fbpx
 • TCM w Polsce
 • Masaż dźwiękiem wspierający 6 narządów w ćwiczeniach Qigong

  Artykuł opracowany przez:
  Bolor Fuz
  Strona – Aku Punkt
  Facebook – Aku Punkt
  Instagram – Bolor.Fuz_AkuPunkt

  Czy wiesz, że mruczenie może być korzystne dla twojego zdrowia? W taoistycznej praktyce Qigong jest znanych 6 uzdrawiających dźwięków, które wibrując pobudzają do pracy poszczególne organy oraz poprawiają emocjonalny i fizyczny stan naszego ciała.

  6 głównych narządów do których skierowane są wibracje to: Wątroba, Serce, Śledziona, Płuca, Nerki oraz rejon całego brzucha, nazywany w medycynie chińskiej Potrójnym Ogrzewaczem. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) należą one do organów Yin i są związane z elementami Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu oraz Wody. Kluczem do uzdrowienia wibracyjnego jest uwaga skierowana na organ, aby uwolnić zablokowaną energię oraz emocję, którą kumulujemy w naszym ciele. Dźwięków nie trzeba nawet wypowiadać, zwykły szept wystarczy. Jednak ćwiczenie powinno się wykonywać systematycznie. Należy wziąć głęboki wdech i przy powolnym wydechu powtarzać konkretny dźwięk. Należy powtarzać to od 5 do 6 razy.

  Wątroba

  Dźwięk: „szszsz”
  Element: Drzewo
  Wizualizacja: wiosna na łonie natury

  Wątroba razem z Pęcherzykiem Żółciowym jest związana z elementem Drzewa. Wątroba za pomocą swoich kanałów łączy się z oczami. Emocją związaną z Wątrobą jest złość lub gniew. Odwrotna emocja to życzliwość. Często jest tak, że osoby które się złoszczą mają zaczerwienione oczy, podobnie osoby które obciążają Wątrobę alkoholem, również mają zaczerwienione oczy.

  Dźwięk który leczy ten organ to „Szszsz”. Podczas wypowiadania tego dźwięku, powinnyśmy skierować nasze intencje i całą uwagę w kierunku swojej prawej strony tuż pod żebrami. Należy wziąć głęboki wdech i podczas wydechu wymawiać ten dźwięk „szszuu”. Powtórzyć to 5-6 razy. Porą roku przypisywaną Wątrobie jest wiosna, więc można wyobrazić sobie słoneczny wiosenny dzień, kiedy to kwitną piękne rośliny, ptaszki zaczynają z samego rana śpiewać, a Ty patrzysz na zielony piękny las (kolor zielony jest kolorem elementu Drzewa).

  Serce

  Dźwięk: „haaaaa”
  Element: Ogień
  Wizualizacja: lato spędzane z przyjaciółmi

  Serce razem z Jelitem Cienki są związane z elementem Ognia. Emocją serca jest radość, honor i szczerość. Serce jest również zaangażowane w krążenie oraz jasność umysłu (wyznaczanie sobie drogi i celów, tworzenie wizji przyszłości). Jeżeli masz w nierównowadze Serce to będziesz arogancka/i, będziesz się ciągle śpieszyć.

  Dźwięk jaki należy wymawiać to „Haaaaa” z szeroko otwartymi ustami. Należy wziąć głęboki wdech i podczas wydechu wymawiać ten dźwięk „haaaa”. Powtórzyć to 5-6 razy. Porą roku przepisywaną Sercu jest lato. Wyobraź sobie gorący letni dzień, słońce świeci z południowej strony, wszędzie w koło masz czerwone owoce, truskawki, borówki. Wokół ciebie są twoi najbliżsi, jest pełno radości i śmiechu. Kolorem związanym z elementem Ognia jest kolor czerwony.

  Śledziona

  Dźwięk: „hooooo”
  Element: Ziemia
  Wizualizacja: złota góra

  Śledziona razem z Żołądkiem tworzą element Ziemi. Oba te narządy biorą udział w trawieniu oraz transformacji pożywienia. Narządy te mogą być osłabiane przez nadmierne myślenie i zamartwianie się. Odwrotną emocją jest otwartość, sprawiedliwość.

  Dźwięk który może pomóc tym narządom to „hooooo” (gardłowy dźwięk, mocny dźwięk). Wymawiając go skieruj całą swoją uwagę na lewą stroną pod żebrami. Powtórz to 5-6 razy. Wyobraź sobie majestatyczną, ogromną górę, która jest cała w złotym kolorze. Poczuj siłę tej góry w sobie. Kolor złoty czy tez żółty to kolory związane z elementem Ziemi.

  Płuca

  Dźwięk: „sssss”
  Element: Metal
  Wizualizacja: jesienny zachód słońca

  Płuca razem z Jelitem Grubym tworzą element Metalu. Mają za zadanie pobrać czysty niebiański tlen, oraz usunąć z naszego ciała dwutlenek węgla (nieczystą energię Qi). Płuca są szczególne wrażliwe na czynniki zewnętrzne środowiska. Żal, smutek (np. po stracie bliskiej nam osoby) oraz depresja osłabiają ten narząd. Przeciwną emocją jest odwaga.

  Skieruj całą swoją uwagę na klatkę piersiową i wymawiaj dźwięk „sssss”, język za zębami. Powtórz to 5-6 razy, wymawiając ten dźwięk przy wydechu. Jeżeli chcesz sobie zwizualizować ten element, to wyobraź sobie najpiękniejszy zachód słońca z czerwonymi i białymi chmurkami na niebie. Powietrze jest rześkie i czyste takie, jakie jest jesienią. Kolorem związanym z elementem Metalu jest kolor biały.

  Nerki

  Dźwięk: „czuuuu”
  Element: Woda
  Wizualizacja: spacer wzdłuż morza

  Nerki razem z Pęcherzem Moczowym tworzą element Wody. Nerki są związane z seksualnością, długowiecznością, kośćmi. Emocje które osłabiają element Wody to strach i lęk. Skieruj całą swoją uwagę na część lędźwiową kręgosłupa.

  Dźwięk który wzmacnia ten narząd to „czuuuu”. Powtórz to 5-6 razy, wymawiając ten dźwięk przy wydechu. Jeżeli chcesz zwizualizować ten element to wyobraź sobie środek nocy, niebo jest pełne święcących gwiazd, a ty spacerujesz sobie brzegiem morza, zanurzając nogi w przejrzystej, turkusowej wodzie. Poczuj wodę na swoich nogach. Kolorem związanym z elementem Metalu jest kolor ciemnoniebieski.

  Potrójny Ogrzewacz

  Dźwięk: „hiiiiii”
  Element: Ogień
  Wizualizacja: ciepło poruszające się w dół

  Rejon całego brzucha, w medycynie chińskiej rozumiany jest jako odrębny narząd określany mianem Potrójnego Ogrzewacza. Jest to górna, środkowa i dolna część brzucha. Jest on zaangażowany w nawadnianie oraz regulację płynów.

  Wydając dźwięk „hiiiiii”, musimy wymawiać go cicho, bardziej szepcząco. Wizualizacja tego ciepła poruszającego się w dół pomaga zwiększyć energię seksualną, ogrzać dolną część ciała. Powtórz to 5-6 razy. Kolor fioletowy jest utożsamiany z tym narządem.

  Dźwięk w ćwiczeniach Qigong

  Kluczem do uzdrawiania jest wyrzucenie starego oraz przyjęcie nowej energii życiowej Qi na poziomie emocjonalnym, fizyczny oraz duchowym. Dźwięki te oczywiście nie powinny zastępować lekarza, one tylko mogą nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

  Już wkrótce kolejny artykuł autorstwa Bolor Fuz!

  Nie przegap nowego artykułu! Otrzymuj regularnie informacje o nowych artykułach na naszym blogu!

  ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Autorzy

  Bolor Fuz Specjalistka Medycyny Chińskiej i dyplomowana akupunkturzystka. Absolwentka Szkoły Akupunktury Tradycyjnej im. Michała Boyma w Bydgoszczy oraz Studiów Magisterskich Szkoły Głównej Handlowej. Członek Polskiego Towarzystwa Akupunkturzystów Zawodowych. Ukończyła liczne kursy medycyny chińskiej i akupunktury w Mongolii i w Polsce. Od lat z sukcesami prowadzi praktykę w Gabinecie Aku-Punkt w Warszawie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Chińskie ćwiczenia uzdrawiające

  chińskie ćwiczenia, ćwiczenia uzdrawiające, podręcznik, książka

  Chi Kung teoria i praktyka

  książka, Chi Kung, medytacja

  Zang Fu - System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  zang fu, narządy, organy, obiegi czynnośiowe

  Mała księga prostych technik uzdrawiania energią

  Mała księga prostych technik uzdrawiania energią

  Uzdrawiająca moc muzyki

  Uzdrawiająca moc muzyki
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Aku Punkt - Warszawa

  Gabinet akupunktury i medycyny chińskiej

  Możesz znać nas z