fbpx
 • TCM w Polsce
 • pamięć

  Czemu zawdzięczamy dobrą pamięć? Pamięć w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook - Taijitu
  Instagram - Taijitu
  YouTube - Taijitu
  Strona - Taijitu

  W medycynie chińskiej pamięć możemy powiązać z trzema obiegami czynnościowymi: Śledzioną, Nerkami i Sercem.

  Śledziona i intelekt

  Śledzionie przypisywany jest jeden z aspektów Shen, a mianowicie Yi, które często rozumiane jest przez nas jako intelekt. Yi manifestuje się w obrębie pamięci jako nasza zdolność do uczenia się, zapamiętywania, koncentrowania się i skupiania swej uwagi. W patologii, Yi objawia się poprzez nadmierne myślenie, melancholię i zamyślenie.

  Nerki i siła woli

  Nerki z kolei są kojarzone przez nas z siłą woli – Zhi. Zhi może być tłumaczone również jako pamięć. Co ciekawe, wiemy, że Esencja Nerek odpowiada m.in. za produkcję Szpiku, który odżywia Mózg (zwany Morzem Szpiku). Nerki wiążą się z pamięcią poprzez zapamiętywanie wydarzeń niedawnych (pamięć krótkotrwała) jak i tych z dalszej przeszłości (pamięć długotrwała).

  Serce i Shen

  Serce również wywiera wpływ na naszą pamięć, ponieważ jest miejscem zamieszkania Shen (tłumaczonego również jako Umysł). Zauważamy również, że Serce i Nerki wiążą się z pamięcią w podobny sposób, jednak Serce odpowiada bardziej za pamięć krótkotrwałą, np. zapamiętywanie twarzy, imion, itd. Serce wiąże się również z naszym chwilowym roztargnieniem, utratą uwagi, np. zastanawiamy się czy, aby na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz i wyłączyliśmy żelazko? Shen Serca (wraz z Po Płuc) kontroluje również pamięć niejawną będącą jedną z dwóch rodzajów pamięci długotrwałej. Nabywamy i korzystamy z niej nieświadomie. Pamięć niejawna może mieć wpływ na nasze myśli i zachowanie.

  Mówiąc o Nerkach i Sercu nie sposób nadmienić, że są w bardzo bliskiej relacji (znajdują się w tej samej warstwie - Shao Yin). Ich komunikacja jest bardzo ważna i będzie mieć również wpływ na pamięć. Jeśli powyższa komunikacja przebiega w sposób niezakłócony, wówczas Jing generuje Qi, które z kolei zasila Umysł i pamięć funkcjonuje jak należy.

  Jak widzimy, Nerki wiążą się z pamięcią w dwojaki sposób. Po pierwsze Nerki poprzez Zhi docierają do Serca i Shen, a poprzez Jing docierają do Mózgu. Warto pamiętać, że oprócz Nerek i Serca na pamięć wpływa Śledziona poprzez Yi (intelekt).

  W rozdziale 8 Ling Shu czytamy:

  „Pamięć serca nazywana jest intelektem [Yi – Śledziona], a magazyn intelektu stanowi Zhi [Nerki].”

  Poza ww. narządami na stan naszej pamięci wpływa ogólna kondycja naszego ciała, a u osób starszych również tendencja do wytwarzania Wilgoci i gromadzenia Śluzu oraz powstawania Zastojów Krwi.

  Co osłabia naszą pamięć?

  Naszą pamięć osłabiają:

  • Zamartwianie się i rozmyślanie, które oddziałują na Płuca, Śledzionę i Serce. Naturalne funkcje Śledziony i Serca do zapamiętywania są zużywane na obsesyjne myślenie i zamartwianie się na czym cierpi nasza pamięć.
  • Przepracowanie i nadmierna aktywność seksualna (szczególnie u mężczyzn) osłabiają Yin i Jing Nerek co z kolei uszczupla wydolność umysłową i pamięć.
  • Poród – nadmierne krwawienie podczas porodu osłabia Krew co wpływa na Serce. Niedobór Krwi Serca uniemożliwia odpowiednie odżywienie Mózgu i Shen w efekcie czego dochodzi do osłabienia pamięci.
  • Smutek, który wyczerpuje Qi Serca i przez co nasz Umysł nie jest rozjaśniony - mamy problemy z pamięcią.

  Źródło:

  Artykuł został opracowany na podstawie wykładu „Poor Memory”, Giovanni Maciocia.

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • Mogą Cię zainteresować

  Ile ważą emocje?

  książka

  Webinarium: Śledziona i odżywianie - klucz do zdrowia w Medycynie Chińskiej

  webinarium, śledziona, odżywianie, dieta

  Enoki Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, Enoki

  MycoSleep Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycosleep, sen

  Webinarium: Jak wzmocnić pewność siebie? Nerki - siła życiowa człowieka

  webinairum, kurs online, Nerki, pewność siebie, siła życiowa

  Wykład: Bartosz Chmielnicki - Światło dla Serca - punkty akupunkturowe w leczeniu Shen i Serca

  webinarium, wykład, serce, shen, Bartosz Chmielnicki, akupunktura, punkty akupunkturowe

  MycoStress Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycostress, stres
 • Możesz znać nas z