fbpx
 • TCM w Polsce
 • Bańki do masażu – jak ich używać?

  Jakie bańki używać do masażu?

  Bańki lecznicze stosować można na klika sposobów, występują także w kilku rodzajach. O poszczególnych rodzajach baniek chińskich pisaliśmy już w poprzednim artykule poświęconym bańkom chińskim. Jednak warto jest wspomnieć jakie spotykamy typy baniek  –  bańki ogniowe, które do wytworzenia próżni wykorzystują ogień oraz bańki bezogniowe, które wytwarzają próżnię w inny sposób. Próżnia w bańce powoduje zassanie się jej na skórze, dlatego też jej wytworzenie jest konieczne w każdej terapii bańkami leczniczymi.

  W bańkach bezogniowych do wytworzenia próżni nie jest potrzebny ogień – próżnię uzyskuje się albo przy pomocy ręcznej pompki podłączonej do bańki, albo w przypadku baniek gumowych i silikonowych poprzez ściśnięcie bańki przed jej położeniem na skórze. Wszystkie wymienione typy baniek to bańki próżniowe. Próżnia w bańce po przyłożeniu jej do ciała tworzy podciśnienie, które wsysa skórę do bańki, a także powoduje wessanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej w miejscu przyłożenia bańki.

  O ile do stawiania nadają się wszystkie rodzaje baniek: zarówno tradycyjne bańki szklane, jak i bańki silikonowe, bambusowe, plastikowe czy gumowe, o tyle do masażu powinno się używać elastycznych i miękkich baniek – gumowych lub jeszcze lepiej silikonowych. Bańki silikonowe są najdelikatniejszym rodzajem baniek mogącym nie powodować dyskomfortu czy bólu w trakcie masażu, a przez to są najlepiej przystosowanym do masowania ich rodzajem. Siłę „zaciągania” próżni w nich powstającej można w łatwy sposób kontrolować poprzez lżejsze lub mocniejsze ściskanie bańki.

  Bańki do masażu - sylikonowe bańki chińskie

  Masaż a stawianie baniek

  Jak już wspomnieliśmy istnieją dwie podstawowe formy terapii z użyciem baniek chińskich to: jest: masaż bańkami oraz stawianie baniek. Obydwie te formy wywodzą się ze szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i przynoszą ulgę w różnych dolegliwościach.
  Generalnie stawianie baniek stosuje się w przypadku przeziębienia, grypy, stanów zapalnych, bólów głowy oraz dolegliwości płucnych. Bańki można stawiać także w celach przeciwbólowych, np. stawiając bańkę na czole w przypadku bólu głowy (choć nie jest to popularna metoda w Polsce, stosowana jest jednakże często w krajach dalekiego wschodu). Bańki stawiać można na konkretnych bolących miejscach, na punktach akupunkturowych (do tego potrzebna jest jednakże znajomość rozłożenia punktów akupunkturowych na ciele człowieka oraz meridian) lub w górnej części pleców. Bańki powinny przylegać do ciała przez 5-15 min (nie dłużej).
  Z kolei masaż bańkami wykonuje się przede wszystkim w przypadku bólów mięśni, stawów i kości (a w szczególności bólów kręgosłupa).

  Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku zasada działania baniek jest taka sama. Po zassaniu się na skórze, podciśnienie wytwarzane przez bańkę powoduje wyssanie niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej miejsca, na którym przeprowadzany jest zabieg. Wyssane w ten sposób krwinki obumierają, przez co organizm rozpoznaje w nich ciało obce i zaczyna namnażać przeciwciała, których zadaniem jest pozbycie się obcych elementów w organizmie. Powstałe w ten sposób przeciwciała oddziałują później na cały organizm pomagając zwalczyć wszystkie dotykające go infekcje. Masaż bańką zwiększa ukrwienie w miejscu bólu redukując zastój i pomagając organizmowi nakierować energię w miejsce potrzebujące interwencji.

  Przyssana do skóry bańka pobudza ponadto krążenie krwi w stymulowanym obszarze, co również przyczynia się od ogólnej poprawy kondycji organizmu.
  W przypadku masażu pojawia się również dodatkowy czynnik w postaci ucisku na mięśnie, który pozwala na ich rozluźnienie, rozgrzanie i pobudzenie.

  Zarówno w trakcie stawiania baniek jak i przy masażu, na skórze mogą powstać siniaki. Nie jest to efekt niepożądany i nie świadczy on bynajmniej o tym, że zabieg został źle przeprowadzony. Siniak powstaje w wyniku przenikania krwi do tkanek podskórnych zassanych przez bańkę. Niektórzy z praktyków Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uważają ponadto, że są intensywniejsze w miejscach, które stanowią ognisko choroby.

  Bańki do masażu - sylikonowe bańki chińskie

  Kiedy stosuje się bańki do masażu?

  Masaż silikonowymi bańkami chińskimi wykonuje się przede wszystkim w przypadku bólów mięśni czy kręgosłupa oraz w przypadku skurczy i zastojów mięśniowych. W takich przypadkach masaż działa rozluźniająco, rozgrzewająco i przeciwbólowo.
  Bańki do masażu zaleca się również stosować po intensywnych treningach sportowych, ponieważ masaż nimi pomaga odlepić skórę przylepioną w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej do mięśni. Tym samym bańki do masażu pozwalają pozbyć się zakwasów oraz bólu wywołanego zmęczeniem.
  Bańki do masażu wykorzystuje się wreszcie także w zabiegach kosmetycznych. Masaż nimi ujędrnia skórę, pozwala wymodelować sylwetkę, pozbyć się cellulitu i zredukować warstwę tłuszczową na masowanych obszarach. Małe bańki sylikonowe są na tyle delikatne, że mogą być używane do masażu ujędrniającego twarzy.

  Jak prawidłowo wykonywać masaż?

  Przed przystąpieniem do masażu bańkami należy pokryć masowany obszar dużą ilością olejku do masażu. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się olejek imbirowy, olej z moksy lub olejek do Gua Sha dostępny w naszej ofercie. Olejki tego typu można rozcieńczyć przy pomocy zwykłej oliwy spożywczej. Taką oliwę spożywczą można stosować jako olejek do masażu również samą, choć lepiej od niej sprawdzają się olejki przeznaczone specjalnie do tego celu. Bardzo dobrym pomysłem jest za to rozcieńczenie w oliwie maści tygrysiej o właściwościach rozgrzewających, która doskonale pobudza tkanki przed zabiegiem i działa jeszcze długo po jego zakończeniu.

  Po nasmarowaniu ciała olejkiem możemy przejść do właściwego masażu. Bańkę należy najpierw przyssać do skóry ściskając ją przed położeniem po czym rozluźniając uścisk gdy znajdzie się już na skórze. O ile w przypadku stawiania baniek bańka może być bardzo mocno zassana, o tyle w przypadku masażu, bańka nie powinna przylegać do skóry zbyt mocno. Przyssanymi bańkami do masażu wykonuje się następnie przeciągłe ruchy wzdłuż nóg i ramion.

  Bańki do masażu - sylikonowe bańki chińskie

  Wykonując masaż należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze bańki nie wolno umieszczać bezpośrednio na sercu, dlatego też lepiej jest unikać masażu lewej części klatki piersiowej i lewej łopatki. Po drugie masując powinno się wykonywać ruchy zawsze w kierunku serca, ponieważ w przeciwnym razie, po intensywnym niewłaściwym używaniu baniek może dojść do uszkodzenia zastawek w żyłach. Jeżeli wykonujemy masaż kończyn bańką, nie można masować nią w dwie strony – po przejechaniu nią do końca kończyny należy ją odczepić i rozpocząć masaż jeszcze raz.

  Pamiętając o tych podstawowych zasadach możemy z powodzeniem stosować bańki do masażu, aby przynieść ulgę sobie i swoim bliskim.

  Kurs online: Stawianie baniek dla początkujących - terapie na 12 codziennych dolegliwości

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Silikonowa bańka chińska 3 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu

  Silikonowa bańka chińska 4 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu

  Silikonowa bańka chińska 5 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu

  Silikonowa bańka chińska 7 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu

  Silikonowa bańka do twarzy - 0,7 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu twarzy

  Silikonowa bańka do twarzy - 2 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu twarzy

  Możesz znać nas z