fbpx
 • TCM w Polsce
 • Polarność w terapii magnesami

  Magnetoterapia ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnych zabiegów akupunktury i moksoterapii, takich jak jej bezbolesność oraz możliwość zabrania przez pacjenta „terapii do domu”. Leczenie magnesami opiera się na wykorzystaniu zjawiska polarności magnesów – ruchu energii pomiędzy dwoma biegunami magnesów.

  Terapia magnesami to bardzo ciekawa alternatywa dla zabiegów akupunktury i moksoterapii. Leczenie magnesami ma tę zaletę, że nie powoduje bólu, jak ma to miejsce w akupunkturze, dlatego też może być z powodzeniem stosowane u dzieci, osób starszych i wszystkich innych, które nie lubią nakłuwania. Same magnesy są tanie i łatwo dostępne, a zabiegi z ich użyciem proste i bezpieczne w przeprowadzaniu. Wystarczy już podstawowa wiedza dotycząca punktów akupunkturowych, meridian i protokołów oraz znajomość podstawowych zasad stosowania magnesów aby zacząć leczenie z ich użyciem. Magnesy mają jeszcze tę zaletę, że mogą oddziaływać na pacjenta przez wiele godzin, ponieważ mogą one „iść z pacjentem do domu”. Magnesy mogą być umieszczone na odpowiednich punktach i przyklejone w tych miejscach plasterkami – w ten sposób terapia nie ogranicza się jedynie do gabinetu lekarza / terapeuty. Ostatnia, ale bynajmniej nie najmniej istotna, zaleta magnesów to ich polarność – dwubiegunowość.

  Dwa bieguny

  Każdy magnes posiada dwa przeciwstawne bieguny – północny (N) i południowy (S). Dwa bieguny magnesu odpowiadają dwóm siłom działającym we wszechświecie – Yin i Yang. Biegun północny (N) reprezentuje Yang – niebo, dzień, lato, radość, ciepło i aktywność. Biegun Yang odpycha i rozprasza energię. Biegun południowy (S) reprezentuje Yin – ziemię, noc, zimę, smutek, zimno i bierność. Biegun Yin przyciąga i wzmacnia energię. To właśnie obecności dwóch przeciwstawnych biegunów magnes zawdzięcza swoje specjalne właściwości. Ścierające się bieguny magnesów, tak jak ścierające się nieustannie siły Yin i Yang, powodują ruch energii. Polarność stwarza ruch – od bieguna północnego (N) – Yang do bieguna południowego (S) – Yin. Ruch od ciepła do zimna, od aktywności do bierności, od dnia do nocy, od nieba do ziemi.

  yin yqng, medycyna chińska

  Moc magnesów

  Magnesy stosowane w leczeniu generalnie odznaczają się raczej niewielką mocą. Moc magnesów wyrażana jest w Gausach (Gs) – jednostce indukcji magnetycznej. W celach terapeutycznych stosowane są magnesy o mocy nie przekraczającej 9000 Gs. Magnesy terapeutyczne o mocy około 400-800 Gs uznawane są za słabe magnesy, natomiast te o mocy 2500-9000 Gs to już mocne magnesy. Mocne magnesy powinny być stosowane przez nie więcej, niż 20-30 min, dlatego też nigdy nie powinno się odsyłać do domu pacjentów z magnesami dużej mocy. Tego typu magnesów nie powinno się stosować na punktach mistrzowskich oraz na cudownych meridianach. Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć w tym miejscu, że siła magnesów nie wpływa w żadnym wypadku na skuteczność zabiegu, dlatego jeśli terapia słabszymi magnesami nie przynosi rezultatów, wówczas samo zwiększenie mocy magnesów nie spowoduje poprawy.

  Co zapewnia skuteczność magnetoterapii?

  Skoro moc magnesów nie wypływa na skuteczność terapii, na co powinien zatem zwrócić uwagę stosujący je terapeuta? O skuteczności leczenia magnesami decydują przede wszystkim:

  • prawidłowo postawiona diagnoza,
  • właściwy dobór punktów,
  • dokładność w umieszczaniu magnesów na punkcie,
  • odpowiednie wykorzystanie polarności magnesów.

  Polarność magnesów

  Jak wspomnieliśmy wyżej, dwa bieguny magnesu powodują efekt polarności. Prawidłowe wykorzystanie biegunów poszczególnych magnesów wykorzystywanych w terapii to jeden z najważniejszych elementów zabiegów magnetoterapii. Aby magnesy oddziaływały prawidłowo musimy przestrzegać kilku zasad.

  W przypadkach leczeniu bólu w miejscu jego występowania umieszczamy wyłącznie magnesy o biegunie północnym. Magnesy o biegunie południowym umieszczamy wówczas na punkcie akupunkturowym powiązanym z organem lub częścią ciała, w którym występuje problem. Kluczowe w takim przypadku jest prawidłowe umieszczenie magnesu o biegunie N na bolącym punkcie, na tyle, że też taki magnes możemy stosować nawet samodzielnie, bez korzystania w ogóle w zabiegu z magnesu o biegunie S. Terapia z wykorzystanie dwóch biegunów i stymulacją związanego z bólem punktu jest jednak oczywiście skuteczniejsza i powinniśmy ją stosować zawsze, gdy mamy taką możliwość i potrzebną do tego wiedzą.

  Stosując magnesy o biegunie południowym powinniśmy umieszczać go na punktach reaktywnych, ale możemy również wykorzystać go w bolącym miejscu. Wówczas powinniśmy otoczyć obszar bólu magnesami z naprzemiennie ustawionymi biegunami, co jest terapią szczególnie skuteczną w przypadku bólu pourazowego. Taka metoda nazywana jest „Otaczaniem Smoka”.

  Korzystając z magnesów zawsze należy ostrożniej podchodzić do magnesów o biegunie południowym – S. Nie możemy stosować ich samodzielnie – każdemu magnesowi S powinien opowiadać magnes N. Magnesy o biegunach północnych – N, mogą być wykorzystywane w większej ilość. Możemy przykładowo umieścić kolka magnesów N i jeden magnes S, ale nigdy nie powinniśmy umieszczać jednego magnesu N i kilku magnesów S.

  Dlatego też, jeśli stosujemy u pacjenta, którego odsyłamy do domu z przyklejonymi magnesami, dwa bieguny, wówczas powinniśmy poinstruować go, że w przypadku, gdyby odpadł magnes N, wówczas powinien on jak najszybciej usunąć odpowiadający mu magnes S. Jeśli natomiast odpadłby magnes S, to wówczas odpowiadający mu magnes N może pozostać.

  bieguny, magnes, magnetoterapia, leczenie magnesami

  Jak rozróżniać bieguny magnesów?

  Bieguny magnesów bardzo często oznaczane są ich kształtem. Biegun południowy S jest stroną zaokrągloną lub stożkiem magnesu. Biegun północny N jest natomiast płaską stroną magnesu. Często też, w magnesach przeznaczonych specjalnie do magnetoterapii, w ich wyglądzie zaznacza się jednocześnie ich funkcja. Magnesy pozłacane mają działanie wzmacniające energię, magnesy bez dodatkowego pokrycia metalem mają za zadanie rozpraszać energię.

  P.S. ponieważ złoto i srebro to metale przeciwstawne, dlatego też nigdy nie powinno się ich łączyć w terapii i umieszczać na ciele pacjenta jednocześnie pozłacanych i posrebrzanych magnesów.

  Terapia Osamu Ito

  Polarność wykorzystuje metoda leczenia magnesami Osamu Ito. Metoda Osamu Ito opiera się na palpacyjnym (manualnym) diagnozowaniu z kolana i dolnej część pleców (w okolicach kości kręgowej). Metoda ta łączy w sobie leczenie strukturalne i leczenie konstytucyjne oraz wykorzystuje nowe podejście do ośmiu meridianów cudownych. Metoda Osamu Ito korzysta także ze współczesnych technik stymulacji elektromagnetycznych.

  Metoda ta stosowana jest w przypadkach problemów ortopedycznych, problemów z kolanami, takimi jak ból, obrzęk, czy sztywności, a także w zaburzeniach strukturalnych i niektórych chorobach wewnętrznych. Szczególnie w sytuacji, gdy nasz pacjent nie chce być nakłuwany igłami.

  Przeciwwskazaniami dla stosowania Osamu Ito są przede wszystkim nasilona anemia, wysokie ciśnienie krwi, posiadanie rozrusznika serca lub stentów, ciąża, posiadanie w ciele metalowych obiektów (np. protez kości), problemy ze skórą, uczulenie na metal. Metody tej nie powinno się stosować także w przypadku osób starszych, skrajnie wyczerpanych lub osób, które świeżo przechodziły infekcje.

  Ponadto w metodzie Osamu Ito nie powinno się stosować jednocześnie magnesów i igieł do akupunktury. Używając magnesów nie powinniśmy umieszczać więcej, niż cztery pary u osób dorosłych oraz więcej niż dwóch par u dzieci.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Plastry z magnesami o mocy 800 Gauss'ów pokryte 24k złotem

  magnesy, złote, 800 gs, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 6000 Gauss'ów pokryte 24k złotem

  magnesy 6000 gs, złote, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 3000 Gauss'ów

  magnesy 6000 gs, złote, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 2800 Gauss'ów w kolorze złotym

  magnesy 2800 gs, złoty kolor, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 1000 Gauss'ów

  magnesy 1000 gs, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 800 Gauss'ów

  magnesy 800 gs, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 800 Gauss'ów

  magnesy 800 gs, magnetoterapia

  Zestaw baniek magnetycznych HACI 12 szt.

  bańki magnetyczne, chińskie bańki, HACI, magnetoterapia, bańki do masażu, bańki do stawiania

  Możesz znać nas z