fbpx
 • TCM w Polsce
 • akupunktura

  Kilka nowych faktów o akupunkturze

  Artykuł opracowany przez:
  dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Chciałabym przybliżyć Wam dzisiaj najnowsze spojrzenie na akupunkturę w oparciu o prowadzone obecne badania naukowe. Wiadomo, że wiedza o akupunkturze cały czas ewoluuje i rozwija się, a my jesteśmy bardzo ciekawi co też ludzie mądrzejsi od nas zauważyli jeżeli chodzi o tę właśnie metodę leczenia.

  Punkty akupunkturowe

  Wcześniejsze badania (chociażby z 2015 roku) wykazały, że obszary akupunkturowe – czyli te gdzie znajdują się punkty akupunktury są zlokalizowane w obszarach bogato unerwionych, unaczynionych czy też są w bliskim sąsiedztwie komórek tucznych – to wszystko stanowi podstawową strukturę aksonu i wpływa na reakcję odruchową [1, 2].

  Różnice między moksoterapią a akupunkturą

  W najnowszym badaniu z 2017 roku postanowiono sprawdzić czy zabieg akupunktury różni się czymkolwiek od zabiegu moksoterapii (dla przypomnienia – akupunktura to zabieg, gdzie skórę przekłuwa się igłami, natomiast moksoterapia polega na przygrzewaniu punktu za pomocą tzw. moksy). Najważniejszym odkryciem okazała się różnica w perfuzji, czyli przepływie krwi, przy zastosowaniu tych dwóch różnych metod. Autorzy zaobserwowali nie tylko zmianę przepływu w okolicy wybranego punktu akupunktury – tj. Bl21, ale także zmiany w obrębie całego kanału Pęcherza Moczowego. Dla łatwiejszego wychwycenia sensu wcześniejszego zdania – obie metody zwiększają przepływ krwi, jednakże w innym zakresie, a to co jest tutaj niezwykle ważne to fakt, że oddziaływanie nie jest tylko i wyłącznie miejscowe, ale „porusza się” po danym meridianie/kanale [3].

  Wpływ elektroakupunktury na naczynia krwionośne

  W kolejnych badaniach wzięto pod lupę tlenek azotu (NO) – związek, który wpływa m. in. na regulację napięcia naczyń krwionośnych i co za tym idzie ciśnienia tętniczego krwi. Wykazano, że elektroakupunktura (najprościej tłumacząc zabieg wykonany igłami podłączonymi do prądu o niskiej częstotliwości) powoduje znaczące uwalnianie tlenku azotu, co wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych [4-6]. Wzrost poziomu tlenku azotu udowodniono również w metodzie termoakupunktury [7].

  Ważna rola krwiobiegu

  Chciałabym tutaj nakreślić znaczenie tych badań, które przede wszystkim łączą się ze zmianami w szybkości przepływu krwi jak i rozluźniania ścian naczyń krwionośnych. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale na to czy jesteśmy zdrowi czy nie, wpływa między innymi to, czy nasz układ krążenia jest w stanie dostarczyć krew do każdego miejsca w naszym ciele, do każdej najdrobniejszej nawet komórki. Bez krwi nie dostarczymy tlenu, a bez niego nie będzie pokarmu potrzebnego komórkom do pracy. Nie zostaną również usunięte szkodliwe substancje, a zatem nie powrócimy do zdrowia. Akupunktura, która polega jedynie na tym, że nakłujemy wybrane miejsca za pomocą igieł nie spowoduje żadnych skutków ubocznych. Czyli nie musimy się martwić, że „wysiądzie” nam żołądek czy wątroba. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to lek na wszystko i czasami niezbędne będzie łączenie tej metody z tzw. „konwencjonalnym” leczeniem. Niemniej jednak w wielu przypadkach ta metoda będzie po prostu strzałem w dziesiątkę! Pamiętajcie proszę, że lepiej zawsze zacząć od jak najmniej inwazyjnych metod, tzn. takich które nie mają w opisie długiej listy skutków ubocznych.

  Bibliografia

  1. W.-B. Zhang, G.-J. Wang, K. Fuxe; Classic and modern meridian studies: A review of low hydraulic resistance channels along meridians and their relevance for therapeutic effects In traditional Chinese medicine; Evidence-based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2015, Article ID 410979; 2015.
  2. Z. J. Zhang, X. M. Wang, G. M. McAlonan; Neural acupuncture unit: a new concept for interpreting effects and mechanisms of acupuncture; Evidence-based Complementary and AlternativeMedicine, vol. 2012, Article ID 429412; str. 23.
  3. Wang G., Jia S., Li H., Wang Z., Tian Y., Hang W.; Changes of Blood Flux at BL21 and Points along BL Meridian Resulted from Acupuncture or Moxibustion: Case Cross Design Study; Evidence-based Complementary and Alternative Medicine Volume 2017 (2017), Article ID 8237580; str. 9.
  4. K. Kimura, H. Takeuchi, K. Yuri, I. Wakayama; Effects of nitric oxide synthase inhibition on cutaneous vasodilation In response to acupuncture stimulation in humans; Acupuncture in Medicine, vol. 31, no. 1; 2013; str. 74–80.
  5. N. T. Jou, S. X.Ma, Responses of nitric oxide-cGMP release in acupuncture point to electroacupuncture in human skin In vivo using dermal microdialysis; Microcirculation, vol. 16, no. 5; 2009; str. 434–443.
  6. Ma S,Lee PC , Anderson TL, Li XY,Jiang IZ; Response of Local Nitric Oxide Release to Manual Acupuncture and Electrical Heat In Humans: Effects of Reinforcement Methods; //doi.org/10.1155/2017/4694238
  7. S. Li, K. Chen, Y.Wu et al., Effects of warm needling at zusanli (ST 36) on NO and IL-2 levels in the middle-aged and old people; Journal of Traditional ChineseMedicine, vol. 23; 2003; str. 127-128.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Renesans akupunktury - Prof. dr n.med. Zbigniew Garnuszewski

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z