fbpx
 • TCM w Polsce
 • akupunktura brzucha

  Akupunktura brzucha – metoda prof. Zhiyun Bo

  Artykuł opracowany przez dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Akupunktura brzucha to mikrosystem stworzony przez profesora Zhiyun Bo w 1972, który praktykowany jest w Chinach od 1991 roku. Metoda ta została opracowana po skutecznym wyleczeniu pacjenta z wyjątkowo dokuczliwej rwy kulszowej, która nie reagowała na żadne inne leczenie (zarówno metodami konwencjonalnymi, jak i innymi metodami akupunktury). W porównaniu do tradycyjnej akupunktury, która liczy sobie ok. 5000 lat, akupunktura brzucha jest bardzo młoda. W metodzie tej obszar leczniczy zawarty jest pomiędzy punktami Ren12 – Ren 4 – Sp 15.

  Akupunktura brzucha zyskuje coraz więcej zwolenników w Chinach ze względu na silne efekty terapeutyczne oraz bezbolesność zabiegu. Bardzo istotna w tej metodzie jest precyzyjna lokalizacja punktów akupunktury, a także odpowiednia głębokość nakłucia. Jak do tej pory udowodniono skuteczność tej metody w leczeniu licznych dolegliwości bólowych tj. bóle pleców, rwa kulszowa, zamrożony bark, łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka, dolegliwości bólowe kolan czy bioder, oprócz tego wykazano jej skuteczność w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, zaburzeń układu nerwowego tj, nerwic, bezsenności, depresji czy problemów natury ginekologicznej. Między 1999 a 2017 opublikowano w Chinach 217 artykułów naukowych związanych z tą metodą.

  Punkty w akupunkturze brzucha

  W akupunkturze brzucha niezwykle potężnym punktem jest m. in. Ren 8 Shenque, punkt ten znajduje się centralnie w pępku i stanowi źródło wszystkich meridianów, system ten wpływa na prawidłowe krążenie Qi i Krwi. Profesor Bo twierdził, że w naszym organizmie znajdują się dwa systemy kanałów brzucha, oba mające swój początek w Shenque. Pierwszy rozwija się system meridianów brzucha, który jest podłożem dla rozwoju kanałów głównych tzw. Jing Luo. Sieć kanałów głównych (Jing Luo) ma powstawać dopiero po wytworzeniu narządów wewnętrznych, które odpowiednio pracują i wytwarzają pourodzeniowe Qi.

  System pierwszy meridianów brzucha, stanowi zatem sieć wrodzoną, która powstaje w momencie poczęcia i rozwija się aż do momentu narodzin. Wrodzona sieć zapewnia składniki odżywcze i inne potrzebne substancje dla prawidłowego rozwoju płodu od matki dostarczając je poprzez pępowinę. W ten sposób zapewnia prawidłowe krążenie Krwi i Qi w okresie rozwoju prenatalnego. W chwili narodzin, kiedy dziecko bierze swój pierwszy oddech substancje niezbędne do życia zacznie czerpać z pokarmu i wdychanego powietrza (pourodzeniowe Qi). Pępowina zostaje odcięta i formułuje się pępek, gdzie zlokalizowany jest punkt Ren 8. Pępek przechodzi zmiany w ciągu najbliższych kilku dni po urodzeniu i od tej chwili nie stanowi już głównego źródła odżywiania. Jednakże sieć pierwotna cały czas pełni funkcję regulującą krążenie Qi i Krwi, aż do końca życia. Po zamknięciu pępka wytwarza się sieć meridianów głównych, obie sieci komunikują się ze sobą.

  Z uwagi na fakt, że kanały zarówno główne jak i dodatkowe w sposób bezpośredni lub pośredni przechodzą przez jamę brzuszną efektywność tej metody jest znacznie lepsza niż w innych mikrosystemach np. akupunktury czaszki czy ucha.

  W akupunkturze brzucha głębokość nakłucia ma dość istotne znaczenie, gdyż warunkuje działanie na 3 poziomach:

  • nakłucia powierzchowne stymulują pierwotne kanały brzucha, które rozwijają się w okresie płodowym, służą przede wszystkim do leczenia bólu. Punkty te to standardowe punkty akupunktury oraz 8 punktów wprowadzonych przez profesora Bo,
  • nakłucia średniej głębokości – trafiające w tkankę tłuszczową, w której znajdują się połączenia pomiędzy warstwą głęboką a powierzchowną, meridianami prenatalnymi i postnatalnymi,
  • nakłucia głębokie trafiają w warstwę mięśniową i oddziałują na pourodzeniowe kanały, służą do leczenia chorób narządowych i stanów chronicznych.

  Brzuch często nazwany jest naszym drugim mózgiem. Zawiera on zaraz po mózgu i rdzeniu, największą liczbę neuronów. Co więcej aż 95% serotoniny znajdziemy w rejonie brzucha, stąd też wskazanie do stosowania tej metody w zaburzeniach nastroju i depresji.

  Diagnoza z brzucha

  Sam wygląd brzucha jest istotny diagnostycznie, bardziej napięty powinien być u mężczyzn, gdy tak nie jest może to wskazywać na deficyt yang. Włosy na brzuchu odzwierciedlają kanał Ren i mają powiązanie z Yin oraz Krwią. Włosy u kobiet rozpoczynające się poniżej pępka wskazują na deficyt yin nerek, często powiązany z problemami menstruacyjnymi w tym endometriozą. Jeśli dodatkowo okolica gdzie znajduje się punkt akupunkturowy Kid 3 także jest wgłębiona, potwierdzi to ten deficyt. Również obserwacja pępka daje pewne wskazówki np. obrzmienie dookoła pępka wskazuje na dysharmonie między Śledzioną a Nerkami. Normalny kształt pępka jest okrągły i a sam pępek głęboki z licznymi bruzdami – taka osoba ma silne Qi Nerek i Śledziony oraz duży poziom energii, z kolei pępek, który wystaje sugeruje słabą Śledzionę i Nerki. Poza tymi obserwacjami, dokonuje się również palpacji brzucha w celu oceny temperatury i ewentualnych zgrubień, czy punktów ashi, a także oceny koloru powłok brzusznych.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Srebrne igły do akupunktury

  igły do akupunktury srebrne chińskie
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z