fbpx
 • TCM w Polsce
 • akupunktura brzucha

  Akupunktura brzucha – holistyczna technika leczenia

  Autor –Tuvia Scott
  Konsultacje –Helena Zwinczewska

        Artykuł ukazał się nakładem czasopisma Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja


  Akupunktura brzucha jest skuteczną techniką akupunkturową, która służy równoważeniu oraz wzmacnianiu ciała. Umożliwia leczenie fizycznych i emocjonalnych problemów pacjenta, a jej stosowanie jest wskazane w stanach przewlekłych i trudnych – w tym w leczeniu bólów kręgosłupa i problemów ortopedycznych nie dających się opanować innymi metodami.

  W krajach zachodnich coraz większą uwagę zwraca się na holistyczne podejście do pacjenta. Lekarze i terapeuci współpracują, doceniając istotność korzystania z różnych metod w procesie leczenia. Dzięki temu na popularności zyskuje między innymi akupunktura. Jednak akupunktura to bardzo szerokie pojęcie, które zawiera w sobie różne techniki dobierania i nakłuwania punktów. Opierają się na wiedzy sprzed tysięcy lat, jak na przykład wykorzystanie klasycznych kombinacji punktów lub na odkryciach nowych i współczesnych, do których możemy zaliczyć między innymi Nową Akupunkturę Czaszki dr. Yamamoto lub Metodę „Raz, Dwa, Trzy!” dr. Tana. W ostatnim czasie coraz więcej zwolenników zyskuje nakłuwanie pacjentów w ramach wybranego mikrosystemu. Prawdopodobnie każdy słyszał o nakłuwaniu uszu lub masowaniu stóp, w których działanie na poszczególne punkty lub obszary ma poprawiać działanie całego organizmu, normalizować i wzmacniać jego funkcję. Innym mikrosystemem szczególnie przydatnym w realizacji tych celów jest akupunktura brzucha.

  Jak akupunktura brzucha wpływa na ciało pacjenta?

  Akupunktura brzucha jest relatywnie nowym mikrosystemem chińskim, który w coraz szerszym zakresie jest praktykowany w Chinach, USA i Europie. Została ona opracowana przez doktora Zhi-yun Bo, który od 1972 przez ponad 30 lat badał wpływ punktów zlokalizowanych na brzuchu na ciało pacjenta. Swoje badanie rozpoczął po wyleczeniu bólu kręgosłupa, który wyleczył nakłuwając meridian Ren Mai na brzuchu (choć wzdłuż kręgosłupa przebiega meridian Du Mai, którego nie nakłuwał). Efekt jego pracy został zwieńczony opracowaniem kompletnego systemu leczenia schorzeń przy użyciu punktów na brzuchu. Mikrosystem brzucha jest połączeniem teorii taoistycznych, tradycyjnej medycynie chińskiej, Ba Gua, Teorii Pięciu Elementów i współczesnego rozumienia enterycznego układu nerwowego (EUN) w jamie brzusznej. EUN jest systemem nerwów sensorycznych i motorycznych, które umożliwiają komunikację między jelitami, a mózgiem. Wysyła i odbiera impulsy oraz rejestruje doznania i odpowiada na emocje poprzez neurony i wydzielane neurotransmitery.

  akupunktura brzucha, zabieg akupunktury
  akupunktura brzucha, zabieg akupunktury

  Akupunktura brzucha zakłada delikatne, powierzchowne nakłuwanie punktów akupunkturowych na brzuchu, więc jest ona bezbolesna. Nie wymaga się uzyskania odczucia „Da Qi” jak w akupunkturze klasycznej.

  Zalety akupunktury brzucha:

  • Jest stosunkowo łatwa do nauczenia się.
  • Może być stosowana jako główna metoda terapeutyczna lub w połączeniu z innymi technikami akupunkturowymi.
  • Leczy źródło problemu poprzez umożliwienie ciału zrównoważenia się. Rezultaty są zwykle widoczne po kilku zabiegach.
  • Cechuje się wysoką skutecznością.
  • Daje szybkie efekty – może znieść odczuwanie bólu z 10 punktów w skali NRS do 3-4 lub nawet 0 w ciągu chwili od rozpoczęcia leczenia.


  Jedynymi przeciwwskazaniami do nakłuwania są zaawansowana ciąża, zapalenie otrzewnej oraz ostry, niezdiagnozowany ból brzucha oraz rany w obszarze brzucha uniemożliwiające zastosowanie igieł. Dla wszystkich innych osób akupunktura brzucha może być korzystna. Działa delikatnie, ale mocno, nie tylko usuwając dolegliwości, ale także pobudzając organizm do regeneracji, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia.

  akupunktura brzucha, zabieg akupunktury
  akupunktura brzucha, zabieg akupunktury
  akupunktura brzucha, zabieg akupunktury

  Akupunktura brzucha bazuje na punkcie Ren 8 (Shenque) zlokalizowanym w centrum pępka. Pępek jest opisywany jako „środek”, a zarazem pierwszy system regulacyjny, punkt wyjścia systemu meridianów i źródło dystrybucji Qi w całym ciele. Brzuch jest bardzo silnie unerwiony. Ma wpływ na nasz stan zdrowia i stan emocjonalny. Jednym z najbardziej przekonujących dowodów jest fakt, że pacjenci z zaburzeniami układu pokarmowego często cierpią z powodu depresji. Ponadto brzuch jest jednym ze źródeł neuroprzekaźników. Produkuje 80% serotoniny, która jest hormonem wpływającym na nastrój, sen, uczenie się i ciśnienie krwi, dopaminę, glutaminę i norepinefrynę (noradrenalinę) oraz enkefalinę (z rodziny endorfin).

  Według przeglądu systematycznego doktora Wang’a LP i innych (Abdominal acupuncture clinical research and application development) przeprowadzonego z użyciem bazy danych CNKI (China National Knowledge Infrastructure), w latach 1999-2007 opublikowano 214 artykułów dotyczących akupunktury brzucha. Ponad 70 artykułyów dotyczyło problemów mięśniowo-szkieletowych, a 30 choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i ucisku na korzenie w. W 22 pracach obecna była grupa kontrolna. Skuteczność akupunktury brzucha wynosiła ponad 90%. A w 2007 roku Chiński Stowarzyszenie Akupunktury i Moksowania uznało akupunkturę brzucha za oddzielną gałąź specjalizacji.

  Wskazania do stosowania akupunktury brzucha obejmują:

  • Problemy ortopedyczne.
  • Choroby naczyń wieńcowych i nadciśnienie.
  • Problemy układu pokarmowego.
  • Problemy neurologiczne.
  • Trudne do leczenia choroby: choroba Parkinsona, bezsenność, depresja, cukrzyca, otyłość, szumy uszne.

  Już od wielu lat skupiamy naszą uwagę na temacie zdrowia – zarówno utrzymania go w dobrym stanie, jak i przywrócenia ciału harmonii, jeśli została ona zachwiana. Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Dao został założony z myślą o osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie medycyny holistycznej, żyć zdrowiej oraz właściwie dbać o siebie, swoją rodzinę czy pacjentów.

  Szkoła akupunktury ITCM Dao

  Autorzy

  lek. med. Helena Zwinczewska Lekarz medycyny, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Śląskiej Akademii Akupunktury Compleo, Wiceprezydent zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej i Akupunktury „PTCMA”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  0,25 x 75 mm - pak. po 10 szt. - EACU Igły do akupunktury

  igły do akupunktury stalowe koreańskie

  0,25 x 50 mm - pak. po 10 szt. - EACU Igły do akupunktury

  igły do akupunktury stalowe koreańskie

  Możesz znać nas z