fbpx
 • TCM w Polsce
 • Meteopatia a medycyna chińska

  Jesień – okres przejściowy, w którym ścierają się ciepłe, jeszcze letnie dni, z zimową aurą, to czas prawdziwej meteorologicznej rewolucji! W tym roku zapowiadane są szczególnie gwałtowne załamania pogody. Na ostre zmiany pogody muszą się przygotować zwłaszcza osoby cierpiące na meteopatię, czyli nadwrażliwość na czynniki atmosferyczne, a według różnych badań cierpieć na nią może nawet połowa z nas! Jak się zatem przygotować? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź, którą podsuwa nam medycyna chińska!

  Meteopatia

  Wpływ zmian pogody na samopoczucie i zdrowie wielu osób, pokazuje w jakim stopniu wewnętrzny stan naszego organizmu zależy od czynników środowiska. Wiele osób w momentach nagłych zmian pogody bardzo intensywnie odczuwa ich oddziaływanie na swój nastrój i kondycję fizyczną. Silne odczuwanie zmian pogodowych czy też nadwrażliwość na zmiany meteorologiczne nazywamy meteopatią. W Polsce na problemy związane z meteopatią może cierpieć nawet do 60% całej populacji [1]. Meteopatia może objawiać się sennością, niestabilnością emocjonalną, osłabieniem organizmu, skokami ciśnienia krwi, bólami stawów oraz migrenowymi bólami głowy połączonymi z nudnościami i światłowstrętem. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości takie jak wrzody żołądka lub dwunastnicy mogą dodatkowo odczuwać w spotęgowany sposób objawy tych chorób. Wpływ czynników meteorologicznych na osoby będące metopatami jest tak duży, ponieważ osoby te posiadają szczególną wrażliwość na temperaturę, wiatr oraz ciśnienie i wilgotność powietrza. Meteopatami bywają częściej kobiety, ponieważ meteopatia wiąże się z gospodarką hormonalną organizmu, która u kobiet jest szczególnie wrażliwa i podatna na zachwiania równowagi spowodowane czynnikami środowiskowymi. Na problemy związane z meteopatią w większym stopniu narażone są również osoby starsze oraz zestresowane lub przepracowane [2].

  Niestety polski klimat bardzo sprzyja problemom z meteopatią. Częste zmiany pogody, duża liczba deszczowych i pochmurnych dni, gorące lata i mroźne zimy poprzeplatane okresami metorologicznej niestabilności, nakładają na osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody duże obciążenie. Zmiana warunków klimatycznych w Polsce jest niestety (jak na razie 😉 ) poza naszym zasięgiem, ale nie mogąc zapobiec przyczynom środowiskowym, możemy spróbować poradzić sobie z objawami.

  Jak radzić sobie z meteopatią?

  Aby uniknąć problemów z meteopatią dobrze jest zapewnić naszemu organizmowi właściwy poziom wypoczynku – odpowiednio dużo spać (najlepiej 7-8 godzin w ciągu nocy), zmienić dietę na bardziej lekkostrawną, bogatszą w witaminy i minerały (szczególnie ważne są magnez i witamina B). Dobrym sposobem na przezwyciężenie spadku formy wywołanego czynnikami środowiska jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, która pozwala przełamać uczucie zmęczenia oraz rozgrzewająca sauna. Niestety jeśli chodzi o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, to zimna, pochmurna i deszczowa aura nie zachęcają nas do niej. Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby na wzmocnienie organizmu przed nadchodzącymi metrologicznymi zawirowaniami. Jednym z takich sposobów, stroniącym od środków farmakologicznych, jest tradycyjna medycyna chińska!

   

   

  Cun to jednostka miary odległości używana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jeden cun odpowiada długości paliczka środkowego w palcu wskazującym lub szerokości kciuka w jego najszerszym miejscu.

   

  Lokalizacja punktu Sj 5 →

  meteopatia, moksoterapia, punkt wai-guań, moksa

  W tradycyjnej medycynie chińskiej problemy z meteopatią związane są z patogenami zimna i wilgoci dostającymi się do organizmu. Zapobiec temu może ogrzewanie punktu Sj 5 w zabiegu moksoterapii (czym jest moksoterapia?). Punkt Sj 5 powinno się stymulować z zastosowaniem techniki pobudzającej – jednostajnego nagrzewania punktu zbliżoną do niego moksę przez kilkadziesiąt sekund lub parę minut – do momentu, kiedy ciepło emitowane przez moksę stanie się dla pacjenta nieprzyjemne. Do tego zabiegu najlepiej jest wykorzystać moksę w cygarze. Punkt Sj 5 zlokalizowany jest na zewnętrznej stronie przedramion, w odległości około 2 cun od nadgarstka, na linii prostej przebiegającej przez środek przedramienia (patrz ilustracja powyżej). Punkt Sj 5 pomaga ponadto w problemach reumatycznych, zapaleniu stawów i wielu innych problemach związanych z dolegliwościami dłoni i rąk. Punkt ten stymuluje się także w przypadku chorób skórnych, szczególnie tych związanych z uczuleniami [3].


  PRZYPISY:

  [1] Meteopatia – czy to się leczy?; dziennik.pl; //zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/503133,meteopatia-czy-to-sie-leczy.html [dostęp 21.09.2017].
  [2] mgr farm. Anna Żyła; Co to jest meteopatia?; doz.pl; //www.doz.pl/czytelnia/a2822-Co_to_jest_meteopatia [dostęp 21.09.2017].
  [3] – Igor Sołowiow, Moksoterapia – bądź lekarzem dla samego siebie!, Warszawa 2015,  s. 79-80.

  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Moksa sypana

  moksa, moxa, sypana

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Możesz znać nas z