fbpx
 • TCM w Polsce
 • Moksoterapia na biegunkę

  Biegunka to dokuczliwa dolegliwość, której mogą towarzyszyć silne bóle brzucha, ogólne osłabienie, dreszcze lub gorączka. Jeśli jej objawy występują przez okres do dwóch tygodni, wówczas możemy mówić o biegunce ostrej. Jeśli objawy występują dłużej, niż przez cztery tygodnie, wówczas można mówić o biegunce przewlekłej. Długotrwała biegunka może mieć poważne skutki takie jak odwodnienie czy zaburzenie gospodarki elektrolitowej.

  Najczęstszymi przyczynami biegunki są zakażenia wirusowe i bakteryjne przewodu pokarmowego, uboczne działanie różnych leków (w szczególności antybiotyków), zatrucia, nadwrażliwość pokarmowa oraz stres.

  Kiedy dopadnie nas biegunka powinniśmy pamiętać o uzupełnianiu płynów i nawadnianiu się. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. W przypadku jej wystąpienia, Tradycyjna Medycyna Chińska proponuje nam możliwość zwalczania jej przy pomocy akupunktury lub moskoterapii. Zabieg moksoterapii na biegunkę jest na tyle prosty, że może go wykonać praktycznie każdy, nawet w domowych warunkach. Położenie punktów akupunkturowych wykorzystywanych w zabiegach na biegunkę sprawia, że zabieg ten możemy przeprowadzić na sobie samych bez niczyjej pomocy!

  Moksoterapia na biegunkę

  Na dolegliwości żołądkowe i w celu normalizacji stolca nagrzewa się punkt St 44, który znajduje się na stopie, pomiędzy palcem długim, a palcem trzecim, u samej ich podstawy. Punkt powinno się nagrzewać wykorzystując technikę harmonizacji lub pobudzania (tonizacji).

  W celu powstrzymania biegunki można również nagrzewać punkt akupunkturowy St 36. Punkt ten znajduje się na wysokości 3 cun poniżej rzepki w kolanie (mierząc od jej dolnej krawędzi) i trzy czwarte cun od środka kości piszczelowej.

  W celu uregulowania pracy jelit możemy nagrzewać punkty obiegowe żołądka. Punktami tymi są St 37 – odpowiadający za pracę jelita cienkiego oraz St 39 – odpowiadający za pracę jelita grubego. Punkt St 37 zlokalizowany jest 6 cun poniżej rzepki i 1 cun od środka kości piszczelowej. Punkt St 39, zlokalizowany jest na tej samej linii – 9 cun poniżej rzepki i 1 cun od środka kości piszczelowej.

  biegunka, moksoterapia, termopunktura, moksa, punkty

  Cun to jednostka miary odległości używana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jeden cun odpowiada długości paliczka środkowego w palcu wskazującym lub szerokości kciuka w jego najszerszym miejscu.

  Technika harmonizująca

  Technika harmonizująca pozwala w delikatny sposób przywrócić równowagę energetyczną w nagrzewanym punkcie. Wykonuje się ją naprzemiennie zbliżając i oddalając palącą się moksę od punktu. Moksę zbliżamy na odległość pół centymetra i w tej pozycji pozostawiamy ją do momentu, aż pacjent poczuje parzenie, wtedy odsuwamy moksę na kilka chwil. Serię kolejnych przybliżeń i oddaleń wykonujemy około pięć do siedmiu razy na minutę. Nagrzewając punkty w ten sposób można płynnie przechodzić od ogrzewania jednego punktu do drugiego.

  Technika tonizująca

  Technika tonizująca (pobudzająca) pozwala dostarczyć punktowi dodatkowej energii. Technikę tę stosuje się w przypadkach deficytów energii w określonych punktach. Stosując ją przybliżamy palącą się moksę na odległość, w której pacjent zaczyna czuć gorąco na skórze i pozostawiamy w takim położeniu przez 3 do 5 minut.

  Biegunka a stres

  Jedną z często pojawiających się przyczyn biegunki jest stres. Pojawienie się biegunki spowodowane jest zwiększonym wydzielaniem się adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny w stresujących sytuacjach, które rozregulowują funkcjonowanie organizmu. Dlatego też jednym ze sposobów zapobiegania problemom z układem trawienia jest przeciwdziałanie stresowi.

  W moksoterapii punktem, który nagrzewa się w celu przeciwdziałania skutkom stresu, lęku i niepokoju jest punkt St 14, który znajduje się w odległości 4 cun od środka klatki piersiowej, pomiędzy jej pierwszymi żebrami. Punkt St 14 powinno się nagrzewać korzystając z techniki harmonizującej lub rozpraszającej.

  stres, biegunka, moksoterapia, termopunktura, moksa, punkty


  ŹRÓDŁA:

  Igor Sołowiow, Moksoterapia – bądź lekarzem dla samego siebie!, Warszawa 2015.

  Biegunka, medonet.pl, //www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,biegunka–rozwolnienie—-przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1579219.html [dostęp: 12.10.2017].

  Biegunka ze stresu, portal.abczdrowie.pl, //portal.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-ze-stresu [dostęp: 12.10.2017].

  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksoterapia - bądź lekarzem dla samego siebie

  moksoterapia, podręcznik, książka

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Moksa sypana

  moksa, moxa, sypana

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Możesz znać nas z