fbpx
 • TCM w Polsce
 • Bańki bezogniowe

  Bańki bezogniowe – czym są i jak stawiać bezogniowe bańki lekarskie?

  Bańki bezogniowe to bańki lekarskie, których zastosowanie nie wymaga użycia ognia. Poznaj różne odmiany baniek bezogniowych, dowiedz się w jaki sposób prosto i efektywnie z nich korzystać i poznaj ich zalety, które odróżniają je od innych typów baniek. Zastanów się czy bańki bezogniowe okażą się dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, czy lepiej postawić na tradycyjne bańki stawiane z użyciem ognia?

  Czym są bezogniowe bańki?

  Najbardziej charakterystyczną cechą baniek bezogniowych, jest oczywiście jak sama ich nazwa wskazuje, to że do ich stawiania nie używa się ognia. W przypadku każdej bańki, aby przyssała się ona do skóry, musi zostać w niej wytworzone podciśnienie. W przypadku baniek ogniowych uzyskuje się ten efekt ogrzewając wnętrze bańki kwaczem (palącym się ogrzewaczem nasączonym spirytusem). W przypadku baniek bezogniowych podciśnienie wytwarzanej jest w sposób mechaniczny – bądź to przez ściśnięcie bańki, bądź użycie pompki, w zależności z jaką bańką mamy do czynienia.

  Stawianie baniek bezogniowych z pompką

  Jakie są rodzaje baniek bezogniowych?

  Bańki bezogniowe to szersza kategoria. Możemy wśród nich wymienić kilka odmian baniek, w zależności od tego z jakiego materiału zostały wykonane oraz w zależności od tego w jaki sposób się je stawia.

  Bańki silikonowe i gumowe stawia się w bardzo prosty sposób, poprzez ściśnięcie całej bańki i przystawienie jej do skóry. Kiedy bańka zostanie puszczona rozpręża się ona i zasysa na skórze. Tego typu bańki świetnie sprawdzają się w masażu bańką (np. w masażu antycellulitowym). W tej kategorii znajdują się również tzw. bańki dla sportowców – które trzymają się skóry nawet wtedy kiedy pacjent podejmuje wzmożoną aktywność fizyczną (biega, ćwiczy itp.).

  Bańki szklane z gruszką działają na podobnej zasadzie, z tym że część bańki wykonana jest z twardego materiału (szkła lub plastiku), a ściska się specjalnie do tego przeznaczoną gumową część. Takie rozwiązanie sprawia, że bańka z gruszką jest jeszcze łatwiejsza w użyciu niż bańka silikonowa czy gumowa.

  Bańki szklane lub plastikowe z pompką stawiane są przy pomocy pompki (która zazwyczaj dołączona jest do zestawu baniek, ale którą można również kupić oddzielnie). W tego rodzaju bańkach próżnia powstaje w bańce poprzez wyssanie z niej powietrza przy użyciu podłączanej do bańki pompki. Z tego powodu bańki te są często nazywane bańkami próżniowymi.

  Stawianie gumowych baniek bezogniowych

  Jak stawiać bańki bezogniowe?

  Sposób w jaki przeprowadzimy zabieg stawiania baniek bezogniowych zależy od typu bańki, który użyjemy. W przypadku wszystkich rodzajów baniek bezogniowych ich stawianie, jak sama nazwa wskazuje nie wymaga użycia ognia.

  Bańki z pompką

  Stawianie baniek bezogniowych z użyciem pompki odbywa się poprzez podłączenie pompki do bańki, przystawienie bańki do skóry i naciśnięcie dźwigni w pompce. Wykorzystując specjalną pompkę wyciągamy powietrze z bańki i wytwarzamy próżnię, dzięki której bańka zasysa skórę. Pompka może być podłączona do bańki bezpośrednio lub za pośrednictwem gumowej rurki. Rurka pozwala stawiać bezogniowe bańki na swoim własnym ciele w wygodny sposób, nawet na plecach! Technika stawiania baniek próżniowych przy użyciu pompki ma tę zaletę, że pozwala w bardzo precyzyjny sposób kontrolować siłę wessania skóry – zależy ona od tego ile razy pociągniemy za dźwignię w pompce.

  Bańki z gruszką

  Bańki z gruszką posiadają podstawę wykonaną ze szkła oraz gumową gruszkę umieszczoną nad bańką. W celu postawienia baniek bezogniowych tego rodzaju wystarczy ścisnąć gumową gruszę, przystawić bańkę do skóry i zwolnić uchwyt. Wówczas bańka zasysa skórę dzięki podciśnieniu wytworzonemu przez ściśnięcie gruszki. Jest to bardzo prosty sposób, łączący tradycyjną formę jaką mają szklane bańki bezogniowe z prostotą użycia baniek gumowych czy silikonowych.

  Bańki silikonowe lub gumowe bańki (tzw. bańki chińskie)

  Bańki chińskie wykonane z silikonu lub gumy stawia się poprzez ściśnięcie całej bańki, przystawienie jej do skóry i zwolnienie uchwytu. Podciśnienie wytworzone przez ściśnięcie bańki sprawia, że bańka przysysa się do skóry. W zależności od tego w którym miejscu ściśniemy bańkę siła zassania się jej na skórze może być mniejsza (kiedy ściśniemy bańkę bliżej jej czubka) lub mniejsza (jeśli ściśniemy ją bliżej podstawy). Ten sposób postawienia baniek bezogniowych jest bardzo szybki. Z tego powodu bańki silikonowe lub gumowe, czyli tzw. bańki chińskie, bardzo dobrze nadają się do masażu bańką (np. masażu antycellulitowego), w trakcie którego wielokrotnie zasysa się i odrywa bańkę, wykonując masujące pociągnięcia na skórze.

  Aby bezboleśnie i bezpiecznie ściągać bańki, należy ścisnąć skórę tuż przy miejscu stawiania baniek.

  Przed zabiegiem dobrze jest posmarować miejsce postawienia baniek bezogniowych olejkiem do masażu.

  Stawianie baniek bezogniowych z pompką

  Jakie są zalety stosowania baniek bezogniowych?

  Opisywane w tym artykule bańki mają wiele zalet, które odróżniają je od tradycyjnych baniek ogniowych.

  Po pierwsze terapia bańkami tego typu są całkowicie bezpieczne i w oczywisty sposób nie stwarzają żadnego ryzyka poparzenia, nawet przy niewłaściwym ich użytkowaniu. Z tego powodu bańki bezogniowe bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku terapii dzieci, gdzie brak otwartego źródła ognia w pobliżu małego pacjenta jest niewątpliwą zaletą.

  Po drugie bańki tego typu są bardzo proste w użyciu. Do postawienia baniek bezogniowych nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania. Umiejętne stawianie baniek ogniowych może wymagać pewnego doświadczenia, trzeba też zaopatrzyć się w kwacz (ogrzewacz do baniek) i spirytus, którym go nasączymy. Jest to więc trochę bardziej problematyczne, niż proste ściśnięcie bańki lub użycie pompki. Jeśli ktoś nie ma zbytniego doświadczenia w stawianiu baniek i chce w możliwie najprostszy i najszybszy sposób zacząć korzystać z terapii bańkami, bańki bezogniowe będą dla niego świetnym rozwiązaniem.

  Po trzecie bańki takie są prostsze do stawiania na swoim własnym ciele. W szczególności kiedy wykorzystujemy specjalną pompkę z gumową rurką, która umożliwia postawienie baniek nawet na swoich własnych plecach.

  Kiedy stawiać bańki bezogniowe?

  Bańki bezogniowe mogą być stosowane we wszystkich zabiegach, w których wykorzystywane są bańki lekarskie. Metoda stawiania baniek jaką wybierzemy zależy od nas. Można zatem stosować je w klasycznej bańkoterapii, w przypadku chorób dróg oddechowych, gdzie bezogniowe bańki lekarskie stawia się na plecach tak, jak robiły to nasze mamy i babcie. Można z nich również korzystać w zabiegach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), z wykorzystaniem punktów akupunkturowych. Można je stosować także w zabiegach fizjoterapii czy refleksologii, stawiające je na określonych strefach Head’a. Można je również stosować w masażu – zarówno tradycyjnym chińskim masażu meridianowym bańką, jak również we współczesnych masażach antycellulitowych czy kosmetycznym masażu twarzy bańką próżniową.

  Zabiegi, w których można wykorzystać działanie baniek:

  • klasyczna bańkoterapia
  • Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)
  • terapia z wykorzystaniem stref Head’a
  • chiński masaż meridianowy
  • kosmetyczny masaż antycellulitowy
  • masaż próżniowy twarzy
  Masaż twarzy bezogniowymi bańkami kosmetycznymi

  Kiedy unikać stawiania baniek bezogniowych?

  Musimy pamiętać także o tym, kiedy i gdzie nie wolno stawiać baniek. Przede wszystkim powinniśmy unikać stawiania ich na sercu lub w pobliżu serca. Dlatego też najlepiej jest unikać okolic lewej górnej części klatki piersiowej oraz lewej łopatki. Również w chorobach ostrych bańki nie powinny być stosowane. Kiedy przez dłuższy czas utrzymuje się bardzo wysoka gorączka powinieneś się zastanowić czy na pewno chcesz stawiać bańki, a najlepiej skonsultować to z terapeutą. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby stawiać bańki bezpiecznie.

  Dowiedz się jak stosować bańki lekarskie

  Więcej o tym jak stosować bańki lekarskie – zarówno bańki próżniowe, gumowe bańki bezogniowe jak i klasyczne bańki, możesz dowiedzieć się z innych artykułów na naszym blogu, takich jak ten opisujący lecznicze działanie baniek.

  Masaż twarzy bezogniowymi bańkami kosmetycznymi

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Chińskie bańki silikonowe do masażu i stawiania

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do masażu

  Profesjonalny zestaw bezogniowych baniek plastikowych TCM Goods - 26 sztuk + pompka

  bańki bezogniowe

  E-Kurs Stawianie baniek dla początkujących na 12 codziennych dolegliwości

  kurs online stawiania baniek dla początkujących na 12 codziennych dolegliwości autorstwa Bolor Fuz

  Możesz znać nas z