygodni. U obydwu grup zrobserowoano znaczący spadek średniej częstotliwości występowania symptomów osteoartrozy. Jednakże spadek w grupie akupunkturowej był wyraźnie większy, niż w przypadku drugiej grupy – zarówno jeśli chodzi o wynik ogólne jak i o konkretne symptomy takie jak ból, sztywność i dysfunkcje. Co więcej dokładne badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) wykazało, że na poziomie biochemicznym w kolanach pacjentów nastąpiła wyraźna poprawa, która nie nastąpiła w przypadku stosowania zabiegów fizjoterapii. Sugeruje to, że akupunktura oprócz doraźnego zmniejszania częstotliwości występowania symptomów, przyczynia się także do regeneracji chrząstki [4].

  Akupunktura redukuje ból kolana i poprawia jego sprawność

  Kolejna analiza meta-danych dokonana przez chińskich badaczy sugeruje, że akupunktura zarówno redukuje ból jak i poprawia sprawność stawu kolanowego w przypadku osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Porównano 10 różnych badań, które podzielono na te w których stosowano akupunkturę, porównując je z badaniami gdzie zastosowano „akupunkturę sham”, zwyczajną kurację oraz brak jakiejkolwiek kuracji. W grupach gdzie stosowano akupunkturę następowała krótkoterminowo (13 tygodni) najbardziej widoczna redukcja bólu i poprawa funkcji fizycznych. Długoterminowo (26 tygodni) stosowanie akupunktury prowadziło do najbardziej wyraźnej poprawy sprawności, ale już nie do najbardziej wyraźnej redukcji bólu [5].

  Bibliografia i przypisy:

  [1] Ewa Stanisławska-Biernat; Społeczne i ekonomiczne aspekty choroby zwyrodnienowej stawów; Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej; 2008 (118); //pamw.pl/en/node/572/pdf; dostęp: 27.03.2019.
  [2] Danuta Grodzka; Choroba zwyrodnieniowa stawów; Primum Non Nocere; 2004 (1); //web.archive.org/web/20080920204320///www.bil.org.pl/primum_non_nocere/2004/200401/s5.pdf; dostęp: 27.03.2019.
  [3] Western medical acupuncture in a group setting for knee osteoarthritis: results of a pilot randomised controlled trial. Pilot Feasibility Stud. 2016 Feb 16;2:10.
  [4] Influence of acupuncture in treatment of knee osteoarthritis and cartilage repairing. Am J Transl Res. 2016 Sep 15;8(9):3995-4002).
  [5] The Effects of Acupuncture on Chronic Knee Pain Due to Osteoarthritis: A Meta-Analysis. J Bone Joint Surg Am. 2016 Sep 21;98(18):1578-85.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Samodzielne usuwanie bólu

  fizjoterapia, punkty spustowe, podręcznik, książka

  Drewniane przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, drewniane, drewniane przyrządy do masażu

  Renesans akupunktury - Prof. dr n.med. Zbigniew Garnuszewski

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Możesz znać nas z