fbpx
 • TCM w Polsce
 • Mata do akupresury

  Mata do akupresury: dlaczego ma dobroczynny wpływ na zdrowie?

  Maty do akupresury cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród entuzjastów medycyny naturalnej. W sieci pojawia się wiele artykułów, a wpływowe osoby na Instagramie prześcigają się w zachęcaniu swoich odbiorców do zakupu teog produktu. Do czego służy mata do akupresury, kto może jej używać i na czym polega jej działanie? Przeczytaj artykuł.

  Czym jest akupresura?

  Akupresura to metoda leczenia wywodząca się ze starożytnych Chin, która bazuje na uciskaniu punktów akupresurowych na ciele. Punkty akupresury to miejsca na ciele szczególnie wrażliwe na impulsy bioelektryczne oraz takie, które z łatwością je przewodzą. W tych miejscach przepływa energia, a odpowiedni ucisk powoduje jej odblokowanie i wspiera powrót do zdrowia. Akupresura jest rodzajem akupunktury bez użycia igieł. Rodzaje dotyku mogą być różne: delikatny ucisk, głaskanie czy też opukiwanie. Akupresura najczęściej wykonywana jest za pomocą palców, ale terapeuta może także użyć specjalnych, tępo zakończonych akcesoriów, w celu dotarcia do głębiej położonych punktów akupresurowych.

  Akupresura: krótko o jej historii

  Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dolegliwości chorobowe to przejaw braku równowagi Yin i Yang w organizmie. To spojrzenie holistyczne na organizm człowieka, tzn. nie tylko na choroby w ciele, ale także na środowisko, dietę, pracę i stan emocjonalny oraz stan energetyczny. Medycyna chińska łączy te wszystkie czynniki i dopiero na tej podstawie postrzega chorobę jako stan nierównowagi w systemie Pięciu Żywiołów, elementów Yin Yan oraz energii Qi. Akupresura jest metodą leczenia stosowaną już 7 tysięcy lat temu, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowego poziomu energii w ciele za pomocą ucisków punktów akupresurowych, prowadzących do jej odblokowania.

  Mata do akupresury: jak działa i w czym może pomóc?

  Akupresura to bezpieczna i bezinwazyjna metoda, polegająca na pobudzaniu zakończeń nerwowych, które wywołuje reakcję w układzie nerwowym. Wpływa to również na układ hormonalny, obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a to z kolei pozwala na dotlenienie narządów wewnętrznych, ich odżywienie oraz wsparcie procesu detoksykacji.

  Samo uciskanie punktów można wykonywać na kilka sposobów: szybko i rytmicznie, co pobudza tkanki. Mogą to być również okrężne ruchy i stopniowo nasilający się ucisk, a to z kolei działa wyciszająco. Punkty akupresurowe znajdują się na całym ciele człowieka. Korzystanie z maty do akupresury pozwala na działanie na punkty akupresurowe na mapie ciała: od głowy i karku po dolną część pleców. Regularne korzystanie z maty pomaga się rozluźnić, zmniejszyć bóle i poprawić codzienne funkcjonowanie. Mata do akupresury pozwala na samoleczenie w domowym zaciszu.

  Na jakie dolegliwości pomaga akupresura z wykorzystaniem maty?

  * bóle kręgosłupa (np. rwa kulszowa),
  * poranna sztywność karku,
  * zmiany zwyrodnieniowe,
  * stany zapalne narządów ruchu,
  * bóle mięśni i stawów,
  * migreny i napięciowe bóle głowy,
  * bóle nóg,
  * przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu,
  * stany depresyjne,
  * stres.

  Mata do akupresury: jak jej używać?

  Połóż się na macie do akupresury. Na początku zaleca się jedynie kilka minut leżenia na macie z kolcami, najlepiej w koszulce. Z czasem możesz wydłużać sesję. Nie obawiaj się przebicia skóry, kolce nie są aż tak ostre. Ucisk tkanek oddziałuje na cały organizm: pobudza układ krwionośny, limfatyczny i nerwowy, co zwiększa odporność organizmu. Działanie maty do akupresury stymuluje centralny układ nerwowy, co powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia, które mają także działanie przeciwbólowe. Dodatkowo, leżenie na macie do akupresury zmniejsza cellulit i dotlenia tkanki i komórki w całym ciele.

  Autorzy

  Ewa Adamska-Cieśla Entuzjastka medycyny chińskiej i integracyjnej, na co dzień pracuje w TCM Brand w marketingu. Kreatywna dusza, wielbicielka medytacji, diety roślinnej oraz holistycznego podejścia do zdrowia i życia. Zbiera ludzkie historie, prowadzi ją wrodzona ciekawość, twórczy zapał i intuicja.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Mata i poduszka do akupresury

  mata i poduszka do akupresury

  Ekologiczna mata i poduszka do akupresury

  mata i poduszka do akupresury

  Aplikator wieloigłowy Lyapko - mata "Duża"

  mata Lyapko

  Możesz znać nas z