fbpx
 • TCM w Polsce
 • Olejki eteryczne wspomagające leczenie depresji

  Uważa się, że węch jest jednym z najsłabiej rozumianych przez nas zmysłów. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z jego potęgi. Fascynujące w nim jest to, że określonym zapachem potrafimy wyciągnąć wspomnienia sprzed wielu lat, takie jak zapach ulubionego ciasta z dzieciństwa lub przywołać dawną sytuację z przeszłości, która właśnie przez naszą podświadomość została skojarzona z danym zapachem.

  Olejki eteryczne są substancjami działającymi terapeutycznie: przeciwzapalnie, bakteriobójczo, antyseptycznie, przeciwwirusowo a także przeciwgrzybiczo. Składniki olejków eterycznych i związki chemiczne w nich zawarte pochodzą od fenylopropanu i są twórcami aminokwasów, które wiążą ze sobą i formują większość struktur ludzkiego organizmu, dlatego jesteśmy tak bardzo podatni na ich działanie.

  Pojawia się coraz więcej spekulacji czy olejki eteryczne faktycznie są w stanie pomóc w sytuacjach obniżonego nastroju, a nawet depresji. Depresja to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Mając jakiekolwiek podejrzenia jej wystąpienia najlepiej udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. W trakcie terapii głównej warto zastanowić się także nad innymi naturalnymi metodami, które nie szkodzą, a dodatkowo mogą wspomóc poprawę samopoczucia i wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Takim sposobem jest aromaterapia, która za pomocą dyfuzji olejków eterycznych oddziałuje na nas ich dobroczynnymi właściwościami i wspiera leczenie wielu dolegliwości.

  Co mówią badania o olejkach eterycznych?

  Badania wykazują, że wiele olejków eterycznych ma potencjał we wspomaganiu leczenia objawów lęku, a nawet depresji. Wynika to z działania określonych mechanizmów w organizmie ludzkim, w tym także regulacji poziomu monamin, czyli związków chemicznych pełniących funkcje przekaźnikowe w ośrodkowym układzie nerwowym. Cząsteczki olejków eterycznych mogą docierać do mózgu i wywierać na nie działanie poprzez dwie charakterystyczne drogi, mianowicie układ węchowy i układ oddechowy.

  Olejki eteryczne wpływają na nasz organizm poprzez:

  • zwiększoną neurogenezę, czyli proces powstawania komórek nerwowych,
  • aktywację różnych regionów mózgu i zmiany w biochemii krwi,
  • regulację poziomu hormonów,
  • co ostatecznie wpływa na nasz nastrój i odczuwane emocje.

  W badaniach zostało stwierdzone, że działanie olejków eterycznych wiąże się ze zwiększeniem poziomu serotoniny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników związanych z odczuwaniem pozytywnych emocji. Potwierdzono, że olejki eteryczne są w stanie skutecznie łagodzić lęk oraz ból – różnego pochodzenia, w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia.

  Jakie olejki mają działanie wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia?

  Rodzajów olejków eterycznych jest naprawdę dużo. Nasuwa się pytanie, które z nich działają szczególnie pozytywnie na poprawę nastroju i samopoczucia? Otóż olejki eteryczne mają wiele cennych właściwości, które potrafią także skutecznie łagodzić nasze emocje. W badaniach przeprowadzonych w Departamencie Nauk o Rehabilitacji w Hongkongu wykazano, że szczególnie korzystnie wpływają na nas inhalacje olejków eterycznych z lawendy i rumianku. Obniżają one odczuwane skutki depresji, lęku i stresu u starszych osób dorosłych. W badaniach sugerowano, że działanie anksjolityczne i antydepresyjne mogą być związane z tłumieniem aktywności współczulnego układu nerwowego. Ponadto odnotowano korzystny ich wpływ na zdrowie, ponieważ niektóre olejki eteryczne są w stanie obniżyć poziom ciśnienia krwi i częstotliwości oddechów podczas ataków paniki. Przykładem tak działającego olejku eterycznego jest olejek lawendowy. Z kolei cytrynowy olejek eteryczny i ylang-ylang także wykazują skuteczne działanie w zmniejszaniu objawów lęku. Zaobserwowano po ich zastosowaniu działanie wyciszające i kojące na organizm w czasie odczuwanego stresu. Natomiast olejki eteryczne ze słodkiej pomarańczy, róży, a także lawendy wywołują efekt uspakajający. Dzieję się tak, ponieważ oddziałują one na podwzgórze, przysadkę oraz nadnercza. Zauważono, że po ich użyciu zmniejsza się także stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu w surowicy.

  Które olejki wybrać na poprawę samopoczucia?

  Poniżej znajdziesz zbiór wybranych olejków eterycznych z działaniem redukującym stres, obniżającym poziom kortyzolu, a także przyczyniającym się do poprawy samopoczucia poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy. Dowiesz się także pokrótce w jakich sytuacjach wybrane olejki eteryczne mogą okazać się przydatne.

  Lawenda

  Jej wszechstronne działanie sprawia, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach życia codziennego. Przynosi ulgę w bezsenności i niweluje napięcie nerwowe oraz bóle głowy. Ciekawostką jest to, że lawendowy olejek sprawdza się także w przypadku poparzeń skóry. Jako jeden z niewielu olejków eterycznych można nanosić nierozcieńczony na skórę (warto zrobić próbę uczuleniową przed użyciem).

  Bergamotka

  Bergamotka zwana inaczej zieloną pomarańczą. Dzięki zawartości linalolu działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodząco. Przynosi uczucie głębokiego odprężenia, łagodzi stres i niepokój.

  Ylang-ylang

  Inaczej jagodlin wonny. Wspomaga leczenie depresji i nerwicy, dzięki oddziaływaniu na system nerwowy. Redukuje napięcie psychiczne i mięśniowe, a także obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu szybko przywraca spokój i uczucie ukojenia.

  Cytryna

  Świetnie wspomaga skupienie i koncentrację. Wprowadza w spokojny stan umysł i ciało. Uwalnia negatywne myśli i przynosi uczucie radości. Cytrynowy olejek eteryczny działa tonizująco na układ limfatyczny. Wykazuje zdolności do stymulowania leukocytów, komórek odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed patogenami i infekcjami. Z tego względu ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzakaźne. Działa także uspokajająco i pomaga wprowadzić się w stan skupienia.

  Cynamon

  Cynamon ma bardzo szerokie zastosowanie i obecnie jest badany pod względem swoich zdrowotnych właściwości w leczeniu choroby Alzheimera. Olejek z cynamonu jest niezwykle przydatny w stanach przewlekłego stresu, napięcia i odczuwania lęku. Pomaga uwolnić złość i frustracje. Dzięki zwiększeniu aktywności mózgu poprawia koncentrację i pamięć.

  Słodka pomarańcza

  Działa antybakteryjnie, antyseptycznie. Olejek pomarańczowy zawiera ponad 200 związków fitochemicznych. Najbardziej dominującym jest d-limolen. Olejek ze słodkiej pomarańczy posiada cenne związki takie jak:

  • micren, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające i przeciwutleniające. Dodatkowo wspomaga układ odpornościowy.
  • Alfa-pinen wykazujący działanie przeciwlękowe, przeciwreumatyczne i antybakteryjne.
  • Nerolu to związek działający rozkurczająco i odprężająco. Jest pomocny przy skurczach mięśni i napięciach nerwowych.

  Olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy sprawdzi się szczególnie przy uczuciu niepokoju i spięcia.

  Sposoby rozpylania olejków eterycznych

  Sposobów stosowania olejków eterycznych jest wiele. Jednym z nich jest bezpośrednie wdychanie z nasączonej olejkiem eterycznym chusteczki lub w masażu aromaterapeutycznym z dodatkiem wybranego oleju roślinnego.

  Innym sposobem jest stosowanie przeznaczonych w tym celu urządzeń, takich jak nebulizatory lub dyfuzory. Nebulizator to urządzenie działające na podstawie zimnej dyfuzji, która polega na rozbijaniu olejku eterycznego na drobne cząsteczki pod wysokim ciśnieniem. Dyfuzory natomiast to urządzenia działające na zasadzie ultradźwięków, które zamieniają olejek eteryczny w połączeniu z wodą w charakterystyczna mgiełkę, która dodatkowo nawilża powietrze. Różnica między tymi urządzeniami jest też taka, że nebulizatory to urządzenia wykonane z naturalnego drewna i szkła, czyli tworzyw neutralnych dla olejków eterycznych. Dyfuzory natomiast są wykonane z plastiku, który może wchodzić w reakcje szczególnie z cytrusowymi olejkami eterycznymi, dlatego nie poleca się stosowania tego rodzaju olejków w dyfuzorach.

  Wspomóż leczenie depresji świadomie

  Tak jak wspomnieliśmy we wstępie najważniejszym krokiem w walce z depresją jest jej zdiagnozowanie przez specjalistę i dobranie właściwego leczenie. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie dodatkowo pomóc sobie naturalnymi metodami, takimi jak aromaterapia. Aromaterapię warto także połączyć z metodami relaksacyjnymi, aby przyniosła jeszcze lepsze efekty. Dobrym pomysłem będzie medytacja, technika świadomego oddychania, a także muzykoterapia. Wybór zależy tylko od nas.

  Kurs online: Aromaterapia - terapia olejkami eterycznymi

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Lawenda - naturalny olejek eteryczny - AromaLab

  Lawenda - naturalny olejek eteryczny - AromaLab

  Bergamota - naturalny olejek eteryczny - AromaLab

  Bergamota - naturalny olejek eteryczny - AromaLab

  Nebulizatory do olejków eterycznych - Wschód

  Nebulizatory do olejków eterycznych - Wschód

  Możesz znać nas z