fbpx
 • TCM w Polsce
 • Ziarno Vaccaria, akupunktura i akupresura ucha

  Wstęp

  W dzisiejszym wpisie poruszymy kilka zagadnień dotyczących akupunktury i akupresury ucha w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz temu jak stosuje się w tych terapiach ziarno Vaccaria. W istocie akupnktura i akupresura mają ten sam cel i bardzo podobną metodę jego osiągnięcia. W obydwu tych przypadkach celem jest oczywiście zdrowie pacjenta, rozumiane w holistyczny, całościowy sposób, jako wewnętrzna równowaga, zarówno fizyczna, energetyczna jak i psychiczna. Brak tej równowagi skutkuje w chorobach i dolegliwościach, w takich przypadkach powrót do stanu równowagi może być osiągnięty poprzez uregulowanie i ustabilizowanie przepływu energii w organizmie. Na meridiany i przepływającą przez nie energię można oddziaływać poprzez stymulowanie odpowiednich punktów na ciele człowieka – punktów akupunkturowych, które łączą ze sobą poszczególne linie energetyczne.

  Tradycyjnie punkty akupunkturowe stymulowane są poprzez delikatne wbijanie w nie igieł akupunkturowych, jednakże obok klasycznej akupunktury rozwinęły się także inne metody oddziaływania na te punkty. Jedną z takich metod jest termopunktura, czyli pobudzanie punktów akupunkturowych przy pomocy ciepła (zazwyczaj wytwarzanego przez palącą się moksę – wysuszoną i sproszkowaną roślinę – przeczytaj więcej o moksoterapii) lub też przez ucisk tych punktów – krótkotrwały lub ciągły. Istnieją również zabiegi wykorzystujące w tym celu magnesy (przeczytaj więcej o magnetoterapii) czy nawet prąd elektryczny (elektropunktura).

  Akupunktura i akupresura ucha

  Ucho jest jednym z ważniejszych obszarów ciała w tradycyjnej medycynie chińskiej, ponieważ znajdują się na nim punkty akupunkturowe odpowiadające za funkcjonowanie najważniejszych organów. W przypadku leczenia wielu rodzajów schorzeń kluczowe jest oddziaływanie właśnie na punkty uszne. Wśród tych punktów znajdują się dwa niezwykle istotne punkty początkowe: punkt 0 (zero) oraz punkt Shen men.

  Zabiegi akupunktury ucha można rozpoczynać od stymulacji (nakłuwania lub uciskania) punktu 0, ponieważ punkt ten aktywuje całe ucho i znajdujące się na nim receptory, otwierając je na dalsze zabiegi akupunkturowe.

  Z kolei stymulacja punktu Shen men ma działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwświądowe. Nakłuwa się je lub uciska w trakcie leczenia chorób układu pokarmowego takich jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, dyskineza przewodu pokarmowego, skurcze przepony, bóle zębów czy owrzodzenia jamy ustnej, a także w chorobach układu krwionośnego: nadciśnieniu, zaburzeniach rytmu serca i zaburzeniach ukrwienia, chorobach układu oddechowego: zapaleniu oskrzeli i astmie oskrzelowej, chorobach skóry i chorobach ginekologicznych. Terapia uszna stosowana jest również w leczeniu chorób obwodowego układu nerwowego: bólów przy neuralgiach, zapaleniach nerwów, tików i skurczów mięśni twarzy. Czasami stosowana jest także w leczeniu schizofrenii i epilepsji.

  Wykonując zabiegi akupunktury lub akupresury z wykorzystaniem punktów usznych, wykonuje się je zgodnie z protokołami akupunkturowymi. Polega to na stymulowaniu jednocześnie kilku połączonych ze sobą meridianami punktów. Przykładowo stosując zabiegi na łokieć należy oddziaływać na punkty na nadgarstku, na łokciu, na barku i na uchu – tworząc linię energetyczną.

  Zabiegi akupunktury ucha można podzielić na krótkotrwałe i długotrwałe. W przypadku zabiegów krótkotrwałych, wykorzystuje się do nich tradycyjne igły do akupunktury, zazwyczaj te od długości 7 mm lub 13 mm, a zabieg przeprowadza się na miejscu, w gabinecie akupunkturzysty. Zabieg taki trwa zazwyczaj około 30 minut. Terapia długotrwała opiera się z kolei na ciągłym oddziaływaniu na punkty akupunkturowe przy pomocy specjalnych igieł usznych. Igły uszne to odmiana niewielkich igieł do akupunktury, przystosowanych do nakłuwania punktów akupunkturowych ucha. Igła w nich skierowana jest równolegle do skóry, co ma na celu uniknięcie uszkodzenia chrzęści lub kostek w uchu (ryzyko takie występuje w przypadku igieł wbijanych prostopadle w punkty akupunkturowe).

  Igła uszna - igła do akupunktury ucha

  Wybierając igły uszne należy zatem zwrócić uwagę na kąt pod jakim jest ona ustawiona, ponieważ bardzo podobne do nich igły do akupunktury innych części ciała (tak zwane „pinezki”), które podobnie jak igły uszne należą do grupy igieł intradermalnych, posiadają igłę skierowaną pionowo w dół – prostopadle do skóry, przez co mogą być niebezpieczne kiedy stosowane są długotrwale w akupunkturze ucha. Igły uszne nazywane są również „igłami miesięcznymi” ponieważ można je nosić wbite przez cały miesiąc. W takim wypadku powinno się je zabezpieczyć plasterkiem opatrunkowym, aby uniknąć możliwości odpadnięcia lub oderwania igły.

  Jak wspomnieliśmy już wcześniej punkty akupunkturowe można stymulować na różne sposoby. Obok użycia igieł, równie skuteczną metodą jest terapia akupresurowa. Zamiast nakłuwać wybrane punty przy pomocy igieł do akupunktury, zabiegi akupresury wykorzystują mniej inwazyjne środki do stymulowania tych punktów. W akupresurze popularne są tak zwane długopisy diagnostyczne, które pozwalają terapeucie na precyzyjne uciskanie określonego miejsca oraz ziarna Vaccaria lub kulki magnetyczne.

  Akupunktura ucha wykorzystywana jest także do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi oraz jako środek przeciwbólowy podczas zabiegów głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej.

  Czym jest ziarno Vaccaria?

  Ziarno Vaccaria to nic innego jak nasiona rośliny znanej w Polsce jako krowiziół zbożowy (Vaccaria hispanica). Vaccaria to roślina z rodziny goździkowatych, rozpowszechniona na całym świecie, niekiedy występująca jako chwast, choć w niektórych miejscach, jak np. w Polsce, występuje coraz rzadziej.

  Ziarna Vaccaria, znane w tradycyjnej medycynie chińskiej jako Wang Bu Liu Xing, znajdują w niej szerokie zastosowanie. Po pierwsze ziaren Vaccaria używa się jako ziołowego składnika mieszanek leczniczych, który usprawnia krążenie krwi, łagodzi obrzęki oraz wspomaga diurezę i wydzielanie mleka. Drugi sposób wykorzystania ziaren Vaccaria w medycynie chińskiej, któremu poświęcimy nieco więcej uwagi, to zastosowanie go w akupresurze.

  Vaccaria - Krowiziół zbożowy

  Ziarno Vaccaria w akupresurze

  Zastosowanie ziaren Vaccaria w akupresurze jest bardzo proste, każda osoba, która zna położenie podstawowych punktów akupunkturowych, a w szczególności punktów usznych, na których najczęściej stosuje się ziarno, może z powodzeniem samodzielnie stosować ten rodzaj terapii. Jest to zatem metoda nadająca się do szerszego stosowania, niż właściwa akupunktura, która wymaga aby zabieg przeprowadzał profesjonalny akupunkturzysta.

  Jak zatem wygląda sam zabieg? Ziarna Vaccaria umieszcza się na odpowiednich punktach akupunkturowych, dociska do skóry i przykleja w tym miejscu małymi plastrami opatrunkowymi (kupione w zestawie ziarna od razu umieszczone są na plasterku, wówczas wystarczy przykleić go na wybranym punkcie).

  Tak przyklejone ziarna najlepiej jest stymulować, poprzez uciskanie ich od czasu do czasu. Pod tym względem ziarna Vaccaria różnią się od kulek magnetycznych, również wykorzystywanych w akupresurze i magnetoterapii usznych punktów akupunkturowych, ponieważ kulki magnetyczne w przeciwieństwie do ziaren nie muszą być dodatkowo stymulowane.

  Ziarno Vaccaria
  Punkty akupunkturowe ucha

  Ziarno Vaccaria różni się od kulek magnetycznych także pod tym względem, iż ziarna delikatnie reagują w kontakcie ze skórą i minimalnie się rozpuszczają, w trakcie gdy organizm wchłania zawarte w nich naturalne substancje, które przenikają wgłąb punktów akupunkturowych dodatkowo wspomagając proces leczenia.

  Ziarna Vaccaria mogą być przyklejone do ciała przez około 5 dni, a po tym czasie same powinny odpaść. Przeprowadzając zabieg akupresury ucha dobrze jest wykonywać go naprzemiennie na każdym uchu. To znaczy zacząć od oklejenia punktów akupunkturowych na przykład prawego ucha, po czym, gdy plastry już odpadną okleić lewe ucho.

  Zaletą zabiegów akupresury ucha wykonywanych przy pomocy ziaren Vaccaria jest możliwość częstego stosowania tej terapii. W przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów akupunktury, po dłuższym okresie noszenia igieł usznych powinno się zrobić przerwę w terapii.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Igły intradermalne - igły uszne do aurikuloterapii i akupunktury ucha

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Kulki magnetyczne na plastrze - moc 100 Gs - 60 szt.

  kulki magnetyczne

  Ziarno Vaccaria do punktów usznych

  ziarno vaccaria

  Możesz znać nas z