Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!
- Dołącz do grona naszych czytelników.
- Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
Nieustannie prowadzone badania nad akupunkturą, ale także szerzej nad całą Tradycyjną Medycyną Chińską, wciąż potwierdzają jej skuteczność, którą od wieków znali praktykujący ją lekarze i terapeuci. W 2016 roku opublikowano serię niezależnie prowadzonych badań nad zastosowaniem różnych form TCM (akupunktury i gua sha) w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menopauzie. W poniższym artykule przedstawiamy ich wyniki, potwierdzające wysoką skuteczność tych metod.
Opublikowane w 2016 roku przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (US National Institute of Health) badania wykazały, że częstotliwość uderzeń gorąca i innych naczynioruchowych symptomów pojawiających się w trakcie menopauzy, może być zmniejszona nawet o połowę w przypadku około 50% kobiet za sprawą ośmiotygodniowej terapii akupunkturowej.
W badaniu wzięło udział 209 kobiet w okresie menopauzy, które doświadczały co najmniej 4 uderzeń gorąca lub nocnych potów w przeciągu 24 godzin. Spośród tej grupy wylosowano kobiety, które zostały poddane serii 20 zabiegów akupunktury w okresie 6 miesięcy oraz kobiety które znalazły się w grupie kontrolnej, której nie poddawano zabiegom. Spośród 170 kobiet, które znalazły się w grupie poddawanej zabiegom akupunktury u 11,9% odnotowano obniżenie częstotliwości występowania symptomów naczynioruchowych i uderzeń gorąca o 85%. Największa grupa kobiet licząca 47% spośród otrzymujących akupunkturę – odnotowała spadek występowania wyżej wymienionych symptomów w granicach 47%. Z kolei 37% kobiet odnotowało jedynie minimalne zmniejszenie częstotliwości o 9,65%. Natomiast 4% kobiet odnotowało rekordowy spadek częstotliwości występowania symptomów o 100%. Spośród kobiet, które znajdowały się w grupie kontrolnej 79,5% zauważyło po 8 tygodniach spadek częstotliwości występowania symptomów o 10%.
W trakcie badania zaobserwowano znaczącą zależność pomiędzy spadkiem częstotliwości pojawiania się uderzeń gorąca a ośmiotygodniową terapią akupunkturową poprzedzoną postawieniem diagnozy według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i na jej podstawie indywidualnym doborem punktów akupunkturowych. [1]
Chińscy lekarze zaobserwowali, że masaż terapeutyczny Gua Sha może być efektywny sposobem na łagodzenie objawów menopauzy.
Badania potwierdzającego tę obserwację dokonano na grupie 80 kobiet w okresie przekwitania. Losowo podzielono je na dwie grupy, z których jedna przez 8 tygodni oprócz standardowych terapii, brała udział w 15 minutowych, cotygodniowych sesjach Gua Sha, a druga była poddawana tylko i wyłącznie konwencjonalnym terapiom. Występowanie ogólnych symptomów menopauzy zostało zredukowane w znacznie większym stopniu w przypadku grupy kobiet, która równocześnie poddawana była terapii Gua Sha. W szczególności zmniejszyło się nasilenie takich symptomów jak: uderzenia gorąca, pocenie się, parestezje, bezsenność, nerwowość, melancholia, zmęczenie czy bóle głowy. Znaczącej poprawie uległ także stan ogólnej jakości życia kobiet, które poddały się zabiegom Gua Sha. [2]
Pozytywne działanie akupunktury odkryto także w przypadku zaburzeń snu pojawiających się często przy menopauzie. Badania naukowe nad wpływem akupunktury na redukcję zaburzeń snu wywołanych menopauzą przeprowadzono na Tajwanie, a ich wyniki opublikowano w 2016 roku. Dane zebrano na podstawie 31 losowych prób, w których wzięło udział łącznie 2433 uczestniczek. W trakcie badań odnotowano znaczący korzystny wpływ korzystania z zabiegów akupunktury na zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania zaburzeń snu. Odnotowano również znaczące zwiększenie wydzielania estradiolu i zmniejszenie wydzielania hormonu folikulotropowego i hormonu luteinizującego. Pogłębiona analiza wykazała także, że kiedy korzystano z punktu SP-6 (Sanyinjiao) zwiększenie poziomu wydzielania estradiolu był największe, w porównaniu do korzystania innych punktów akupunkturowych. Zwiększenie wydzielania tego hormonu wiązała się ze zmniejszeniem szans na wystąpienie zaburzeń snu. [3]
[1] Trajectories of response to acupuncture for menopausal vasomotor symptoms: the Acupuncture in Menopause study. Menopause. 2016 Sep. 26.
[2] Effect of Gua Sha therapy on perimenopausal syndrome: a randomized controlled trial. Menopause. 2016 Oct 10.
[3] Acupuncture to Reduce Sleep Disturbances in Perimenopausal and Postmenopausal Women: A Systematic Review and Mea-analysis. Obstet Gynecol. 2016 Mar;127(3):507-15).
Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!