fbpx
 • TCM w Polsce
 • moksoterapia, moksa, termopunktura, moxa

  Techniki moksoterapii

  Moksoterapia to metoda leczenia, choć na pierwszy rzut oka niepodobna, to jednak pod wieloma względami zbliżona do akupunktury. Podobnie jak akupunktura wywodzi się wprost z Tradycyjnej Medycyn Chińskiej i opiera się na tych samych co akupunktura konceptach punktów akupunkturowych, meridianów i krążącej w ciele energii życiowej Qi. Poszczególne techniki stosowane w moksoterapii mają na celu oddziaływanie w określony sposób na przepływ Qi. Tak jak w akupunkturze nie chodzi tylko o to, żeby wbić igłę, ale trzeba wiedzieć co chce się osiągnąć w energetyce ciała, tak i w moksoterapii nie wystarczy samo ogrzewanie punktu, ale potrzebny jest także dobór odpowiedniej techniki.

  Na energię Qi możemy wpływać na trzy sposoby: możemy ją tonifikować w przypadku niedoborów czyli pobudzać ją i wzmacniać, możemy rozpraszać jej nadmiary i hamować jej przepływ, możemy także łagodnie harmonizować jej równomierny przepływ w organizmie. Aby osiągnąć te poszczególne cele korzysta się z trzech podstawowych technik moksoterapii: nagrzewania stabilnego, nagrzewania głaszczącego oraz nagrzewania przerywanego.

  Techniki moksoterapii

  Poniżej opisaliśmy wszystkie trzy podstawowe techniki nagrzewania stosowane w moksoterapii, w zależności od tego w jaki sposób chcemy wpłynąć na energię Qi.

  Tonifikacja

  W celu tonifikacji czyli pobudzenia energii Qi w moksoterapii stosuje się technikę nagrzewania stabilnego. Polega ona na umieszczeniu moksy w takiej odległości od skóry aby pacjent odczuwał gorąco. Moksę trzymamymy nieruchomo nad punktem nieprzerwanie przez co najmniej 3-5 minut, ale jeśli chcemy zwiększyć intensywność zabiegu, wówczas możemy trzymać ją dłużej.

  Jeśli chcemy ogrzewać jednocześnie kilka punktów techniką nagrzewania stabilnego możemy skorzystać z pomocy pudełek (domków) na moksę. Umieszczając cygara w kilku pudełkach ustawionych na odpowiednich punktach i przytwierdzonych do ciała specjalnymi paskami, możemy jednocześnie nagrzewać te kilka punktów. Dzięki temu możemy skrócić całkowity czas zabiegu. Pudełka na moksę to bezpieczny sposób terapii, ponieważ znajdujące się na ich spodzie metalowe siateczki chronią skórę przed opadającym popiołem.

  Rozpraszanie

  Chcąc rozproszyć lub zahamować energię Qi w danym punkcie akupunkturowym, w przypadkach jej nadmiarów, możemy skorzystać z techniki nagrzewania głaszczącego. Korzystając z tej techniki nie nagrzewamy pojedynczego punkt akupunkturowego, ale większą powierzchnie skóry w jego okolicy. W technice głaszczącej wykorzystujemy moksę do delikatnego „głaskania” skóry, przesuwając ją równolegle do powierzchni ciała w bliskiej odległości przez 15 do 30 minut. Ta technika może być stosowana także w celu uśmierzenia bólu na całych obszarach ciała.

  Do ogrzewania dużych powierzchni ciała techniką głaszczącą możemy wykorzystać świetnie sprawdzający się w takiej sytuacji roller do moksoterapii. Pozwala on w łatwy i bezpieczny sposób nagrzewać całe obszary ciała bez ryzyka poparzenia.

  Harmonizacja

  W celu harmonizacji energii Qi, czyli przywrócenia jej równomiernego, łagodnego przepływu stosuje się technikę nagrzewania przerwanego nazywaną też techniką nagrzewania kłującego. Stosując tą technikę zbliżamy moksę na odległość około 0,5 cm od skóry. W momencie kiedy pacjent zacznie odczuwać parzenie wówczas oddalamy moksę od skóry przerywając ogrzewani. Po krótkiej chwili ponownie zbliżamy moksę na odległość 0,5 cm. Powtarzamy tę sekwencję zbliżania i oddalania moksy od punktu 5 do 7 razy w ciągu 1 minuty. Po tym czasie możemy przejść do ogrzewania następnego punktu. Pełen zabieg, w trakcie którego techniką przerywaną nagrzewanych jest kilka punktów powinien trwać około 20 minut, w trakcie których przechodzimy od jednego punktu do drugiego.


  BIBLIOGRAFIA

  1. Igor Sołowiow, Moksoterapia – bądź lekarzem dla samego siebie!, Warszawa 2015
  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksoterapia - bądź lekarzem dla samego siebie

  moksoterapia, podręcznik, książka

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Moksa sypana

  moksa, moxa, sypana

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Możesz znać nas z