fbpx
 • TCM w Polsce
 • jak radzić sobie z emocjami

  Jak radzić sobie z emocjami z pomocą Medycyny Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Teoria Tradycyjnej Medycyny Chińskiej rozumie ludzki organizm jako część środowiska, w którym żyjemy i które bezpośrednio na nas wpływa. Zanieczyszczone środowisko, niewłaściwe nawyki żywieniowe, stale spadająca jakość żywności, a zwłaszcza wciąż rosnący stres. Wszystko to stopniowo osłabia nasz organizm i prowadzi do jego dysharmonii.

  Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, przyczyną 70% chorób są problemy pojawiające się na poziomie naszej psychiki i naszych emocji, przyczyną kolejnych 20% chorób jest zła dieta, a przyczyną tylko pozostałych 10% są czynniki, na które nie mamy już wpływu. Wynika z tego, że nasze zdrowie w dużej mierze wynika z tego czy potrafimy zarządzać naszymi emocjami i czy potrafimy radzić sobie z problemami emocjonalnymi, które nieuchronnie muszą pojawić się w naszym życiu. Jeżeli nie potrafimy radzić sobie z emocjami mogą one być przyczyną wielu dotykających nas później chorób.

  Pojawia się zatem pytanie – czy emocje są złe? Nie są! Według medycyny chińskiej emocje są normalną manifestacją naszych narządów. Radość wiąże się z Sercem, zmartwienie ze Śledzioną, smutek z Płucami, strach z Nerkami i gniew z Wątrobą. Emocje są niezbędną częścią życia człowieka. Są to normalne reakcje na pojawiające się sytuacje życiowe, nawet negatywne (bez emocji strachu, że zostaniemy potrąceni przez samochód zapewne o wiele więcej przechodniów ginęło by pod kołami aut).

  Świadomość jest w umyśle, emocje w ciele

  Dlatego też problemem nie jest samo doświadczanie emocji, a jedynie ich tłumienie lub ich nadmierne doświadczanie. Tylko wtedy zaczynają one szkodzić naszemu ciału. Negatywne emocje blokują naszą naturalną Qi, w organizmie zaczynają pojawiać się jej stagnacje lub złe ścieżki przepływu prowadzące do dysharmonii między narządami ciała i w konsekwencji do problemów na poziomie zdrowia fizycznego. Emocje, które próbujemy wyprzeć, tworzą w naszym ciele tak zwane klastry energetyczne, a które według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej poprzedzają powstawanie chorób. Wyczerpanie emocjonalne powodują różne bóle, niepokój, niejasne uczucia, które stanowią podstawę dla rozwinięcia się choroby ciała – najczęściej choroby o charakterze autoimmunologicznym.

  Odczuwanie emocji i sposób ich przeżywania jest bardzo indywidualny dla każdego człowieka. Ktoś może lekko przechodzić do porządku dziennego nad napotykanymi problemami emocjonalnymi, gdy tymczasem kogoś innego będą one zatruwały przez wiele tygodni . Wszystko zależy od naszej fizycznej kondycji, traumy z dzieciństwa, relacji rodzinnych, a także siły lub słabości narządów. Istnieją na szczęście dobre sposoby na właściwe zarządzanie emocjami.

  Ścieżka samoświadomości

  Trzeba wiedzieć, że nasze emocje nie mogą być kontrolowane. Ale możemy je zrozumieć, a tym samym uzyskać panowanie nad nimi, tzn. możemy świadomie zdecydować, czy pozwolimy aby dane emocje wpływały bezpośrednio na nasze działania, nasz stosunek do siebie i do otoczenia. Stopniowo zmieniając swój stosunek do świata, do siebie i do innych, zmieniamy także nasze postrzeganie oraz intensywność i typ emocji, których doświadczamy.

  Moc ziół

  Ścieżka samoświadomości jest długa i wymagająca, ale nie musi tak być dla wszystkich. Tradycyjna Medycyna Chińska dopiera zioła, a przede wszystkim nalewki ziołowe, odpowiednio dla tych przypadków. Nalewki ziołowe pomagają dobrze w sytuacjach, w których niekontrolowane emocje, szczególnie w związku z wszechobecnym stresem, zaczynają negatywnie wpływać na zdrowie. Narastanie problemów związanych ze stresem takich jak niestrawność, zaburzenia ciśnienia, stres, lęk, nerwica, niepokój, drażliwość, zespół napięcia przedmiesiączkowego, itp. Tradycyjna Medycyna Chińska określa te problemy jako związane z kwestią „zastoju Wątroby”. Chińscy lekarze twierdzą, że Wątroba jest narządem i obiegiem czynnościowym, który jest bardzo wrażliwy na silne lub stłumione emocje, oraz na znajdowanie się w stanie silnego lub przewlekłego stresu.

  Już w XI wieku chińscy lekarze mieli opracować ziołową recepturą nazywaną Xiao Yao San, która uwalnia blokady energetyczne w ciele i nadal jest jedną z najszerzej stosowanych mieszanek ziołowych. Jej skład dobrany został w taki sposób, aby równoważyć zależność między „Wątrobą a Śledzioną”. Oznacza to, że Xiao Yao San uspokaja emocje, uczucia niepokoju, drażliwość, objawy łagodnej depresji, mrowienie, wzdęcia, szczególnie jeśli syndromy te wywołane są przez stres. Nalewka ziołowa zmniejsza także bóle głowy oraz łagodzi syndrom napięcia przedmiesiączkowego.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Wewnętrzna gra: stres

  książka, stres

  Mnich, który sprzedał swoje ferrari

  książka

  Miejski mnich

  książka

  Trzy filary Zen

  książka, zen, filozofia

  MycoStress Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycostress, stres

  Możesz znać nas z