fbpx
 • TCM w Polsce
 • angina

  Angina – jak uchronić przed nią dziecko latem?

  Artykuł opracowany przez:
  Katarzyna Tyczyńska

  W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) mówi się, że choroba powstaje pod wpływem wzajemnego na siebie oddziaływania świata zewnętrznego i wewnętrznego człowieka. Zapalenie gardła i angina, mówiąc ogólnie (ogólnie ponieważ w TCM jedna choroba może mieć kilka przyczyn) jest określana jako „Wilgotne Gorąco”.

  Przyczyny anginy u dzieci wg. TCM

  U małych dzieci, do 7 roku życia, układ trawienny nie działa tak sprawnie jak u dorosłego i przy nieodpowiednim, niedostosowanym do danej pory roku i warunków atmosferycznych odżywianiu, nie są one w stanie odpowiednio przyswajać pożywienia. W TCM określa się to mianem – „Niedoboru Śledziony” („Śledziona” to nasz wewnętrzny silnik odpowiedzialny za transport i transformacje pożywienia). Osłabiona zamiast transformować i przesyłać dalej składniki odżywcze produkuje „Wilgoć” (wodę). Objawia się to u dzieci np. katarem czy kaszlem.

  Odżywiając dziecko ciężkostrawnymi, wilgociotwórczymi posiłkami narażamy je na to, że pod wpływem gorąca napływającego z zewnątrz pojawi się „Wilgotne Gorąco”, które zamanifestuje się jako choroba np. zapalenie gardła czy angina, które są charakterystyczne o tej porze roku.

  Jest to tylko jedna z dróg rozwinięcia się tej patologii. W TCM jest ich kilka. Wspólne dla nich jest jednak to, że na choroby z „Gorącą Wilgocią” w tle zapadają najczęściej dzieci z dużą ilością „pierwotnej Wilgoci” spowodowanej nieodpowiednim odżywaniem. Duże znaczenie może mieć też tutaj konstytucjonalne osłabienie możliwości trawiennych, które może być silniejsze niż u innych dzieci w tym samym wieku.

  Jak więc im zapobiegać czyli jak żywić dziecko kiedy żar leje się z nieba?

  Jak zapobiegać anginie?

  Po pierwsze dbamy o odpowiednią strawność posiłków czyli np. gotujemy a nie smażymy, unikamy ciężkich dań a do potraw dodajemy niewielką ilość ułatwiających trawienie ziół takich jak: tymianek, majeranek, odrobina świeżego imbiru. Musimy pamiętać, że im mniejsze dziecko tym mniejszą dysponuje mocą trawienna. Dziecko to nie mały dorosły i potrzebuje szczególnego żywieniowego traktowania. Jest to zasada ogólna dotycząca każdej pory roku lecz latem powinniśmy zadbać o lekkość naszej kuchni w szczególności.

  A teraz najważniejsze sprawdzone rady, które są aktualne zwłaszcza w upalne dni:

  1. Latem kiedy jest bardzo gorąco nie podawaj dziecku mięsa w szczególności kurczaka, skorupiaków, ryb, dziczyzny, wieprzowiny, wędlin. Pierwsze 4 są zbyt ciepłe termicznie i dodatkowo będą ogrzewać organizm a na tym akurat nam nie zależy, dwa ostatnie są zbyt ciężkostrawne. Jeśli boisz się zrezygnować z mięsa o tej porze roku to ogranicz jego ilość oraz podawaj w wersji gotowanej.

  2. Wykluczone jest grillowane mięso ponieważ z natury jest bardzo energetyczne a ten rodzaj obróbki termicznej dodatkowo ten potencjał podnosi. Niestety nasz ulubiony sposób letniego biesiadowania może zakończyć się anginą właśnie. Jeśli grill to warzywny kochani.

  3. Zrezygnuj z rozgrzewających przypraw – pieprze, curry, ostra papryka, chilli,  goździki, cynamon, sproszkowany imbir (to nie to samo co imbir świeży).

  4. Najlepsze na upały to dania przygotowane na bazie zbóż, kasz oraz krótko gotowanych czy grillowanych na grillu elektrycznym, odświeżających sezonowych warzyw (cukinia, młode warzywa okopowe,  rzodkiewka, szpinak, botwinka, kapusty) z niewielką ilością roślin strączkowych. Kiedy ukrop za oknem najodpowiedniejsze będą dobrze ugotowane ochładzające – fasola biała, mung, adzuki, kidney.

  5. Surowe warzywa i owoce świetnie odświeżają ale w nadmiarze mogą gasić ogień trawienny dziecka gdyż są chłodne termicznie. Podawaj je ale nie w nadmiarze i  nigdy przed ani tuż po posiłku.

  6. Do picia przygotuj napar z mięty z niewielką ilością miodu.

  7. Oprócz mięty najlepszym napojem będzie domowy kompot z dojrzałych owoców lub ciepła woda.

  angina, surowe warzywa, warzywa, dietetyka

  8. Dużo gorąca powstaje w ciele pod wpływem emocji, których nie brakuje w trakcie wakacyjnych dziecięcych szaleństw. Dlatego po południu podaj dziecku napar z zielonej herbaty – uspokoi i ochłodzi on Serce, które może być „rozgrzane” od nadmiaru wrażeń.

  9. Unikaj zup gotowanych na kurze i kurczakach – rosół latem to nie najlepszy pomysł. Rosół to cudowna potrawa wzmacniająca ale zalecana w chłodniejszych porach roku lub w czasie rekonwalescencji.

  10. Mimo upału nie podawaj dziecku bardzo zimnych produktów czyli napojów prosto z lodówki lub lodów. Dlaczego? Ponieważ lody bardzo zimne w swojej naturze ochładzają i paraliżują na chwilę obszar gardła. Spowalnia się krążenie krwi i „Qi” (energia), co naraża ten obszar na atak chorobotwórczych patogenów. Lody zrobione są z cukru i nabiału – które działają wybitnie wilgociotwórczo obciążając tym samym układ trawienny dziecka. To wersja Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. A jakie jest wytłumaczenie nauki zachodniej? Otóż zimne lody mogą uszkadzać śluzówkę gardła i przełyku. Mikrouszkodzenia są doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów. Angina po zjedzeniu lodów w upalny dzień to bardzo częsta rzecz, nieprawda?

  11. Dozwolona jest niewielka ilość dobrej jakości kefiru czy niesłodkiego jogurtu naturalnego (o ile nie występuje nadwrażliwość). Świetnie ugaszą pragnienie oraz nawilżą wysuszone upałem tkanki.

  Sprawdźcie moje rady w praktyce. To naprawdę działa. Znam wiele dzieci, które po wyjeździe na wczasy i kilku dniach żywienia się grillowanymi kiełbaskami, kurczakami z rożna, frytkami, smażonymi placuszkami i lodami wracały do domu z zapaleniem gardła, najczęściej na antybiotyku. Oczywiście ci szczęśliwcy, którzy mają „Śledzionę” w lepszym stanie na krótką metę poradzą sobie z takim wyzwaniem ale i u nich najczęściej skończy się to kilkoma kilogramami więcej, które też będą objawem Wilgoci w rozumieniu TCM.

   


  Uwaga: Dużymi literami napisane są pojęcia pochodzące z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i nie znaczą tego samego w nomenklaturze zachodniej, np. „Śledziona” to nie narząd anatomiczny tylko obieg czynnościowy.
  Zawarte we wpisach zalecenia choć skuteczne są ogólne. TCM traktuje każdego pacjenta indywidualnie dlatego niemożliwe jest ułożenie jednej standardowej diety idealnej dla każdego.

  Autorzy

  Katarzyna Tyczyńska Terapeuta tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest uczennicą prof. dr Ifan Yang. Ukończyła trzyletnią szkołę ziołolecznictwa TMC, siedmioczęściowy kurs dietetyki profilaktycznej i leczniczej według zasad TCM na poziomie Master. Studiuje starożytną akupunkturę opartą na technice jednej igły. Wykorzystuje również chiński masaż terapeutyczny dla najmłodszych – tuinę pediatryczną. Prowadzi warsztaty dla kobiet. Orędowniczka profilaktyki Yang Sheng.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Superodżywianie

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Chińskie bańki silikonowe do masażu i stawiania

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do masażu

  Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą

  książka, odżywianie, dieta, dziecko, medycyna chińska

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Możesz znać nas z