fbpx
 • TCM w Polsce
 • Moksa Smoka

  Moksa Smoka – najlepszy sposób na wzmocnienie Yang

  Szczególną formą moksoterapii jest tak zwana „Moksa Smoka”. Podobnie jak inne zabiegi moksoterapii, także Moksa Smoka polega na ogrzewaniu punktów punktów akupunkturowych przy pomocy moksy – ususzonej rośliny: bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris L.). Zabieg moksoterapii jest najbardziej wskazywany w przypadkach obniżenia Yang ponieważ nagrzewanie moksą skutecznie wzmacnia energię Yang. Moksa Smoka to zabieg, który w szczególny sposób oddziałuje na nasze Yang. Zabieg ten najlepiej jest przeprowadzać właśnie teraz, latem – między 15 lipca a 15 sierpnia.

  Dlaczego Moksę Smoka najlepiej jest robić latem?

  Latem nasze Yang osiąga swoje maksimum co wiąże się z jego rozproszeniem i utrzymywaniem się na powierzchni naszego ciała. Taki mechanizm umożliwia sprawne oddawanie nadmiarów ciepła. Z tego też powodu okres lata, a w szczególności czas między 15 lipca a 15 sierpnia, jest najlepszym momentem na profilaktyczne wzmacnianie Yang.

  Zalecenia w tym kierunku możemy odnaleźć już w fundamentalnym dla medycyny chińskiej dziele jakim jest Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, w którym czytamy:

  Przemiany Yin i Yang w ciągu czterech pór roku jest podstawą cyklu narodzin i zamierania życia. Mędrcy potrafili pielęgnować energię Yang wiosną i latem oraz dbali o zachowanie energii Yin jesienią i zimą. Podążanie za porządkiem wszechświata sprzyja naturalnemu rozwojowi. Kto jednak nie szanuje naturalnego porządku rzeczy, uszkadza korzeń życia i osłabia swą prawdziwą energię.

  Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza

  Jak Moksa Smoka oddziałuje na Yang?

  Jak zatem możemy wzmacniać znajdujące się latem na powierzchni Yang? Możemy oczywiście odpowiednio komponować posiłki, w końcu dietetyka jest filarem medycy chińskiej, ale możemy także skorzystać z moksoterapii, a w szczególności z Moksy Smoka!

  Moksa smoka opiera się na oddziaływaniu na Kanał Zarządzający Du Mai (督脈), który jest głównym regulatorem tylnym. Meridian ten nazywany jest „Morzem Yang”, a jego rolą jest kontrolowanie wszystkich funkcji Yang oraz łączenie ze sobą wszystkich meridianów Yang. Ponadto funkcjami tego kanału są usuwanie wiatru zewnętrznego, uspokajanie Wiatru wewnętrznego, odżywianie szpiku, mózgu i rdzenia kręgowego poprzez dostarczanie brakującego Jing. Du Mai odpowiada także za wzmacnianie Qi odpornościowego (Wei Qi) oraz wzmacnianie kręgosłupa, przede wszystkim na odcinku lędźwiowym. Zabieg moksy smoka oprócz oddziaływania na Kanał Zarządzający Du Mai, oddziałuje także na grupę 34 punktów dodatkowych nazywanych Hua Tuo Jia Ji (华佗 夾脊).

  Wskazaniem do zastosowania moksy smoka na kanale Du Mai jest Zimno oraz Niedobory Yang. Moksa smoka wzmacnia Yang, ogrzewa Kanały, usuwa Zimno, usuwa Wiatr, wzmacnia kręgosłup.

  Moksę smoka ustawia się na całym odcinku kręgosłupa, poczynając od lędźwi, a na szyi i karku kończąc. Dzięki temu moksa smoka w bardzo silny sposób oddziałuje na Qi w całym organizmie.

  Jak wykonać zabieg Moksy Smoka?

  Moksę smoka można przeprowadzać na dwa podstawowe sposoby:

  W najbardziej tradycyjnym sposobie wykorzystuje się mieszankę startego czosnku i imbiru. Należy zetrzeć około 150g imbiru i 150g czosnku, a następnie wymieszać je tworząc jednolitą masę. Na kręgosłup leżącego na brzuchu pacjenta nakłada się długi pasek gazy medycznej (szerokości 5-10 cm). Na gazę nakłada się masę imbirowo-czosnkową, która będzie izolowała moksę od skóry pacjenta. Na tej warstwie usypuje się ścieżkę z moksy sypanej (luźnej waty) i formuje ją w tak by jej podstawa była szeroka i zwężała się w czubek. Moksę na czubku można nasączyć niewielką ilością alkoholu, aby szybciej się rozpaliła. Po zapaleniu moksy powinna się ona spalać przez około 20 minut ogrzewając w tym czasie punkty na Kanale Du Mai.

  Drugi sposób polega na zastosowaniu metalowych pudełek do moksy umieszczonych w dużym, pokrywającym plecy pokrowcu. Ten sposób zabieg jest najbezpieczniejszy dla pacjenta minimalizując ryzyko poparzenia.

  Po zakończonym zabiegu pacjent powinien usiąść i zrelaksować się. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie zawroty głowy lub uczucie „pustki” w głowie.

  Źródła:

  1. Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza
  2. Huŏ Lóng Jiǔ; Fire Dragon Moxibustion; Cloud Mountain Analects; //cloudmountainanalects.com/2015/09/16/fire-dragon-moxibustion-%E7%81%AB%E9%BE%99%E7%81%B8/?fbclid=IwAR0rDX4JMQgOJDL-Cp3ZUM-Q2yr4uG81yL-2FdaY98V7HaOnHxRyemKFMIQ; dostęp 31.07.2020.
  3. Zdjęcie w nagłówku pochodzi ze strony: Fire Dragon Moxibustion; Cloud Mountain Analects; //cloudmountainanalects.com/2015/09/16/fire-dragon-moxibustion-%E7%81%AB%E9%BE%99%E7%81%B8/?fbclid=IwAR0rDX4JMQgOJDL-Cp3ZUM-Q2yr4uG81yL-2FdaY98V7HaOnHxRyemKFMIQ; dostęp 31.07.2020.
  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa sypana - zwykła

  moksa, moxa, moksa sypana, moksa luzem, moksa zwykła

  Moksa sypana - pięcioletnia

  moksa, moxa, moksa sypana, moksa luzem, moksa pięcioletnia

  Pokrowiec na 12 pudełek - Moksa Smoka

  moksa, moksa smoka, pokrowiec

  Metalowe pudełko do moksoterapii

  moksa, moksoterapia, pudełko na moksę

  Mosiężne pudełko do moksoterapii

  moksa, moksoterapia, pudełko na moksę

  Możesz znać nas z