fbpx
 • TCM w Polsce
 • Akupunktura na uzależnienia

  O akupunkturze słyszał prawie każdy, ale nie każdy wie, że stosować ją można nie tylko w leczeniu chorób i dolegliwości, ale również do zwalczania uzależnień. Dla osób, które nie znają bliżej akupunktury może to być zaskoczeniem, ale bardzo wiele klinik leczenia uzależnień stosuje akupunkturę jako istotną część terapii.

  Akupunktura jest najpowszechniej stosowana do zwalczania uzależnienia od nikotyny, ale może być też stosowana także jako terapia wspomagająca w przypadku leczenia poważniejszych uzależnień od alkoholu i narkotyków. W takich jednak przypadkach akupunktura nie może być jedynym sposobem na walkę z chorobą, a może stanowić jedynie uzupełnienie pełnej opieki lekarskiej i psychologicznej.

  Leczenie uzależnienia od nikotyny

  O szkodliwości palenia nie trzeba chyba nikogo przekonywać, wiedzą o niej nawet najbardziej zagorzali palacze. W papierosie obecne są rakotwórcze i przyspieszające procesy starzenia wolne rodniki, a także cały szereg szkodliwych substancji chemicznych takich jak: tlenek azotu, formaldehyd, fenol, siarkowodór, pirydyna, chlorek metylu, metanol, kwas mrówkowy, amoniak, tlenek węgla, a nawet arsen.

  akupunktura na uzależnienia, akupunktura na rzucenie palenia, rzucanie palenia, jak rzucić palenie, palacz, palenie papierosów

  Rzucanie palenia nie jest procesem łatwy, wystarczy o to zapytać każdego, kto próbował zerwać z nałogiem. Podstawą do skutecznego i trwałego zerwania z paleniem jest nasza silna wola. Bez mocnego postanowienia i świadomości celu podejmowanej walki, nie możemy liczyć na zwycięstwo. Wszystkie „cudowne” terapie, które obiecują zerwanie z nałogiem bez wysiłku naszej woli, można włożyć między bajki. Kiedy jednak jesteśmy gotowi podjąć się takiej walki i wykorzystać do tego siłę naszej woli, wówczas na pomoc przychodzą nam różne metody wspomagające walkę z nałogiem.

  Metody wspomagające rzucanie palenia można podzielić na:

  • farmakologiczne – polegające na zastosowaniu środków chemicznych (farmakologicznych), zazwyczaj opierających swoje działanie na dostarczaniu organizmowi nikotyny w formach zastępczych (w postaci plastrów, gum do żucia lub tabletek), co ma na celu złagodzenie głodu nikotynowego w trakcie rzucania nałogu. Drugą grupę środków farmakologicznych stanowią takie, które mają powodować, że dym papierosowy staje się dla palacza niesmaczny i drażniący;
  • psychologiczne – polegające na wspomaganiu siły woli i postanowienia rzucającego palenie, oraz ułatwiające potrzebny w tym czasie relaks;
  • receptorowe – polegające na stymulowaniu określonych punktów ciała (zakończeń nerwowych lub punktów akupunkturowych oraz punktów w aurikuloterapii) w celu osiągnięcia określonych reakcji fizjologicznych organizmu.

  Zabiegi akupunktury na uzależnienia należą właśnie do tej ostatniej kategorii – metod receptorowych. Celem akupunktury jest redukcja lub nawet całkowite usunięcie zespołu abstynencji i głodu nikotynowego. W tym miejscu należy podkreślić, że akupunktura stosowana jest w walce z uzależnieniami, nie jako środek psychoterapeutyczny, który wspomaga mechanizmy psychiczne i psychologiczne zrywania z uzależnieniem, ale jest środkiem o działaniu stricte fizjologicznym – wpływającym na odczuwanie głodu nikotynowego. Dlatego też bez silnej woli i mocnego postanowienia, rzucenie palenia wyłącznie przy pomocy akupunktury nie jest możliwe.

  Aby osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia przy pomocy akupunktury, czyli metody receptorowej, najlepiej jest ją łączyć ze wspomagającymi metodami psychologicznymi i farmakologicznymi.

  Jak akupunktura wpływa na pacjenta?

  Głód nikotynowy spowodowany jest działaniem nikotyny, która zastępuje endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, wypierając je i zaburzając ich produkcję przez mózg. Zabiegi akupunktury pozwalają przywrócić prawidłowe działanie systemu wydzielania endorfin, dzięki czemu pozwalają na złagodzenie objawów głodu nikotynowego spowodowanego brakiem endorfin, zastąpionych przez nieobecną już w organizmie rzucającego palenie, nikotynę.

  Akupunktura ma ponadto za zadanie detoksykację organizmu pacjenta ze zgromadzonych w nim w rezultacie palenia toksyn i doprowadzić do całościowego wzmocnienia organizmu w celu odzyskania dobrego stanu zdrowia ogólnego.

  Zabiegi akupunktury na uzależnienia

  Pojedyncza sesja akupunktury na uzależnienia może trwać okołu dwóch godzin. Nie powinno się palić nikotyny, pić alkoholu, ani przyjmować żadnych innych substancji psychoaktywnych, przez co najmniej 10 godzin przed zabiegiem. Substancje, które oddziałują na naszą psychikę i samopoczucie, nawet inne niż nikotyna, mogą zaburzyć reakcje organizmu, które zabieg akupunktury ma za zadanie wywołać.

  Akupunktura wykorzystywana w leczeniu uzależnienia od nikotyny, najczęściej opiera się na nakłuwaniu punktów ucha. W leczeniu uzależnień wykorzystywane są często punkty stosowane w aurikuloterapii, czyli specyficznej metodzie refleksologii ucha, opracowanej przez francuskiego lekarza dr Nogiera. Zauważono, że stymulowanie punktów znajdujących się na uchu przynosi dużo lepsze rezultaty, niż stymulacja punktów korporalnych, czyli tych znajdujących się na innych częściach ciała. Duża skuteczność punktów usznych może wynikać z tego, że jak podaje Kanon medycyny Żółtego Cesarza, łączą się w nim wszystkie kanały energetyczne ludzkiego ciała. Z kolei ojciec aurikuloterapii dr Nogier opracował mapę punktów ucha, na której znajdowały się odbicia wszystkich narządów i części ciała człowieka.

  akupunktura na uzależnienia, akupunktura na rzucenie palenia, rzucanie palenia, jak rzucić palenie, akupunktura ucha, aurikuloterapia

  W trakcie terapii igłami nakłuwa się punkty odpowiadające za przepływ energii w jamie ustnej i płucach oraz w układzie oddechowym i w tych częściach mózgu, które odpowiadają za apetyt na nikotynę. Stymulacja określonych punktów pozwala także zmniejszyć tolerancję pacjenta na dym co sprawia, że palenie nie jest dla niego już tak przyjemne. Każdy zabieg akupunktury ma ponadto osłabiać chęć palenia.

  Aby terapia była skuteczna nie można poprzestać na jednym zabiegu, ale należy poddać się całej serii, zazwyczaj kilkunastu zabiegów. Akupunktura oddziałuje na mechanizmy fizjologiczne organizmu odpowiedzialne za powstawanie zespołu abstynencji nikotynowej. Akupunktura ma łagodzić objawy tego zespołu, co ma ułatwić wytrwanie w niepaleniu, w szczególnie trudnym okresie, kiedy organizm zmaga się z reakcjami biologicznymi związanymi z syndromem odstawienia nikotyny. Dlatego też zabiegi akupunktury powinno się odbywać regularnie co kilka dni, aby przez ten czas redukować głód nikotynowy. Przez ten czas bardzo istotne jest, aby nie sięgać po papierosy, ani też nie przyjmować nikotyny w żadnej innej postaci. Gumy do żucia, plastry i tabletki z nikotyną mają za zadanie dostarczanie organizmowi nikotyny, której brak zaczyna organizm odczuwać w trakcie odstawienia papierosów. W ten sposób organizm cały czas otrzymuje nikotynę w trakcie odzwyczajania się psychicznego od palenia. W przypadku akupunktury nakłuwanie odpowiednich punktów wpływa bezpośrednio na organizm osłabiając reakcję głodu nikotynowego. Dlatego też w trakcie terapii akupunkturowej dostarczanie organizmowi nikotyny w innych niż papierosy, zastępczych formach, takich jak gumy do żucia czy plastry, nie jest wymagane, a wręcz może spowodować fiasko całej terapii, ponieważ organizm będzie otrzymywał substancję, od której ma się odzwyczaić.

  Co oprócz akupunktury?

  Aby wspomóc proces odzwyczajania się od nikotyny powinniśmy odpowiednio dobrać naszą dietę. W trakcie trwania terapii nasza dieta powinna opierać się w dużej ilości na warzywach, owocach i pełnoziarnistym pieczywie, a organizmowi należy dostarczać ważnych substancji takich jak Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe i witaminy. Zalecane jest także picie duże ilości niegazowanej wody mineralnej. Powinniśmy natomiast unikać nadmiernych ilości białka, słodyczy oraz ciężkostrawnych potraw, ponieważ rzucanie palenia może sprzyjać przybieraniu na wadze, a które można ograniczyć przez odpowiedni dobór diety w tym okresie. Warto też zaznaczyć, że w przypadku wspomagania się terapią akupunkturową zjawisko przybierania na wadze w trakcie rzucania palenia jest dużo rzadsze. Aby dodatkowo je zredukować można skorzystać z akupunktury odchudzającej (noszone w punktach usznych pinezki i igły intradermalne pozwalają stłumić uczucie głodu). Zaleca się ponadto uprawianie sportu i zażywanie dużej ilości ruchu – aktywność fizyczna nie tylko nie pozwala na przybranie zbędnych kilogramów, ale równocześnie rozładowuje napięcie i przyśpiesza metabolizm. Podobne efekty przynosi także masaż. Pomaga również duża ilość snu.

  akupunktura na uzależnienia, akupunktura na rzucenie palenia, rzucanie palenia, jak rzucić palenie, niegazowana woda mineralna
  akupunktura na uzależnienia, akupunktura na rzucenie palenia, rzucanie palenia, jak rzucić palenie, warzywa, owoce

  Akupunktura na inne uzależnienia

  Wspomagająca terapia akupunkturowa, jak już wspomniano, stosowana jest także w przypadku leczenia cięższych uzależnień takich jak alkoholizm czy narkomania. Akupunktura w walce z uzależnieniem od narkotyków po raz pierwszy zaczęła być stosowana na szeroką skalę w Wietnamie, ponieważ po zakończeniu wojny w Wietnamie w kraju było bardzo wiele osób uzależnionych, które w trakcie wojny zostały narkomanami. Metodę ich leczenia przy użyciu akupunktury opracował w 1970 roku lekarz z Hong Kongu dr H. L. Wen. W przypadku alkoholizmu i narkomanii należy pamiętać, że sama akupunktura nie wystarczy, ale można ją stosować jako uzupełnienie i wspomożenie pełnej terapii, nad którą powinni czuwać lekarze i psychologowie lub psychiatrzy.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Igły intradermalne - igły uszne do aurikuloterapii i akupunktury ucha

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły uszne z aplikatorem

  igły, uszne, aurikuloterapia, akupunktura ucha, z aplikatorem

  Możesz znać nas z