fbpx
 • TCM w Polsce
 • magnesy

  Czy magnesy mogą leczyć? Japońska metoda Osamu Ito

  Autor – Helena Zwinczewska
  Konsultacje – Moshe Becker

  Artykuł ukazał się nakładem czasopisma Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja


  W ostatnich latach rośnie popularność magnetoterapii. Magnesy wykorzystuje się w leczeniu chorób oraz określonych objawów chorobowych. Jednym ze sposobów stosowania magnesów w terapii jest metoda Osamu Ito, którą przybliża niniejszy artykuł. Stosowanie magnesów jest szczególnie skuteczne w leczeniu bólu oraz niektórych problemów internistycznych. Stanowi dobrą alternatywę dla pacjentów, którzy nie chcą być nakłuwani, i dla terapeutów, którzy nie stosują akupunktury w swojej praktyce.

  Każda istota na ziemi odczuwa pole magnetyczne. Na co dzień jest to pole ziemskie, natomiast podczas magnetoterapii używane są dodatkowe magnesy o specjalnie dobranej sile. Magnesy są wykorzystywane w leczeniu chorób, a także określonych objawów chorobowych, np. bólu. Magnetoterapię wykorzystywano już w starożytnych Chinach i Japonii. Później pisał o niej Awicenna. Na długo magnetoterapia została zapomniana, ale obecnie zyskuje popularność w Europie, a także w Rosji.

  W Japonii magnesy były używane w celach terapeutycznych, a idea ich użycia pochodziła ze szkoły zajmującej się myślą dotyczącą „plusów i minusów”. Ta szkoła, opierając się na teorii polarności, korzysta z wybranych narzędzi wykazujących spolaryzowanie, np. kabelki doktora Manaka, płytki cynkowe i miedziane oraz igły wytworzone ze stopów różnych metali (np. złota i srebra).

  Każdy magnes ma biegun północny i południowy i to do terapeuty należy decyzja, którą stronę umieścić w danym miejscu ciała. Tym sposobem podczas terapii polem magnetycznym określone obszary ciała pacjenta pozostają pod wpływem jonów dodatnich, a inne pod wpływem jonów ujemnych.

  Jednym ze sposobów stosowania magnesów w terapii jest metoda Osamu Ito. Ten japoński praktyk pracował jednocześnie jako osteopata, fizjoterapeuta i akupunkturzysta i stale starał się opracowywać nowe podejścia i protokoły leczenia. Jedną z jego głównych technik było stosowanie małych magnesów, które za pomocą plastrów przyklejał w różnych miejscach ciała pacjenta. Ta metoda służyła mu zarówno do diagnozowania, jak i do leczenia dolegliwości. Działanie magnesów opiera się na ich polaryzacji i stosowaniu wybranego bieguna na punkty związane z konkretnymi meridianami cudownymi.

  Ito uważał, że akupunktura i osteopatia – jak każda metoda stosowana w leczeniu – mają liczne zalety, ale i ograniczenia. Jednak przy jednoczesnym zastosowaniu obie techniki mogą się dopełniać i dawać lepsze rezultaty. Osteopatia jest niezwykle skuteczna w leczeniu zaburzeń strukturalnych ciała i postawy, a akupunktura skupia się na równoważeniu przepływów energii Qi w ciele pacjenta. Osiem meridianów cudownych pozwala oddziaływać na najgłębszym poziomie, co ma istotny wpływ nie tylko na aspekt energetyczny, lecz także na fizyczną strukturę ciała. Dzięki temu praca z Ba Mai może pomóc w leczeniu chorób w ich wczesnym stadium (zaburzenia równowagi w ciele, prowadzące do upośledzenia funkcji) oraz w stadium bardziej zaawansowanym (przy istniejących zmianach w budowie i morfologii).

  Diagnozowanie zgodnie z metodą Ito skupia się na rozpoznawaniu zaburzeń strukturalnych związanych z ośmioma meridianami cudownymi, głównie przez reaktywne obszary projekcyjne na kolanach i w dolnej części pleców. Opierając się na tej prostej metodzie diagnostycznej i polegając na niej, Ito opracował proste plany leczenia z wykorzystaniem polaryzacji niewielkich, słabych magnesów. To leczenie reguluje zaburzenia strukturalne i energetyczne, a tym samym pomaga w leczeniu chorób narządów wewnętrznych, problemów ortopedycznych, zespołów bólowych oraz innych schorzeń. Dodatkowo Ito odkrył, że lekkie uderzanie w niektóre magnesy w określonym rytmie poprawia wyniki leczenia.

  Magnesy mogą funkcjonalnie imitować igły akupunkturowe, a w wybranych przypadkach dają lepsze rezultaty nż nakłuwanie. Przykładami zaburzeń, przy których magnesy są szczególnie skuteczne, są przede wszystkim: zaburzone ułożenie miednicy z różnicą w długości nóg, wrzody żołądka i dwunastnicy, ból łękotki przyśrodkowej lub bocznej, bóle przy półpaścu, zaparcia związane z esicą lub jelitem grubym. Magnesy są niedrogie i dostępne na rynku. Ponadto wszystkie magnesy są wielokrotnego użytku – wystarczy je wyczyścić oraz przykleić na nowym plastrze przed zaaplikowaniem kolejnemu pacjentowi. Magnesy mogą zostać użyte jako substytut igieł, ale w przeciwieństwie do nich nie powodują bólu. To sprawia, że są idealnym rozwiązaniem w wypadku leczenia dzieci, osób wyczulonych na ból i osób, które z jakiegokolwiek powodu nie chcą lub nie powinny być nakłuwane. Można także wysłać pacjenta do domu z przyklejonymi magnesami, aby wydłużyć czas ich działania i zwiększyć efektywność leczenia.

  Zależnie od dolegliwości można dobierać magnesy o różnej sile. Jak wspomniano, moc magnesów używana w tym typie leczenia jest dosyć słaba. Indukcja magnetyczna używanych magnesów mieści się w granicach 800–6000 Gaussów. Biegun północny jest biegunem Yang, który pełni funkcję rozpraszającą. Biegun południowy, czyli Yin, ma właściwości wzmacniające. Biegun północny należy umieścić w miejscu bólu, ale to dobór właściwej lokalizacji dla bieguna południowego zadecyduje o skuteczności leczenia. Można ją ustalić dzięki korelacjom energetycznym lub wiedzy empirycznej osób, które zajmowały się magnetoterapią. Wśród korelacji energetycznych najważniejszy jest przebieg meridianów, zegar obiegu energii, relacja Yin-Yang oraz cechy poszczególnych punktów akupunkturowych.

  Jednymi z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w gabinetach fizjoterapeutów i ortopedów są problemy z kolanami: ból, obrzęk, sztywność, niestabilność więzadeł. Aby stosować w tych przypadkach magnesy, pacjent musi prezentować jeden z wzorców wyróżnionych przez Osamu Ito – czyli w praktyce punkty wskazane jako diagnostyczne muszą być tkliwe. W niniejszym artykule omówiono jeden z często występujących wzorców, czyli wzorzec Yin Qiao Mai – Ren Mai. Przystępując do diagnozy, należy umieścić kciuk i palec wskazujący po bokach rzepki pacjenta i delikatnie przesunąć je w dół. Jeśli miejsce znajdujące się na poziomie dolnego brzegu rzepki, po stronie przyśrodkowej, będzie bolesne, pacjent będzie prezentował wskazany wzorzec. Warto pamiętać, że jest to nomenklatura stosowana przez Osamu Ito do opisania wzorców i nie wskazuje na to, że pacjent ma problemy z meridianem Yin Qiao Mai albo Ren Mai, a zatem nie jest podstawą do leczenia go poprzez wpływanie na te meridiany za pomocą akupunktury. Rozpoznanie tego wzorca można potwierdzić poprzez zbadanie pleców pacjenta. Należy poszukiwać wtedy tkliwości lub bólu w okolicy punktów Bl-23, Bl-52, Bl-31, Bl-32 oraz Josen. Jakie problemy towarzyszące potwierdzają diagnozę wzorca Yin Qiao Mai – Ren Mai? Najczęściej są to rwa kulszowa promieniująca po tylnej powierzchni kończyny dolnej, zimne stopy, uczucie zimna w lędźwiach, problemy ginekologiczne albo choroba nerek. Jakie magnesy powinno się stosować w leczeniu? Aby było to leczenie przyczynowe, należy stosować się do trzech zasad:

  • stosować magnesy o sile 400/800 Gaussów,
  • używać magnesów ze złotą powłoką tam, gdzie umieszczany jest biegun północny (N),
  • używać magnesów bez powłoki tam, gdzie umieszczany jest biegun południowy (S).

  Poniżej zamieszczono wskazującą, na których punktach należy umieścić magnesy oraz który ich biegun należy zbliżyć do ciała. Ważne jest, aby wszystkie punkty nakleić obustronnie, nawet jeśli tylko jedno kolano będzie tkliwe lub bolesne przy badaniu. Oznacza to, że potrzebne będzie łącznie 10 magnesów.

  Punkty i bieguny magnesów stosowane w leczeniu symptomu Yin Qiao Mai – Ren Mai

  PunktBiegun (N – północny, S – południowy)
  Kid-6N
  Lu-7S
  Si-3N
  Bl-62S
  N-2S

  Już od wielu lat skupiamy naszą uwagę na temacie zdrowia – zarówno utrzymania go w dobrym stanie, jak i przywrócenia ciału harmonii, jeśli została ona zachwiana. Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Dao został założony z myślą o osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie medycyny holistycznej, żyć zdrowiej oraz właściwie dbać o siebie, swoją rodzinę czy pacjentów.

  Szkoła akupunktury ITCM Dao

  Autorzy

  lek. med. Helena Zwinczewska Lekarz medycyny, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Śląskiej Akademii Akupunktury Compleo, Wiceprezydent zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej i Akupunktury „PTCMA”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Plastry z magnesami o mocy 6000 Gauss'ów pokryte 24k złotem

  magnesy 6000 gs, złote, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 3000 Gauss'ów

  magnesy 6000 gs, złote, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 2800 Gauss'ów w kolorze złotym

  magnesy 2800 gs, złoty kolor, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 1000 Gauss'ów

  magnesy 1000 gs, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 800 Gauss'ów

  magnesy 800 gs, magnetoterapia

  Plastry z magnesami o mocy 800 Gauss'ów

  magnesy 800 gs, magnetoterapia

  Możesz znać nas z