fbpx
 • TCM w Polsce
 • Stopy to podstawa

  Zdrowie i uroda to rzeczy nierozerwalnie ze sobą związane. Trudno o dobry wygląd kiedy jesteśmy przemęczeni, chorzy i źle się czujemy. Nasz zły stan zdrowia jest często widoczny gołym okiem. Kiedy jednak jesteśmy zdrowi, wypoczęci i pełni energii od razu zyskujemy na wewnętrznym blasku i atrakcyjności – nasz wygląd staje się wizytówką wewnętrznej równowagi naszego organizmu. Dlatego też troskę o dobry wygląd należy zacząć od zadbania o stan swojego zdrowia, utrzymywanie harmonii w organizmie i jego naturalnej równowagi. Starożytni Chińczycy doskonale zdawali sobie sprawę z zależności pomiędzy zdrowiem, rozumianym jako równowaga energii Qi w ciele człowieka, a wyglądem zewnętrznym. Takie podejście wpisuje się w szerszą tradycję medycyny chińskiej, która traktuje ciało człowieka jako całość, a nie tylko jako jego poszczególne elementy. Podejście takie nazywamy podejściem holistycznym – czyli całościowym. Zgodnie z nim zdrowie i uroda to tylko dwa aspekty tego samego zagadnienia jakim jest człowiek i jego organizm.

  Uzbrojeni w tą wiedzę, starożytni chińscy lekarze odkryli również jakimi sposobami dbać zarówno o zdrowie jak i o urodę. Jedną z terapii służących zarówno zdrowiu ciała jak i jego wyglądowi zewnętrznemu, którą przez wieki doskonaliła tradycyjna medycyna chińska, jest kuracja z wykorzystaniem chińskiej moksy.

  Moksa, zwana też bylicą pospolitą, to pochodzące z Chin zioło wykorzystywane od setek lat w tradycyjnej chińskiej termopunkturze do przyżegań punktów akupunkturowych. Chińscy medycy zalecali termopunkturę w przypadkach kiedy klasyczna akupunktura z użyciem igieł nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Termopunktura, zwana też moksowaniem, stymuluje punkty akupunkturowe przy pomocy temperatury oraz dzięki leczniczemu wpływowi spalanych ziół. Termopunkturę można wykonywać przy użyciu specjalnych cygar lub papierosów z moksą (spokojnie! nie służą one do palenia tak jak tytoń a jedynie do umieszczania ich nad punktami akupunkturowymi), a także przy użyciu różnego rodzaju rollerów, pudełek, lub specjalnych nakładek czy kapturków na igły akupunkturowe. Moksa występuje w wielu różnych odmianach: moksy luźnej – sypanej, w postaci suszu, który umieszczać można na igłach do akupunktury; w postaci wałeczków ze sprasowanej moksy; moksy ciętej w papierowych tubkach, czy w końcu w postaci wypełnionych moksą cygar i papierosów.

   

  Termopunktura to jednakże nie jedyny sposób wykorzystania dobroczynnych właściwości moksy! Mniej znanym sposobem, choć takim, który praktykować może każdy samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy potrzebnej by w bezpieczny sposób przeprowadzać zabiegi termopunktury, jest wykorzystywanie moksy jako wywaru do moczenia stóp.

  Moczenie stóp w wywarze z chińskiej moksy pozwala w naturalny sposób pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Ponadto wywar z moksy poprawia jędrność i ogólny wygląd skóry stóp. Jednocześnie moksa stymuluje krążenie, pozwala zapobiegać chorobom naskórka, a także poprawia równowagę metabolizmu w całym organizmie.

   

  Zdrowie stóp jest niezwykle istotne w tradycyjnej chińskiej szkole medycyny. Na stopach znajduje się bowiem aż 60 punktów akupunkturowych – więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała. Według Chińczyków tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak stopy są zwierciadłem ciała. Ten pogląd wynika z tego, iż znajdujące się na stopach punkty akupunkturowe połączone są z najważniejszymi organami wewnętrznymi takimi jak wątrobą czy żołądek. Co za tym idzie niezwykle istotne jest utrzymywanie dobrego krążenia w stopach, ponieważ ich stan przekłada się pośrednio na stan całego organizmu. Zimne stopy świadczące o słabym krążeniu to sygnał mówiący, iż najwyższa pora zająć się ich odpowiednią pielęgnacją. Pielęgnacją, do której idealnie nadaje się pobudzająca krążenie oryginalna chińska moksa do stóp!

  Przygotowanie wywaru z moksy do moczenia stóp jest niezwykle proste. Moksę w woreczku należy umieścić w dużej misce, następnie zalać wrzątkiem niczym zwykłą herbatę, poczekać aż temperatura wywaru spadnie na tyle by nie powodowała dyskomfortu a następnie włożyć stopy do miski. Stopy należy namaczać przez kilka-kilkanaście minut po czym wytrzeć je suchym ręcznikiem. Nic prostszego! Ręcznik można wykorzystać także przykrywając nim miskę, w której trzyma się stopy, by wydłużyć czas ich ogrzewania.

  Dzięki tym prostym zabiegom nie tylko poprawisz wygląd swoich stóp ale także zadbasz o zdrowie całego organizmu. Zobaczysz – Twoje ciało jeszcze Ci za to podziękuje!

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z