fbpx
 • TCM w Polsce
 • Magnetoterapia a Tradycyjna Medycyna Chińska

  Czym jest magnetoterapia?

  Magnetoterapia jest jedną z form fizjoterapii, zaliczaną do kategorii medycyny niekonwencjonalnej. Swoje zastosowanie magnetoterapia znajduje także w zabiegach wywodzących się ze szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, w których łączy się ona z innymi klasycznymi formami terapii takimi jak akupresura.

  Najogólniej mówiąc magnetoterapia jest jedną z form fizjoterapii, która jest rodzajem zabiegów medycznych, które swoją skuteczność opierają na zjawisku reaktywności organizmu na bodźce zewnętrzne. Fizjoterapia wykorzystywana jest najczęściej w rehabilitacji medycznej, a swoje źródła ma już w powstałej na przełomie IV i V wieku p.n.e. chińskiej filozofii konfucjańskiej oraz w starohinduskiej jodze. Korzenie fizjoterapii w Europie można odnaleźć już w pracach Hipokratesa, Asklepiadesa z Bitynii oraz rzymskiego lekarza Galena. Współczesna fizjoterapia bardzo dynamicznie zaczęła rozwijać się w latach 40. XX wieku.

  Szerzej mówiąc magnetoterapia jest jedną z odmian medycyny fizykalnej, która jest działem medycyny wykorzystującym wiedzę o zjawiskach z dziedziny fizyki do leczenia i zapobiegania chorobom.

  Konfucjusz, Tradycyjna Medycyna Chińska

  Magnetoterapia, jak sugeruje sama jej nazwa, do leczenia i zapobiegania chorobom wykorzystuje magnesy i ich naturalne właściwości do wpływania na pole magnetyczne organizmu człowieka. Terapia opiera się przede wszystkim na użyciu statycznych pól magnetycznych o skrajnie niskiej częstotliwości (choć istnieją również metody opierające się na wykorzystaniu także zmiennych pól magnetycznych). Generalnie wyróżnia się trzy rodzaje pól magnetycznych: statyczne (ich źródłem jest magnes stały), statyczne generowane przez sollenoid (wytwarzana przez prąd elektryczny o stałej wartości przepływający przez cewkę) oraz dynamiczne (wytwarzane przez przepływ prądu przez przewodnik). Medycyna chińska wykorzystuje pierwszy z rodzajów pola magnetycznego, czyli pole statyczne generowane przez klasyczne magnesy stałe.

  Magnetoterapia w Medycynie Chińskiej

  Medycyna chińska wykorzystuję wiedzę o polach magnetycznych i ich wpływie na organizm człowieka łącząc ją ze starożytną wiedzą dotyczącą punktów akupunkturowych, meridian oraz przepływu i równowagi energii życiowej (Qi) w ludzkim ciele. Dzięki temu stworzyła ona kompleksową terapię opierającą się na elementach magnetoterapii, akupresury, a czasem również terapii bańkami chińskimi.

  W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej za zdrowie człowieka odpowiada właściwy przepływ energii Qi w jego organizmie. Energia Qi powinna przez niego przepływać w sposób stały, harmonijny i łagodny – wstrzymanie lub zaburzenie tego przepływu jest powodem chorób. Energia Qi przepływa wzdłuż tak zwanych meridian, czyli linii energetycznych. Wzdłuż tych linii rozmieszczone są poszczególne punkty akupunkturowe rozpoznawane w medycynie chińskiej, powiązane z określonymi organami wewnętrznymi. Stymulowanie tych punktów na różne sposoby pozwala wpływać na przepływ energii przez meridiany.

  Magnetoterapia opiera się na stymulowaniu tych punków przy pomocy magnesów o określonej mocy. Zazwyczaj jednak oddziaływanie magnesami połączone jest z jedną z innych tradycyjnych technik stosowanych w medycynie chińskiej. Najczęściej łączy się je z akupresurą lub terapią z użyciem baniek chińskich.

  Meridiany, Tradycyjna Medycyna Chińska

  Siła oddziaływania magnesów nie jest zawsze taka sama. Im jest większa, tym głębiej wgłąb ciała dociera ich pole magnetyczne. Moc magnesów określana jest w jednostkach Gausa (Gs) czyli jednostkach indukcji magnetycznej w układzie jednostek CGS. Średnio moc magnesów wykorzystywanych w magnetoterapii waha się między 100 a 2500 Gs (Gausów).

  Magnetoterapia w akupresurze

  Połączenie magnetoterapii i akupresury polega na umieszczaniu magnesów o odpowiednim kształcie na określonych punktach akupunkturowych, tak by punkty te z jednej strony były stymulowane przez sam ich ucisk na powierzchni skóry, z drugiej zaś strony aby stymulowało je pole magnetyczne, którego oddziaływanie przenika wgłąb ciała. W tym celu na punktach akupunkturowych pacjenta umieszcza się małe kuleczki magnetyczne, które przykleja się plasterkami. Dzięki temu kulki magnetyczne mogą oddziaływać na pacjenta przez kilka godzin, nie utrudniając przy tym codziennych czynności. Pod tym względem terapia magnesami bardzo przypomina trapię akupresurową z użyciem ziaren Viccaria.

  Kulki magnetyczne, Magnetoterapia

  Wykorzystanie magnesów w terapii bańkami chińskimi

  Magnetoterapię można również łączyć z zabiegami stawiania baniek chińskich. Do tego typu zabiegów potrzeba jednakże specjalistycznych baniek magnetycznych. Bańka taka jest bańką próżniową, wyposażoną dodatkowo w specjalną, tępą igłę magnetyczną – nazywaną w chińskiej tradycji Igłą Pięciu Żywiołów. Bańkę magnetyczną umieszcza się na punktach akupunkturowych. Po przyssaniu się bańki do ciała (bańka przysysa się dzięki próżni wytwarzanej poprzez ściśnięcie gumowego szczytu bańki przed jej przyłożeniem) wytwarzane przez nią podciśnienie powoduje poprawę krążenia. Jednocześnie Igła Pięciu Żywiołów uciska punkt akupunkturowy, na którym znajduje się bańka (jest to oddziaływanie akupresurowe), a wytwarzane przez nią pole magnetyczne oddziaływuje w głębi ciała, wzdłuż linii meridian (jest to oddziaływanie magnetyczne).

  W ten sposób terapia bańkami magnetycznymi jest najbardziej kompleksową terapią magnetyczną stosowaną w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

  Kiedy stosuje się magnetoterapię?

  Magnetoterapia ma działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. W związku z tym wykorzystywana jest w leczeniu bólów, urazów i kontuzji mięśni oraz kości, a także w przypadku złamań, zwyrodnień i stanów zapalnych oraz osteoporozy. Magnetoterapia może być używana również do leczenia chorób organów wewnętrznych: chorób serca i chorób naczyniowych, chorób centralnego i obwodowego układu nerwowego oraz dolnych i górnych dróg oddechowych. Sprzyja ona także szybszemu gojeniu ran i oparzeń, przynosi ulgę w przypadku migrenowych bólów głowy, zmęczenia i bezsenności.

  Bańki magnetyczne, Magnetoterapia

  Przeciwwskazania

  Stosując magnetoterapię powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie powinno się jej stosować u kobiet w ciąży, u osób cierpiących na niewydolność wieńcową, choroby nowotworowe lub na ciężkie choroby ogólnoustrojowe. Zabrania się stosować magnetoterapię u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, ponieważ pole magnetyczne wytwarzane przez magnesy może zakłócić funkcjonowanie wszczepionego urządzenia.

  Magnetoterapia jest doskonałym przykładem połączenia tradycyjnych metod z nowoczesnymi odkryciami naukowymi. Starożytna wiedza uzupełniona o nowoczesne przyrządy pozwala na dokładniejszą terapię. Dzisiejsza technologia pozwala nam na to, żeby kuracje były bardziej skuteczne i dostępne dla każdego.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z