fbpx
 • TCM w Polsce
 • przeciwwskazania dla moksy, przeciwwskazania dla moksoterapii

  Kiedy nie moksować? Przeciwwskazania dla moksoterapii

  Artykuł opracowany przez:
  dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Zalet zabiegu moksoterapii jest bardzo dużo. Jest on na tyle łatwy do wykonania, że każdy pacjent odpowiednio poinstruowany przez terapeutę może wykonywać go samodzielnie w domu na członkach swojej rodziny, czy też na sobie. W jakich sytuacjach nie powinno się jednak stosować moksy, lub kiedy należy udać się do profesjonalisty by taki zabiegł wykonał?

  Dobroczynne działanie moksoterapii

  Terapia z użyciem moksy stosowana jest w celu usunięcia zewnętrznego zimna, ogrzania meridianu, pobudzenia przepływu krwi, usunięcia wszelkich zastojów, odnowienia yang, działania przeciwbólowego oraz zapobiegania chorobom.

  Współczesne badania podają jeszcze działanie pobudzające funkcje układu odpornościowego i metabolizmu. Wykazano bowiem, że główny składnik moksy hamuje wzrost bakterii tzn. jej spalanie w zależności od czasu jego trwania może ograniczać namnażanie Staphylococcus aureus, Beta streptococcus, Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa.

  Spalanie moksy zwiększa jej efektywność działania. Samo wytwarzane ciepło wywiera pozytywny efekt terapeutyczny. Temperatura na zewnątrz skóry może wzrosnąć aż do 130 stopni, wewnątrz do 56 stopni Celsjusza. Przy miejscowym wzroście temperatury zmienia się także pH zewnątrzkomórkowych płynów. Ta stymulacja cieplna może powodować reakcje zapalne i wywoływać zmiany naczyniowe – uwalniane są mediatory takie jak histamina i substancja P, które powodują rozszerzenie naczyń. Ogrzewanie punktów akupunkturowych może wywoływać powstanie odpowiedzi zapalnych, które wpływają na aktywność naczyniową, mogą mieć pewien potencjał łagodzenia różnych chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia.

  Nadciśnienie przeciwwskazaniem dla moksoterapii?

  Jednym z wymienianych przeciwskazań jest choroba nadciśnieniowa, jednakże istnieje wiele współczesnych badań naukowych, w których stosowano moksę do obniżania ciśnienia krwi. Powodem tego jest fakt, że w medycynie chińskiej chorobę nadciśnieniową można zróżnicować do kilku typów/syndromów:

  1. Ognia, który różnicujemy na 4 podtypy:

  • Wątroby
  • Żołądka
  • Serca
  • Jelit

  2. Nagromadzenia flegmy i płynów – często obecne w późnym stadium nadciśnienia – które ze względu na lokalizację dzieli się na 3 podtypy obejmujące:

  • Górne Jiao
  • Środkowe Jiao
  • Dolne Jiao – zespół niedoborowy

  3. Niedoborowy – najczęściej występują niedobory Śledziony i Nerek.

  Zatem nasze podejście zależy tutaj od typu nadciśnienia wg TCM. Każdy przypadek nadciśnienia powinien zostać rozpatrzony indywidualnie, a jeśli zdecydujemy się na zabieg u pacjenta z chorobą nadciśnieniową najlepiej wykonać pomiar ciśnienia przed zabiegiem jak i po jego wykonaniu, co da nam bezpośrednią informację jak pacjent reaguje na moksę. W symptomach Gorąca/Ognia zamiast moksoteriapii można wykonać zabieg akupunktury stosując te same punkty akupunkturowe.

  Których miejsc nie moksować?

  Kolejnym przeciwskazaniem do użycia moksy są określone miejsca na ciele, których po prostu nie należy przyżegać. Są to przede wszystkim punkty znajdujące się w pobliżu dużych naczyń krwionośnych, lub okolic gdzie skóra jest bardzo wrażliwa i nieumiejętne zastosowanie moksy lub dobór złej metody może spowodować oparzenie – skóra twarzy, okolica brodawki sutkowej, skóra głowy – włosy. Są to przeciwskazania, których powinny przestrzegać osoby początkujące i takie, które chcą się cieszyć mocą moksoterapii w zaciszu własnego domu. Zawodowi, doświadczeni akupunkturzyści w uzasadnionych przypadkach, wiedzą jak zmodyfikować metodę, żeby ogrzać np. punkt Du 20, znajdujący się na głowie, nawet u osób z bujną czupryną.

  Zaburzenia czucia

  Moksoterapii nie powinno się stosować również u osób, które mają zaburzone czucie danej okolicy ciała, na której chcielibyśmy wykonać zabieg oraz u osób pobudzonych, nadpobudliwych – ze względu na realne ryzyko poparzenia skóry. Przeciwskazaniem są również stany ostre, które związane są z istniejącym stanem zapalnym – można natomiast wykorzystać moksę w leczeniu dystalnym.

  Symptomy przy, których lepiej nie moksować

  Ponadto nie stosujemy moksy, gdy mamy do czynienia z pacjentami mającymi: symptomy gorąca, awersję do ciepła, zaparcia, twardy, suchy stolec, bardzo suchą skórę, gdy ucisk miejsca bólowego nasila ból, czerwony, suchy język, żółty nalot na języku.

  Prof. Garnuszewski wymienia jeszcze choroby gorączkowe, choroby psychiczne, częstoskurcz i ciążę, a jako przeciwskazanie przejściowe menstruacje. Jednakże odnosząc się do samej ciąży, czy menstruacji – użycie moksy powinno być zakazane na okolice brzucha i lędźwi, inne punkty znajdujące się dystalnie mogą być używane.

  Wentylacja podczas moksowania

  Osoba, która stosuje moksę we własnym gabinecie, czy też w domu – po każdym użyciu powinna wentylować pomieszczenie, gdyż przy spalaniu tworzy się tlenek węgla (czad). Pamiętajmy zatem by przede wszystkim chronić siebie, jeśli chcemy pomagać też innym.

  Bibliografia

  1. Jie Wang, Xingjiang Xiong; Evidence-Based Chinese Medicine for Hypertension; Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine; //dx.doi.org/10.1155/2013/978398 (2003).
  2. Zbigniew Garnuszewski; Renesans akupunktury; Wydawnictwo Sport i turystyka Wawszawa 1988.
  3. Zhang Jun – feng, et al.; Modern Progress of Mechanism of Moxibustion therapy; Shanghai Research Institute of Acupuncture and Meridian, p. 257-260.
  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksoterapia - bądź lekarzem dla samego siebie

  moksoterapia, podręcznik, książka

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Ilustrated Chinese Moxibustion Techniques and Methods

  książka, moxibustion, moxa, moksoterapia, moksowanie, moksa
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z