fbpx
 • TCM w Polsce
 • pamięć

  Czemu zawdzięczamy dobrą pamięć? Pamięć w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook – Taijitu
  Instagram – Taijitu
  YouTube – Taijitu
  Strona – Taijitu

  W medycynie chińskiej pamięć możemy powiązać z trzema obiegami czynnościowymi: Śledzioną, Nerkami i Sercem.

  Śledziona i intelekt

  Śledzionie przypisywany jest jeden z aspektów Shen, a mianowicie Yi, które często rozumiane jest przez nas jako intelekt. Yi manifestuje się w obrębie pamięci jako nasza zdolność do uczenia się, zapamiętywania, koncentrowania się i skupiania swej uwagi. W patologii, Yi objawia się poprzez nadmierne myślenie, melancholię i zamyślenie.

  Nerki i siła woli

  Nerki z kolei są kojarzone przez nas z siłą woli – Zhi. Zhi może być tłumaczone również jako pamięć. Co ciekawe, wiemy, że Esencja Nerek odpowiada m.in. za produkcję Szpiku, który odżywia Mózg (zwany Morzem Szpiku). Nerki wiążą się z pamięcią poprzez zapamiętywanie wydarzeń niedawnych (pamięć krótkotrwała) jak i tych z dalszej przeszłości (pamięć długotrwała).

  Serce i Shen

  Serce również wywiera wpływ na naszą pamięć, ponieważ jest miejscem zamieszkania Shen (tłumaczonego również jako Umysł). Zauważamy również, że Serce i Nerki wiążą się z pamięcią w podobny sposób, jednak Serce odpowiada bardziej za pamięć krótkotrwałą, np. zapamiętywanie twarzy, imion, itd. Serce wiąże się również z naszym chwilowym roztargnieniem, utratą uwagi, np. zastanawiamy się czy, aby na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz i wyłączyliśmy żelazko? Shen Serca (wraz z Po Płuc) kontroluje również pamięć niejawną będącą jedną z dwóch rodzajów pamięci długotrwałej. Nabywamy i korzystamy z niej nieświadomie. Pamięć niejawna może mieć wpływ na nasze myśli i zachowanie.

  Mówiąc o Nerkach i Sercu nie sposób nadmienić, że są w bardzo bliskiej relacji (znajdują się w tej samej warstwie – Shao Yin). Ich komunikacja jest bardzo ważna i będzie mieć również wpływ na pamięć. Jeśli powyższa komunikacja przebiega w sposób niezakłócony, wówczas Jing generuje Qi, które z kolei zasila Umysł i pamięć funkcjonuje jak należy.

  Jak widzimy, Nerki wiążą się z pamięcią w dwojaki sposób. Po pierwsze Nerki poprzez Zhi docierają do Serca i Shen, a poprzez Jing docierają do Mózgu. Warto pamiętać, że oprócz Nerek i Serca na pamięć wpływa Śledziona poprzez Yi (intelekt).

  W rozdziale 8 Ling Shu czytamy:

  „Pamięć serca nazywana jest intelektem [Yi – Śledziona], a magazyn intelektu stanowi Zhi [Nerki].”

  Poza ww. narządami na stan naszej pamięci wpływa ogólna kondycja naszego ciała, a u osób starszych również tendencja do wytwarzania Wilgoci i gromadzenia Śluzu oraz powstawania Zastojów Krwi.

  Co osłabia naszą pamięć?

  Naszą pamięć osłabiają:

  • Zamartwianie się i rozmyślanie, które oddziałują na Płuca, Śledzionę i Serce. Naturalne funkcje Śledziony i Serca do zapamiętywania są zużywane na obsesyjne myślenie i zamartwianie się na czym cierpi nasza pamięć.
  • Przepracowanie i nadmierna aktywność seksualna (szczególnie u mężczyzn) osłabiają Yin i Jing Nerek co z kolei uszczupla wydolność umysłową i pamięć.
  • Poród – nadmierne krwawienie podczas porodu osłabia Krew co wpływa na Serce. Niedobór Krwi Serca uniemożliwia odpowiednie odżywienie Mózgu i Shen w efekcie czego dochodzi do osłabienia pamięci.
  • Smutek, który wyczerpuje Qi Serca i przez co nasz Umysł nie jest rozjaśniony – mamy problemy z pamięcią.

  Źródło:

  Artykuł został opracowany na podstawie wykładu „Poor Memory”, Giovanni Maciocia.

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Ile ważą emocje?

  książka

  Enoki Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, Enoki

  MycoStress Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycostress, stres

  MycoSleep Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycosleep, sen

  Webinarium: Jak wzmocnić pewność siebie? Nerki - siła życiowa człowieka

  webinairum, kurs online, Nerki, pewność siebie, siła życiowa

  Webinarium: Śledziona i odżywianie - klucz do zdrowia w Medycynie Chińskiej

  webinarium, śledziona, odżywianie, dieta

  Wykład: Bartosz Chmielnicki - Światło dla Serca - punkty akupunkturowe w leczeniu Shen i Serca

  webinarium, wykład, serce, shen, Bartosz Chmielnicki, akupunktura, punkty akupunkturowe

  Możesz znać nas z