Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!
- Dołącz do grona naszych czytelników.
- Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
Moksoterapia pozwala wzmacniać ogólną odporność organizmu, poprawiać krążenie w określonych fragmentach ciała i regulować przepływ energii Qi. Zabiegi z użyciem moksy można przeprowadzać w celu pozbycia się wielu dolegliwości lub w celu złagodzenia ich objawów. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku poważniejszych oraz lżejszych niedomagań. Moksa może poprawić komfort naszego życia także w przypadku, w którym odczuwamy zimno w rękach czy nogach.
Uczucie zimna w rękach, nogach, dłoniach lub stopach może być spowodowane osłabieniem krążenia lub zwężeniem naczyń krwionośnych związanym z chorobą Raynauda, ale także wynikać z problemów z nerkami, tarczycą, czy kręgosłupem. Czasami przyczyny zimnych stóp lub dłoni są dużo bardziej prozaiczne. Uczucie to może wynikać po prostu z ich chwilowego wychłodzenia.
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku bardzo pomocny może okazać się zabieg z użyciem moksy. Stymulacja moksą odpowiednich punktów pozwoli pobudzić krążenie w kończynach, dzięki czemu ich temperatura wróci do normy.
Aby rozgrzać zimne ręce, nogi, dłonie lub stopy należy odnaleźć punkt oznaczany w akupunkturze jako RP 6 (nazywany punktem San Yin Jiao). Znajduje się on, na tylnej, wewnętrznej stronie łydki – odrobinę na prawo i kilka centymetrów nad kostką. Punkt zaznaczono na poniższych obrazkach.
Aby precyzyjnie zlokalizować punkt, najlepiej jest odmierzyć jego odległość w jednostce cun. Jeden cun odpowiada długości paliczka środkowego w palcu wskazującym lub szerokości kciuka w jego najszerszym miejscu. Aby odnaleźć punk akupunkturowy RP 6 należy odmierzyć 2 cuny nad kostką, a następnie jeden cun w stronę łydki.
Punkt akupunkturowy RP 6 odpowiada za poziom ciśnienia nerkowego (tak zwanego ciśnienia dolnego). Stymulacja tego punktu poprawia ukrwienie nerek, a przez to oddziałuje na cały układ krwionośny. Wzmocnione ukrwienie nerek przekłada się także na ich lepszą pracę, co może być przydatne również w przypadku zaburzeń układu moczowego.
Zabieg nagrzewania punktu Sp 6 moksą, najłatwiej jest wykonywać przy pomocy moksy w cygarze. Moksa w cygarze jest łatwa w aplikacji i nie wymaga użycia dodatkowych akcesoriów, a także pozwala na stosowanie wielu różnych technik moksoterapii. W przypadku omawianego przez nas punktu, po zapaleniu moksy i jej odpowiednim rozgrzaniu (moksa powinna się samoistnie tlić), powinniśmy umieścić ją w takiej odległości od skóry pacjenta, aby odczuwał on gorąco emitowane z moksy, ale nie na tyle blisko, by mogło dojść do poparzenia. Moksę powinniśmy trzymać nad punktem przez 3 do 5 minut, ale nasz zabieg może trwać dłużej. Wykonując zabieg w ten sposób dostarczamy punktowi akupunkturowemu dużo energii. Inną techniką, którą możemy zastosować w celu normalizacji temperatury dłoni i stóp jest metoda nagrzewania przerywanego. Jest to metoda, która harmonizuje przepływ energii w organizmie. Stosując ją, po zapaleniu i rozgrzaniu moksy, umieszczamy ją w bardzo bliskiej odległości od punktu akupunkturowego (nawet na odległość około pół centymetra, ale nie bliżej). Moksę oddalamy od punktu w momencie, kiedy pacjent zacznie odczuwać mocne ciepło. Po chwili moksę zbliżamy ponownie, w częstotliwości kilku przybliżeń i oddaleń na minutę.
Jeżeli jesteśmy zmuszeni wykonywać zabieg moksoterapii w zamkniętym pomieszczeniu, bez odpowiedniego systemu wentylacji, wówczas dobrym rozwiązaniem dla nas będzie zastosowanie moksy bezdymnej. Moksa bezdymna wyglądem przypomina węgiel drzewny, ale wykonana jest z tych samych składników co tradycyjna moksa. Jej proces produkcji jest inny, dzięki czemu w trakcie spalania nie wydziela ona dużych ilości dymu i zapachu, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości klasycznej moksy dymnej.
Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!