fbpx
 • TCM w Polsce
 • Moksa na refluks żołądka

  Refluks żołądka to dolegliwość polegająca na cofaniu się treści żołądka do przełyku, co spowodowane jest najczęściej nieprawidłową pracą mięśni zwieracza żołądka. Cofająca się do przełyku treść może doprowadzić do podrażnienia jego błony śluzowej, a w rezultacie nawet do stanu zapalnego. Kwaśne treści żołądkowe mogą się również dostawać do krtani lub oskrzeli wywołując stany zapalne także w tych narządach. Refluksowi towarzyszy przez to uczucie zgagi, palenia w ustach oraz promieniujący ból w szyi lub w okolicach zamostkowych, przez co może być pomylony z zawałem serca.

  Kogo dotyka refluks żołądka?

  Jest to niewątpliwie uciążliwa dolegliwość, która niestety dotyka wiele osób. Szczególnie narażone na refluks są kobiety w ciąży, osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę, zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka, zaburzenia hormonalne i dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Na szczęście sposoby na radzenie sobie z nią ma także tradycyjna medycyna chińska w postaci moksoterapii.

  Który punkt moksować?

  W przypadku zaburzeń pracy żołądka takich jak refluks, nudności, mdłości, czkawka, odbijanie się, ale również pośrednio choroba lokomocyjna czy zaburzenia wagi ciała, punktem, który powinniśmy poddać zabiegowi jest punkt Pc 6, będący istotnym punktem osierdzia.

  Punkt Pc 6 położony jest pośrodku wewnętrznej strony przedramienia, w odległości 2 cun od nasady dłoni. Punkt ten powinno się nagrzewać wykorzystując technikę harmonizującą lub hamującą. Technika harmonizująca polega na zbliżaniu moksy do punktu na krótką chwilę, po czym jej oddalaniu w sekwencji około 7 zbliżeń i oddaleń na minutę. Technika hamująca polega na przesuwaniu moksy równolegle do skóry przy pomocy głaszczących ruchów. Do tego celu bardzo dobrze sprawdza się roller do moksowania.

  Cun to jednostka miary odległość używana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jeden cun odpowiada długości paliczka środkowego w palcu wskazującym lub szerokości kciuka w jego najszerszym miejscu.

   

  Lokalizacja punktu Pc 6 →
  (punktu osierdzia)      

  moksoterapia, refluks żołądka

  Punkt osierdziowy odpowiada za prawidłową i harmonijną wymianę informacji pomiędzy wątrobą, sercem, mózgiem i żołądkiem. W tradycyjnej medycynie chińskiej źródłem dolegliwości punktu osierdziowego są zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby, której zadaniem jest oczyszczanie krwi z toksyn. Kiedy w punkcie tym występują zaburzenia, wówczas proces oczyszczania krwi nie przebiega prawidłowo, a organizm nie może poradzić sobie z pozbywaniem toksyn. Toksyny zaczynają być magazynowane w organizmie, co może skutkować przybieraniem na wadze (odkładanie się toksyn w tłuszczach). Dlatego też terapia punktu Pc 6 stosowana jest również jako terapia wspomagająca w odchudzaniu [1].


  PRZYPISY:

  [1] – Igor Sołowiow, Moksoterapia – bądź lekarzem dla samego siebie!, Warszawa 2015,  s. 65-68.

  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Możesz znać nas z