fbpx
 • TCM w Polsce
 • Chiński Nowy Rok 2021 - Rok Bawołu

  Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawołu

  Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym przypadającym między końcem stycznia a początkiem lutego, jego data wyznaczana jest przez kalendarz księżycowy. W tym roku dzień ten wypada 11 lutego. Do noworocznej kolacji Chińczycy zasiadają w nocy z 10 na 11 lutego. Zasadnicze obchody Chińskiego Nowego Roku kończą się natomiast w tym roku 17 lutego.

  Świętowanie Nowego Roku przez Chińczyków tradycyjnie trwa nawet 15 dni i jest najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Państwowo Chińczykom przydzielone są 3 dni wolnego, ale większość bierze sobie w tym czasie urlop przez co większość sklepów, czy urzędów jest nieczynna.

  Chiński Nowy Rok jest jednocześni Świętem Wiosny, kojarzonym ze zmianą i nadzieją.

  Świętowanie Nowego Roku

  Nowy Rok to dla Chińczyków bardzo rodzinne święto. Muszą powrócić do korzeni, wrócić do swojego rodzinnego domu i odwiedzić w czasie obchodów także swoją dalszą rodzinę.

  Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku każdy musi posprzątać, kupić sobie coś nowego, kogoś odwiedzić, porządnie się najeść, dać komuś prezent, pomodlić się, a także odgonić złe duchy i przywitać dobre.
  Złe duchy – jak każdy dobrze wie – najlepiej przegania się ogniem i hałasem. W okresie noworocznym w Chinach wrażliwi nie mają łatwo. Dźwięk wystrzeliwanych petard, kapiszonów i sztucznych ogni rozlega się na okrągło.

  Sprzątać wolno tylko przed Nowym Rokiem, w Nowy Rok sprzątać można tylko talerze po ucztach, żeby nie wymieść szczęścia, które Nowy Rok przyniósł ze sobą.

  W Wigilię Nowego Roku przygotowuje się uroczystą kolację, której obowiązkowym daniem są pierożki – jiaozi 饺子. Kiedy każdy się naje do granic możliwości nadchodzi czas na gry i zabawy, a nawet hazard.

  Składane są życzenia i wręczane są prezenty. Nikt nie kładzie się spać, wszyscy, nawet ci najmłodsi muszą doczekać do rana. Trzeba być czujnym i palić wszystkie światła – złe duchy mogą czaić się tuż za rogiem.

  W domu ma panować radość i optymizm – to jak człowiek będzie zachowywał się tego dnia wpłynie na jego cały nadchodzący rok. Należy zachować spokój i pogodę ducha, a także rozmawiać o samych miłych rzeczach – zakazane jest narzekanie i krytykowanie.

  Przez kolejne dni Nowego Roku odwiedza się rodzinę i najbliższych. Wszyscy nasi znajomi ze studiów stwierdzili, że Nowy Rok jest dla nich najlepszym okresem, nie dość, że kilka dni z rzędu spędza się przy stole, to na dodatek bliscy rodziny hojnie obdarowują gotówką.

  Rok Bawołu

  Wraz z Nowym Rokiem kończymy mijający Rok Szczura i wkraczamy w Rok Bawołu.

  Bawół jest drugim znakiem zodiaku w cyklu chińskiej astrologii – według legendy bawół przegrał ze szczurem wyścig, którego celem był Nefrytowy Cesarz, tym samym zajmując drugie miejsce w cyklu astrologicznym. Osoby urodzone pod znakiem Bawołu (czyli w latach: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997 i 2009) mają odznaczać się pracowitością, przykładnym wykonywaniem swoich obowiązków. Są to osoby rozważne, na których można polegać. Swoją pracę wykonuję powoli, ale ze starannością i uporem. Osoby spod znaku Bawołu cenią sobie tradycję. Bawół jest symbolem sukcesu osiągniętego dzięki ciężkiej pracy. Szczęśliwe liczby Bawołu to 1, 3 oraz 5. Z kolei kamieniem Bawołu jest akwamaryn.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Horoskop Chiński - Twój charakter i przyszłość według tradycyjnej mądrości Wchodu

  książka, Horoskop Chiński

  MThe 12 Chinese Animals - Create Harmony in your Daily Life through Ancient Chinese Wisdom

  książka, horoskop, zodiak

  Żyj dobrze żyj długo - Peter Deadman

  Żyj dobrze żyj długo, Peter Deadman, książka

  Możesz znać nas z