fbpx
 • TCM w Polsce
 • Masaż ucha i refleksologia

  Jak wykonać masaż ucha w zabiegach refleksologii ucha

  Artykuł opracowany przez:
  Bolor Fuz
  Strona – Aku Punkt
  Facebook – Aku Punkt
  Instagram – Bolor.Fuz_AkuPunkt

  Masaż ucha, refleksologia ucha, znana również jako aurikuloterapia (akupunktura ucha) praktykowana jest w medycynie chińskiej już od IV stulecia. Została ona opisana w Kanonie Medycyny Żółtego Cesarza. Napisano, tam że na uchu spotykają się wszystkie kanały energetyczne ciała. Niejako wskazując, że ucho jest miejscem szczególnym w naszym ciele.

  W Europie niezależnie od Chin, metoda ta została opracowana przez francuskiego lekarza Paula Nogiera około 70 lat temu. To właśnie on opracował spójną metodę diagnostyki i leczenia. W latach 50-tych ubiegłego stulecia przedstawił swoje obserwacje opisując „somatotopy uszne” tzn. obszary na uchu odpowiadające określonym częściom ciała. Ciało zaś przedstawił w postaci homunkulusa – odwróconego płodu, którego ułożenie koresponduje z anatomią zewnętrzną ucha.

  Aurikuloterapia

  Aurikuloterapia (akupunktura ucha) lub mikrosystem ucha, jest prostą i efektywną techniką. Opiera się na właściwościach refleksyjnych, niezwykle bogatego i złożonego unerwienia małżowiny usznej. Terapeuta stymulując te punkty jest w stanie oddziaływać na cały organizm za pośrednictwem układu nerwowego. Jest metodą bardzo przystępną i skuteczną, a jednocześnie pozwalającą na leczenie całego mnóstwa chorób i dolegliwości, zarówno tych o charakterze bólowym, ortopedycznym jak i neurologicznym.

  Ucho w medycynie chińskiej

  Medycyna chińska, opiera się na przekonaniu, że nasze dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia zależy od równowagi między umysłem, ciałem i duchem. Punkty na uszach są połączone z określonymi narządami i całym ciałem. Uważa się, że na uchu znajduje się mikrosystem całego ciała, który mapuje części ucha na określone części ciała.

  Jak działa refleksologia ucha?

  Refleksologia ucha działa, ponieważ nerwy w uchu są połączone z różnymi ośrodkami nerwowymi w mózgu, z których każdy wysyła różne ścieżki neurologiczne w dół rdzenia kręgowego, ostatecznie docierając do neuronów w całym ciele i wpływając na różne części ciała. W ten sposób masaż ucha może być stosowany nie tylko do leczenia stresu, ale może być stosowany w leczeniu wielu innych objawów fizjologicznych i dolegliwości, od bólów, po różne dolegliwości w jamie brzusznej, klatce piersiowej, dolnej części pleców i stopach.

  Różne ruchy mogą stymulować punkty akupresury na uszach, a wielu z nas może już korzystał z zalet masażu uszu, nie zdając sobie z tego sprawy. Często szarpanie za uszy, bawienie się nimi lub majstrowanie przy nich, gdy ktoś jest zdenerwowany lub głęboko zamyślony, może przynieść uspokajającą ulgę i pomóc odprężyć się w różnych momentach.

  To dowodzi, że nie musisz rozumieć, dlaczego dokładnie masaż ucha jest tak korzystny, aby czerpać z niego korzyści. Pocieranie, szarpanie, ciągnięcie, naciskanie i zwijanie chrząstki ucha i płatków – wszystko to daje kojące efekt.

  Skóra samych uszu jest szczególnie wrażliwa, ponieważ ucho ma dużą liczbę zakończeń nerwowych – szczególnie płatki uszne, ponieważ są zbudowane z tkanki miękkiej i są silnie ukrwione. Uważa się, że ten dopływ krwi pomaga nam utrzymać równowagę, a także utrzymuje temperaturę pozostałej części chrząstki ucha. Poprzez masaż ucha można regulować dopływ krwi z korzyścią dla całego ciała.

  Techniki masażu ucha w refleksologii

  Dzięki masażowi ucha, który trwa dosłownie kilka minut, możesz znacznie poprawić jakość swojego życia.

  Pocieranie zewnętrznych krawędzi ucha.

  Umieść ucho między palcem wskazującym oraz palcem serdecznym i masuj w górę i w dół ucha przez 30 sekund. Pocieranie stymuluje zakończenia nerwowe ucha i zwiększa przepływ krwi do tego obszaru, doprowadzając krew do głowy i sprawiając, że czujesz się bardziej czujny i uważny.

  Ciągnięcie za uszy

  Zacznij od górnej części ucha (guzek małżowiny) umieszczając chrząstkę ucha między kciukiem a palcem wskazującym, delikatnie przytrzymaj ucho i odciągnij je od głowy, pozwalając uchu przesuwać się przez palce, aż zostanie zwolnione. Uważaj, aby dotrzeć do miejsca za uchem, gdzie ucho przyczepia się do boku głowy, a następnie delikatnie odciągnij. Ta część za uchem jest szczególnie wrażliwa, ponieważ nie jest często dotykana. Powtórz to od 5 do 10 razy.

  Następnie robimy tak samo, ciągnąc chrząstkę ucha od boku (od ogona obrąbka). Powtórz to od 5 do 10 razy.

  Następnie robimy tak samo, ciągnąc od płatka małżowiny usznej. Powtórz to od 5 do 10 razy.

  Masaż okrężnym ruchem

  Umieść palec wskazujący i kciuk wokół płatka ucha. Nie ruszając palcem wskazującym, przesuwaj kciukiem okrężnymi ruchami wokół płatka. Idziemy następnie podobnym ruchem od płatka ucha i przez całe ucho aż do dolnej odnogi obrąbka. Teraz zrób to samo z palcem wskazującym, trzymając kciuk nieruchomo.

  Taki masaż palcem wskazującym poprawia ukrwienie zębów, oczu, kończyn górnych oraz dolnych. Masując ucho kciukiem oddziałujemy tymczasem na szczękę, obręcz barkową, mięśnie pęcherza moczowego, obręcz biodrową oraz mięśnie krocza. Taki masaż robimy 5 razy. Masujemy dokładnie i powoli.

  Miejsce za uchem

  Miejsce za uchem – ta część ucha, ja ma nieco podwyższoną wrażliwość, ponieważ trudniej się do niej dostać i dlatego rzadziej jej dotykamy. Skóra za uchem również nie jest tak twarda, jak inne części ciała, ponieważ ten obszar jest chroniony przez samo ucho, co również sprawia, że ​​jest ono bardziej wrażliwe. Można to porównać do skóry między palcami – kolejny obszar ciała, który nie jest często dotykany, ma bardziej miękką strukturę i zwiększoną wrażliwość. To miejsce za uchem można głaskać, ściskać, ciągnąć i szczypać.

  Delikatnie pociągnij w górę i w dół zagięcia w miejscu, w którym ucho łączy się z głową. Za uchem przy połączeniu ucha z głową znajdują się punkty Żołądka oraz przełyku.

  Masaż muszli ucha (wnętrza ucha)

  Górna cześć muszli – tam zlokalizowane są punkty odpowiadające Nerkom, Pęcherzowi Moczowemu, Trzustce, Woreczkowi Żółciowemu oraz Jelitom.

  Środek muszli odpowiada Wątrobie oraz Żołądkowi i Śledzionie.

  Dolna część muszli odpowiada klatce piersiowej, czyli Sercu, Płucom i tchawicy.

  Dół trójkątny (pomiędzy górną a dolną odnogą grobelki) – tam znajduje się ważny punkt uspokojenia Shen Men.

  Skrawek ucha – tam znajduje się punkt sytości.

  Znajdujący się na dolnej odrodzę obrąbka Punkt Zero – jest to punkt utrzymujący nasze ciało w homeostazie.

  Poruszanie całym uchem

  Zakrywając ucho dłonią i dociskając je do wewnątrz, obracaj całą dłonią (wraz z całym uchem) ruchem okrężnym. Zapewni to również masaż delikatnej części skóry głowy, uwalniając endorfiny i zapewniając uczucie odprężenia.

  Podwijanie i rozwijanie chrząstki ucha

  Na sam koniec podwijamy do wewnątrz i prostujemy. Zaczynając od góry schodząc pomału do płatków uszu.

  Autorzy

  Bolor Fuz Specjalistka Medycyny Chińskiej i dyplomowana akupunkturzystka. Absolwentka Szkoły Akupunktury Tradycyjnej im. Michała Boyma w Bydgoszczy oraz Studiów Magisterskich Szkoły Głównej Handlowej. Członek Polskiego Towarzystwa Akupunkturzystów Zawodowych. Ukończyła liczne kursy medycyny chińskiej i akupunktury w Mongolii i w Polsce. Od lat z sukcesami prowadzi praktykę w Gabinecie Aku-Punkt w Warszawie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Igły uszne z aplikatorem

  igły, uszne, aurikuloterapia, akupunktura ucha, z aplikatorem

  Sonda diagnostyczna 11,5 cm - do akupresury punktów

  sonda diagnostyczna, akupresura, su dżok, su jok

  Aurikuloterapia - terapia punktów usznych - R. Nogier

  aurikuloterapia, podręcznik, książka

  E-Kurs Aurikuloterapia w ujęciu ortopedycznym

  e-kurs, Aurikuloterapia, akupunktura ucha, kurs online
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Aku Punkt - Warszawa

  Gabinet akupunktury i medycyny chińskiej

  Możesz znać nas z