fbpx
 • TCM w Polsce
 • kinesiotaping

  Kinesiotaping – modny trend czy skuteczna metoda

  Artykuł opracowany przez: dr Tetiana Jakimiec

  Kinesiotaping jest to metoda terapeutyczna, mająca swoje zastosowanie w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz ortopedii. Nazywana jest również plastrowaniem dynamicznym. Polega na umieszczeniu specjalnego kolorowego plastra na ciele pacjenta w celu usprawnienia jego działania, złagodzenia bólu lub zapobiegania kontuzjom. Dzieje się to w ściśle określony sposób, w określonym miejscu i określoną techniką. Dlatego też zabieg powinien przeprowadzać wyłącznie certyfikowany specjalista, najlepiej lekarz, naturopata lub fizjoterapeuta. Dzięki temu pacjent ma pewność właściwego wykonania, które ma przynieść ulgę. Kluczem metody jest właściwe zaaplikowanie na skórę, stąd potrzeba doskonałej znajomości budowy mięśni, ich początku i zakończenia, jak również funkcji, jaką sprawują.

  Geneza kinesiotapingu

  Metodę tę, opartą na tapingu opracował w latach 70. ubiegłego wieku japoński fizjoterapeuta, dr Kenso Kase. Jej najbardziej spektakularna prezentacja miała miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988, kiedy plastry demonstrowali reprezentanci Japonii. Sam Kenso Kase odwiedził również Polskę w roku 2004. Przekonywał, że kinesiotaping testował głównie na sobie, zanim polecał go innym. Metoda stała się bardzo popularna w latach 90. XX wieku, z jej dobrodziejstw korzystało wielu znanych sportowców. Do dziś w plastrach występują między innymi tenisistka Serena Williams czy piłkarz Mario Balotelli. Metoda ta jest powszechnie stosowanym sposobem terapii schorzeń i urazów narządu ruchu w wielu krajach od Dalekiego Wschodu po Europę i Stany Zjednoczone.

  Siła w plastrach

  Plastry do kinesiotapingu wykonuje się z bawełny i kleju akrylowego. Ich grubość i ciężar zbliżony jest do parametrów skóry. Plastry podobnie jak naturalna skóra potrafią być rozciągliwe. Są wygodne podczas stosowania, ich struktura – falowana powierzchnia sprawia, że przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Można je więc nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra. Plastry w żaden sposób nie ograniczają ruchów, nie ingerują też w codzienne funkcjonowanie, co ważne zwłaszcza w przypadku osób aktywnych. Nie zawierają w swoim składzie również żadnych substancji, dlatego jako metoda całkowicie naturalna są polecane również kobietom w ciąży oraz dzieciom.

  Działanie plastrów

  Plastrowanie dynamiczne pomaga na wiele dolegliwości, dlatego warto tę metodę terapii wziąć pod uwagę w przypadku własnych problemów zdrowotnych.  Naklejona taśma delikatnie unosi skórę, zwiększając tym samym przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, wpływa na odczuwanie bólu. Technika pomaga również w regulowaniu ilości i prędkości przepływającej limfy. Jest ona intensywniejsza a jej zastoje znacznie maleją. Zmniejszają się również krwiaki podskórne różnego typu oraz obecne tam ewentualne stany zapalne. Poprawia się krążenie krwi. Co ważne, w badaniach udowodniono, że aplikacja plastra wpływa na wzrost zakresu ruchu i siły mięśni. W osłabionych mięśniach zwiększa intensywność skurczu a w zależności od tego, czy jest on rozciągnięty, czy przykurczony, poprawia pozycję spoczynkową mięśnia. Jest to więc idealna metoda na wyrównanie asymetrii w stawach. Kinesiotaping jest najbardziej polecany jako wsparcie terapii manualnej, pomaga wydłużyć efekty po masażu i prace fizjoterapeuty po zabiegu.

  tejp, tape, plaster, kinesiotaping
  tejp, tape, plaster, kinesiotaping

  Dla kogo kinesiotaping?

  Lista schorzeń i dolegliwości, na które pomaga ta metoda jest długa.

  1. Ból

  Plastrowanie dynamicznie znacznie pomaga w uśmierzeniu bólu pourazowego, na przykład będącego wynikiem kontuzji lub wypadku. Wskazaniem są również zespoły bólowe kręgosłupa, w ich przypadku plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy. Niweluje bóle reumatyczne oraz pooperacyjne. Niektórzy pacjenci po terapii kinesiotapingiem całkowicie odstawiają leki przeciwbólowe.

  Metoda plastrowania pomaga również w bólach kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego), przy dolegliwościach bólowych barku, zapaleniu pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), w bolesności okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa), w stanach po skręceniach i zwichnięcia stawów, przy paluchu koślawym (Hallux valgus) oraz w dolegliwościach ze strony ścięgna Achillesa.

  2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie

  Właściwie założone plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie. Nie tylko odciążają je, ale także normalizują ich napięcie, poprzez wspomaganie ich funkcji.

  3. Zapobieganie kontuzjom

  Działanie plastrów polega również na ułatwieniu przemieszczania się mięśni względem powięzi stabilizując stawy, co znacznie pomaga podczas treningu.

  4. Skurcze

  Plastrowanie wspomaga sportowców podczas skurczu, osoby mniej aktywne wspiera, gdy zmagają się ze skurczem łydek, na przykład w czasie snu.

  5. Korekcja wad postawy (np. skolioza)

  6. Problemy z krążeniem

  Plastry poprzez usprawnienie pracy limfy dają efekt porównywalny do drenażu limfatycznego. Dlatego zabieg poleca się na przykład kobietom po mastektomii lub osobom, które mają problem z opuchniętymi nogami (kobiety w ciąży, lub osoby pracujące przez wiele godzin w pozycji stojącej).

  7. Zmarszczki

  Twórca kinesiotapingu, dr Kenzo twierdził, że kolorowa taśma zapobiega także powstawaniu zmarszczek. On sam stosował ją na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmował rano. Przekonywał, że regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym a nawet cieniom pod oczami.

  8. Rozstępy

  Udowodniono, że kinesiotaping pomaga kobietom ciężarnym nie tylko się zrelaksować, lecz także zapobiec rozstępom.

  Kinesiotaping to wiele sposób aplikacji plastrów. Technikę wykonania zabiegu dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. Są to odpowiednio technika mięśniowa, najczęściej stosowana, więzadłowa-ścięgnowa, powięziowa, przestrzenna (główna technika przeciwbólowa) oraz limfatyczna.

  Autorzy

  dr Tetiana Jakimiec Informoterapeutka, naturopata, lekarz neurolog, homeopata, specjalistka medycyny chińskiej. W roku 2010 ukończyła Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny (na Ukrainie) na kierunku lekarskim. Tam także uzyskała specjalizację w zakresie neurologii. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku medycyny chińskiej (akupunktura).

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Taśmy do kinesiotapingu

  tape, taśmy, plastry, kiesiotaping, taping

  Przewodnik tapingu dla każdego

  książka, taping, kinesiotaping, plastrowanie dyamiczne, tejpy

  Tejp Kineasy - od 5 do 32 metrów

  tejp, tape, taśma, plaster

  Sprej pod taśy do tapingu Muller Pre Tape

  sprej pod taśmy do kinesiotapingu

  Możesz znać nas z